Çocuğu doğur, gözün gibi bak, her şeyi öğret, okut büyüt ama gel görelim mesele hediye almaya gelince ne Anneler Günü ne de Babalar Günü Sevgililer Günündeki ciroyu yakalayamıyor. Bu işin şaka tarafı ama gerçek olan bir şey var ki o da 14 Şubat tarihi online satış yapan firmalar için çok önemli çünkü bu özel gün yıllık e-ticaret hacminin %5’ini oluşturuyor. Bu yüzden birçok firma Ocak ayının son haftasından başlayarak farklı mecralarda Sevgililer Gününe özel oluşturduğu kampanyaları duyuruyor.

Peki yılın bu döneminde pazarlama çalışmaları için birçok para harcayan marka e-posta gönderimlerinde neye dikkat etmeli? Kurumların geri dönüş oranlarını ve alışveriş miktarlarını artırabilmeleri için e-posta gönderimlerinde dikkat edilmesi gereken 10 önemli detayı aşağıda okuyabilirsiniz.

Başlıklarla Ön Plana Çıkın

Kampanya başlıkları net olarak ana mesajı vermeli ve ilgi çekici olmalıdır. E-posta başlığınızda, “Sevgililer Günü’ne özel ürünler” yerine “Sadece Sevgililer Günü’ne özel %70’e varan indirimler” cümlesi daha fazla dikkat çekebilir.

Gönderim Zamanına Dikkat Edin

Sevgililer Günü alışverişi en çok hafta içi ve ofislerden yapılıyor. E-posta gönderimi yaparken bu detayı dikkate almanızda fayda var. Sevgililer Günü öncesinde e-posta gönderimlerinde artış olacağını düşünerek, gönderimlerin en yoğun olduğu saatler yerine alternatif gönderim saatlerini deneyebilirsiniz.

Çoklu Kanallarda Duyurun

Epostanızda duyurduğunuz kampanyalara sosyal medya butonlarınızı ekleyerek, müşterilerinizin kampanyanızı Facebook, Twitter ve Pinterest gibi çoklu kanallarda da duyurmalarını sağlayabilirsiniz.

Hatırlatma E-postasını Unutmayın

Sevgililer Günü gelmeden önce müşterilerinize tekrar hatırlatma e-postası gönderip, hediye fikirleri hakkında bilgiler verebilirsiniz.

Segmente Edin

Sevgililer Günü’nde online sipariş veren erkekler, kadınlardan 2 kat daha pahalı hediyeler alıyor. Hedef grubunuzu erkek ve kadınlar olarak ayırıp, erkeklere kadın, kadınlara erkek hediye alternatifleri gönderebilirsiniz.

Görsel Şov Yapın

Kullanıcılarınızın Sevgililer Günü ile ilgili çok fazla e-posta alacağını göz önünde bulundurarak, orijinal ve yaratıcı kampanya içerikleri kullanın. Müşterilerinizi e-postanızdaki görsellere tıkladığında web sayfanızda güzel tasarlanmış bir sayfaya yönlendirip, onları Sevgililer Günü havasına sokabilirsiniz.

Planlı İlerleyin ve Kaçırmayın

E-posta gönderimlerinizi son dakikaya bırakmamanızı tavsiye ediyoruz. Kampanyalarınıza en az iki hafta önceden başlarsanız, müşterileriniz hediyelerini almadan onlarla iletişime geçme şansını yakalarsınız.

Teşekkür Edin

Geçen yıl Sevgililer Günü’nde hediye alan müşterilerinize özel promosyonlar gönderip, özel olduklarını hissettirebilirsiniz.

Referans Sunun

E-posta içeriğinizde ve web sayfanızda referanslara ve ürün değerlendirmelerine mutlaka yer verin. Bir çok müşteri aynı ürünü satın alan kişilerin fikirlerine önem verir.

Herkesi Düşünün

Herkes Sevgililer Günü’nü kutlamayabilir ya da sevgililer gününe karşı olabilir. Doğru bir pazarlama ile o kişileri de yakalayabilirsiniz. Sevgililer Günü’nün ertesi günü o günü yalnız geçiren ya da kutlamayan müşterileriniz için bir kampanya düzenleyip, onlara yalnız olmadıklarını belirten bir özel indirim kampanyası düzenleyebilirsiniz.

Konuyla ilgili detaylı öneri ve e-posta örneklerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Gizem Terzi – Emarsys Web

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here