Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1965 yılında Antalya’da doğdum. Hayalim, ailemin de isteği ile tıp eğitimi almaktı. 1983’de Ankara ODTÜ Matematik bölümünü kazandım, hazırlık okurken mimarlık beni etkiledi ve tekrar sınava girerek Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünü kazandım. 1989 yılında mezun olduktan sonra 1990-1995 yılları arasında Nurol Tarabya Evlerinde mimar olarak görev yaptım. Koleksiyon Mobilya’da kısa süreli toplu pazarlamada çalıştıktan sonra eşimle birlikte 1996 yılında Eray mimarlık ve dekorasyon şirketimizi kurduk. Yedikule Altınkapı restorasyon, Cem Uzan (Yeniköy yalısı), Hülya Avşar (Nurol Evi), Erdal Özyağcılar (Kuruçeşme), W Otel (Akaretler Ahşap İşleri) vb. projelerimiz gerçekleşirken kızım Deniz ve oğullarım İsmail ve Demir’in arkasından onları da çok ilgilendiren  ahşap oyuncaklar tasarlamaya ve üretmeye başladım.

2011 Yılı Türkiye’nin Kadın Girişimcisi yarışmasında 5600 kişi içinden oyuncak sektöründe gelecek vaat eden kadın olarak ilk 5’in içindeydim ve Bireysel Koçluk Ödülü ve eğitimi aldım. Goldman Sachs ve Hüsnü Özyeğin 10.000 Women girişimci kadın programını oyuncak sektöründe iş planımı yaparak tamamladım ve şimdi de koçluk hizmeti olarak çalışmalarımız devam ediyor.

Antalya lise yıllarımda atletizm de 400 engelli Türkiye birinciliklerim var.  Her zaman hedef odaklı yaşamışımdır. 1997 Engelliler Spor Federasyonu Sosyal İşler Başkanlığı, Görme Engelliler Federasyon Başkanlığı ve Beşiktaş Engelliler Spor Kulübü kurucusuyum.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Çocukları ve oyuncakları çok seviyorum. İki yıl önce 3 yaşındaki çocuğumuza %100 doğal oyuncak almak istedik. Neredeyse bütün oyuncakçıları dolaştık. O günlerde haberlerde sürekli Çin mallarının sağlığa zararlı olduğundan bahsediliyordu. Bir gün, alışveriş merkezindeki bir kasiyere “Çin malı olmayan oyuncaklarınız ne tarafta” diye sorduk. O da “Çin malı olmayan oyuncak yok ki” dedi. O gün ofise dönüp kıl testereyle bir tane oyuncak yaptık. Ardından 1,5 sene boyunca bu konuda ne yapabiliriz diye düşündük ve sonunda bulduk. Ahşaptan tamamen doğal maddeler içeren puzzle oyuncaklar üretecektik.

Eşim ve ortağım Ersin Ünlü’nün maksimum desteği olmuştur. Yine oyuncak sektöründe başarılı iş kadını Cemile Tankurt Şenulubaş ‘’Leonardini ‘’adıyla mağazalar zincirlerinin kurucusu hep bana bu konuda büyük düşünmemi sağlamıştır. 21 kişilik ekibim, dışarıdan mevsimlik çalışma arkadaşlarım ve yakın çevremin  desteğini hep görüyorum.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz? Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

İş fikri oyuncak sektöründe ve sektör dünya çapında 55 milyar ABD doları ile çok büyük bir pazar oluşturmaktadır, gün geçtikçe bu pazar daha da büyümektedir. Dünya üzerinde ana üreticinin Çin ve Hong Kong, ana alıcının da ABD olduğu bilinmekte.

Türkiye Oyuncak sektörü neredeyse tamamen ithalata bağlıdır. Unique Wooden Puzzle Toys markamızla, CNS ve kendi bulduğumuz yöntemlerle geleneksel ahşap oyuncakları Türkiye’de ilk kez seri imalatını gerçekleştirip, paketleyerek sektörün önde gelen oyuncak mağaza zincirlerine ürün sağlamaktayız.

