Berat Karan – bebekalite.com

0
1212

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Biz www.bebekalite.com ‘un 2 ortağı Berat KARAN ve Sencan GÜRBÜZ. Berat KARAN ( 28 ) Akdeniz Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu Sencan GÜRBÜZ ( 25 ) Muğla Üniversitesi Turizm ve Otelcilik mezunu. Sencan GÜRBÜZ bu zamana kadar birçok Turizm şirketinde çeşitli görevlerde bulundu.Berat KARAN bu zamana kadar birkaç e-ticaret firmasında çeşitli görevlerde bulundu.İkimizin de ortak ilgi alanı e-ticaret ve sosyal medya.Süreki olarak kendimizi bu alanda geliştirmek için araştırmalar yapıyor ve yayınları takip ediyoruz.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Bebekalite.com 2012 yılında kurulmuş olan bir dikey satış sitesidir. Anne ve anne adaylarının ihtiyacı olan her türlü ürünün satışını gerçekleştiren bir alışveriş sitesidir. Havale/EFT , kredi kartı , kapıda ödeme gibi ödeme seçeneklerine sahip olup ; satılan ürünü aynı gün kargoya teslim eden bir firmadır.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Biz 2 ortagın dostluğu uzun yıllara dayanır ve ikimizin de ortak ilgi alanı e-ticaret ve sosyal medya oldu her zaman. Gerek sohbetlerimizde gerekse bilgi alışverişinde bulunduğumuz zamanlarda konumuz her zaman özellikle Türkiye’deki elektronik ticaret ve sosyal medya olmuştur. Bizler kişinin zevk aldığı işi yaptığı zaman başarıya ulaşabileceğine inanan insanlarız. Bundan yola çıkarak bir e-ticaret sitesi kurma fikri ortaya çıktı.
Bizler e-ticaretin salt satıştan öte insan hayatını kolaylaştıran bir hizmet olması gerektiğine inanıyoruz. Bu bağlamda ikimizin de hem bebekleri sevmesi hem de bu sektördeki tedarik sıkıntısını aşabilirsek özellikle çalışan annelere büyük bir hizmet verebileceğimizi düşündük. Ve anne bebek ürünleri sektörünü tercih ettik.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Öncelikle sadece bir veya birkaç şehirde değil de tüm Türkiye’ye satış yapabiliyoruz. 3000+ ürünü ziyaretçilerimize sunabiliyoruz. Ziyaretçilerimize indirimli ürün sunabilmek için yaptıgımız kampanyaları daha kolay hazırlayıp onlara cok daha kısa bir sürede duyurabiliyoruz.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

En büyük destekçilerimiz içimizdeki başarma duygusu ve bizlerdik. Bizim motivasyonumuzu sağlayan en büyük unsur bir değer yaratma isteğiydi. Bizler milyon TL ‘lik cirolar hedefleyen girişimcilerden değiliz. Bizim için önemli olan şey bir değer yaratabilme. Birgün Türkiye’de herhangi bir anne adayı veya anne ihtiyacı olan bir ürünü bulmak için interneti kullandığı zaman ilk ziyaret ettiği site bebekalite.com olduğu zaman biz hedefimize ulaşmış olacağız. Kazanım zaten başarıyla beraber gelen bir şey.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Online ortamda ticaret yapmanın getirdiği en büyük zorluk aslında getirdiği en büyük kolaylıkla paralel. Bunlar tabi ki sadece belli bir bölgede satış yapmaya karşın tüm ülkeye satış yapabilme ve bunun getirdiği rekabetin büyüklüğü.Günümüzde 1 gün içerisinde e-ticaret siteleri kurulabilmekte. İşte bu kolaylık beraberinde sektöre büyük bir rekabet getirmekte.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Şuan için facebook adwords ve google adwords gibi genel kabul görmüş reklam mecralarını kullanmaktayız. Bunun yanında twitter ve facebook fan sayfalarımızda sosyal medya çalışmaları yürütmekteyiz , kampanyalar yapmaktayız. Özellikle facebook fan sayfamız cok hareketli. Şuan ziyaretçilerimizin çoğu google organik aramalarından gelmektedir.Bunu da sürekli olarak yaptığımız seo çalışmalarına borçluyuz.

😎 Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de e-ticaret sektörünün doyuma ulaşmadığını düşündüğümüz için bizler de böyle bir girişimde bulunduk. Türkiye’de bu sektörün önü çok açık. 56 k ile internet cafelerden internete bağlandığımız yıllardan fiber hızda internetin kullanıldıgı ve her evde en azından bir adet bilgisayar olan yıllara geldik. E-ticaret de bu gelişmeye paralel olarak büyüdü. Önümüzdeki yıllarda internet alt yapılarında ve teknolojide olabilecek gelişmeleri göz önüne aldıgımız zaman Türkiye’de e-ticaretin nasıl bir şekle gireceğini tahmin etmek cok zor olmasa gerek. Ayrıca bize göre bu sektörün yönünü yine bu sektörde iş yapanlar belirleyecektir. Çünkü internetteki ticaretin en önemli unsuru güven. E-ticaret firmaları müşterilerine güven duygusunu aşılayabildikleri sürece hem kendilerine hem de bu sektöre büyük katkıda bulunmuş olacaklardır.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle ne istediğimizi bilmemiz lazım. İnternetten ticaret yaparken karşılığında ne beklediğimiz cok önemli. Bugün sitemi kurarım yarın milyoner olurum umuduyla bu işe başlamak isteyenlere tavsiyem hiç başlamamaları çünkü bu gerçekten de öyle değil. Bugün sektörün öncülüğüne çeken birçok firmanın kurulduğu yıllardan itibaren kara geçmeleri senelerini aldı.Bunu şirket kurucularının röportajlarından da okuyabilirsiniz araştırırsanız.Fakat bugün bu işte başarılı olanlar o zor yıllara ragmen motivasyonunu kaybetmeyen ve birçok zorlugu göğüsleyen firmalar.
Diğer bir unsur ise tedarik yönetimi .İnternette satış yapan firmaların cogunun en büyük problemi tedarik zincirini iyi yönetememeleri ve dolayısıyla satılan birçok ürünü müşterilerine geç ulaştırmaları veya hiç ulaştıramamaları. Bizler bebekalite.com olarak tedarik zincirini cok iyi yönetiyoruz. Şuana kadar satılan tüm ürünlerimiz aynı gün kargoya teslim edildi ve müşterimizini bulundugu ile göre 1-2 gün içerisinde teslimatı yapıldı. Bunun altında yatan sır ise iyi ve güvenilir tedarikçilerle çalışmak.
Hedef kitleyi dogru belirlemek de çok önemli . Örneğin biz daha bebekalite.com’u projelendirirken hedef kitlemizi dogru belirlemek için Türkiye İstatistik Kurumu verilerini göz önüne almıştık.
Ne istediğinizi bilin , iş ortaklarınızı doğru seçin , hedef kitlenizi belirleyin ve harekete geçin .

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Bizden fikir almak isteyen herkes bize doğrudan web sitemizin e-mail adresi olan info@bebekalite.com‘dan ulaşabilirler.

Editör not: bebekalite.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here