Ormanlarımızda hammadde (kereste fazlalığı), eğitime yönelik ahşap oyuncağa ebeveynlerin verdiği önemin artması, markalı oyuncak satışlarında ithal edilen Çin oyuncaklara sıkı kalite yönetmelikleri sebebi ile ithalatın zorlaşması, oyuncak güvenliğine dikkat edilmesinden dolayı Avrupalı için ülkemizi cazip hale geldiğini gözlemledik. Mimarlık ve mühendislik eğitimi sonrası tasarım, uygulama ve ahşap üzerine bilgi  birikimlerimiz, imalatı teknoloji ile birleşme becerilerimiz ile oyuncakları Avrupa ve Çin’den daha ucuza üretebilmekteyiz. Avrupa pazarına kısa sürede ulaştırabiliyoruz. Şu anda Avrupa, Rusya ve Amerika ile ciddi bağlantılar yapıyoruz.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Doğru iş planı yapmamda Goldman Sachs  ve Hüsnü Özyeğin 10.000 Women girişimci kadın programı eğitmenlerinden ve sektörün duayenlerinden dersler aldık. Halen ayda bir tüm desteklerini veriyorlar ve herşey sosyal sorumluluk projesi olarak ücretsiz. Buradaki eğitim konularımızın içinde sermayeye erişimde vardı. Bu zorluklardan birisi çünkü büyük zincir mağazalar ve kitabevleri konsinye ve uzun vadeli ödemelere alışmışlar. Oyuncaklarımızın Unifree ve Opus ile havaalanı dış hatlardaki satışlarından memnun kalınca ihracat bizim için öncelik oldu ve iç piyasadaki sıkıntıyı bu şekilde aşmak istiyoruz.

İşini bilen adamlarla çalışmak gerçekten çok önemli. Mutlaka yapacağınız işin bir iş planı ve pazarlama planı olmalı. Biz sektörde farklı tasarım, kaliteli ürün ve uygun fiyatla öne çıkmalıyız.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Kadın olmanın zorluklarını pek yaşamadım çünkü uzun yıllar şantiyelerde çalıştım, kadın veya erkek benim için aynı. Üç çocuk annesi olarak onlardan organize olmak adına çok şey öğrendim ve yakın çevremden destek sağlayabiliyorum.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?
İnternet sayesinde farklı kültürlerde ülkelerin  ahşap oyuncak isteklerine çözüm üretmek çok heyecan verici. D&R, Remzi, Kabalcı kitapevleri ve dış hatlar gibi sektörün önemli 100-150 noktasında oyuncaklarımız satılıyor. Hedeflerimiz:

Çocukların ilgisini çeken çizgi film karakterleri ile ilgili lisans hakları alıp, ürünler yapmak.

Eğlenceli, eğitici ve ilgi çekici oyuncaklar geliştirmek

Kontraplak puzzle seri üretimine girmek.

Atık ahşap malzemelerini şömine odunu haline getirecek makina paktını kurmak ve sıfır zayiat ile doğaya saygılı üretim yapmak.

Abeslang ahşap, ahşap fırça sapı, ahşap züccaciye ürünleri, tematik ürünler vs. gibi yeni imalat bantları oluşturmak

Piyasa payını artırmak

Unique Wooden Puzzle Toys markasını dünyada bilinir yapmak istiyorum. 

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Gün içinde dışarıdan algıladığım tüm iletişim araçlarında farklı tasarımlar, farklı düşünceler ve farklı satış noktaları olarak algılarım ve takip ederim. Hayata gelişimizi gelişmek ve öğrenmek olarak algılamalarını öneririm. Etrafımızda muhteşem, güvendiğimiz insanları bulup, sormaktan ve eleştiri almaktan korkmayalım evrimimiz için gerekli bunlar.

Başarılı insanların öykülerini her zaman dinleyip veya okumalıyız. Hepsinin temelinde çok sevmek, çalışma, özveri ve inanç olduğunu düşünüyorum. Yapmak istediğiniz her ne iş ise kolaya kaçmanın gelecekte çok zorluk çıkaracağını düşünüyorum.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

www.eraytoys.com

www.eraymimarlik.com

eraymimarlik@hotmail.com

Tel: 0 533 926 37 07 üzerinden bana ulaşabilirler.

Editör not : eraytoys ve eraymimarlık.com siteleri maalesef kapanmıştır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here