Kısaca kendinizden bahseder misiniz? 

Aylin Çakır: 1997’de Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra profesyonel kariyerime Eczacıbaşı-Georgia Pacific ortaklığı olan İpek Kağıt’ta Pazarlama Bölümünde başladım. Çeşitli pozisyonlarda Marka Yönetimi konusunda çalıştım. Selpak-Solo gibi markaların yönetiminde görev yaptım. Pınar ile üniversitede hem yurtta oda arkadaşıydık hem de aynı bölümde okuduk.

Pınar Şimşek: Ben de Aylin gibi 1997’de Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Mezuniyet sonrası Japonya’ya giderek International University of Japan’de MBA yaptım ve tezimi internet bazlı iş modelleri üzerine yazdım. O yıllarda henüz Türkiye’de çok çok sınırlı olan internette iş yapma üzerine Japonya’da araştırma yapabilmenin bana büyük katkısı oldu. Türkiye’ye döndükten sonra 10 yıl eğitim sektöründe çeşitli alanlarında çalıştım.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Aylin Çakır: İpek Kağıt’tan kendi işimi kurmak hedefini gerçekleştirmek için ayrıldım. Pınar ile bir araya gelerek, annelik deneyimimiz ile girişimcilik hedefimizi birleştirmeye ve bir iş kurmaya karar verdik. anneysen.com üzerinde çalışmaya 2009 yılının Mart ayında başladık. anneysen.com’un kuruluş sürecinde 9 ay boyunca çalıştık, planladık, tarzına, vizyonuna, hedeflerine karar verdik. Site yapısının belirlenmesinde ailelerimizden ve anne olan arkadaşlarımızın görüşlerinden çok yararlandık.

Pınar Şimşek: Bizim iş fikrimiz günlük hayatımızdan ortaya çıktı. İkimizin de iki çocuğu var. Kendimizden ve etrafımızdaki anneler ile iletişimimizden gözlemledik ki anneler bir araya geldiklerinde, tanışmıyor bile olsalar, annelik ve çocuklar ile ilgili saatlerce konuşabiliyorlar. Anneliğin her açıdan çok zor, annelerin ise paylaşıma en çok ihtiyaç duyan insanlar olmasından yola çıkarak anneysen.com’u kurduk. Amacımız, annelerin yardıma ve desteğe ihtiyaç duyduğu anlarda, bu desteği diğer annelerden ve alanında uzman kişilerden almasını sağlamak.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz?  Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Pınar Şimşek: Annelerin pek çok ihtiyacına cevap veriyoruz. Annelere sor, uzmanlara sor gibi bölümlerimiz var. Anneler ve anne adayları merak ettiklerini diğer annelere ya da uzmanlara sorabiliyor. Uzmanlarımız annelerin sağlık, çocuk bakımı, psikoloji, eğitim konularında sorularına bire bir cevaplar veriyorlar.

Aylin Çakır: Ayrıca anneysen.com’da anneler uzman makalelerini okuyabilir, anketlere katılabilir, anneysen bloglarını da takip edeblirler. Bloglarımızda anne blog yazarları kendi bilgi ve tecrübelerini paylaşıyorlar, annelik, yaşam, kariyer ve lezzet kategorilerinde yazılar hazırlıyorlar.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Pınar Şimşek: Bir iş kurmanın getirdiği maddi ve manevi zorluklarla karşılaştık. Ancak kendi inancımızla devam ettik. Bir karar verdikten sonra aksaklıklardan, engellerden etkilenmeden devamlı çalışmak çok önemli.

Aylin Çakır: anneysen.com’un kuruluşundan bugüne kadar kendi zamanımızı ve birikimlerimizi kullandık. Girişimcilik oldukça zor. Azim, motivasyonunu kaybetmemek çok önemli. Ortak olmanın faydası da zor durumlarda birbirine destek olabilmek.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Pınar Şimşek: Erkeklerin egemen olduğu bilişim ve internet sektöründe iki girişimci kadın olmak önemli bir zorluktu, ancak bu aynı zamanda bizim için bir gurur kaynağı.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Pınar Şimşek: Bizim hayalimiz annelik ile ilgili tüm paylaşımları www.anneysen.com a taşımak. Üye sayımız ve üyeler arası destek ve paylaşımlar her geçen gün hızla artıyor. Sitede danışmanlık veren 80 uzman, diyet, sağlık, hukuk, çocuk yemekleri, psikoloji, eğitim vb alanlarda annelerin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Bu ilginin sebebinin anneysen.com’un annelerin ihtiyaçlarına doğru cevap vermesi olduğunu düşünüyoruz. Anneysen.com’da annelerin isteklerini ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak sürekli olarak geliştirme çalışmaları içinde olacağız.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Pınar Şimşek: Kendi işini yapmak en başta yapılacak işi doğru belirlemekle başlıyor. Yapılacak iş pazarın hangi ihtiyaçlarını karşılayacak, neler sunacak bunlara karar vermek önemli. Pazarın mevcut yapısının incelenmesi ise ikinci aşama. Mevcut pazardaki oyuncular, rekabet ve fırsatlar yeni kurulacak işin şekillenmesinde yol gösterecektir. Kendi işini yapmak her ne kadar ofis çalışanı olmaya göre daha “rahat” görünse de aslında çok daha yoğun bir tempo gerektiriyor. Kadınların iş hayatında yer almalarının hem kişisel gelişim anlamında hem de kariyerleri açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Başarısızlıktan “korkmadan” başlamalarını tavsiye ediyorum.

Aylin Çakır: Her türlü işte olduğu gibi networkler girişimciler için çok önemli. Kurulacak networkler hem fikir alışverişi açısından hem de yapılabilecek işbirlikleri açısından girişimciler için faydalı oluyor. Kendi işini yapan kadınlara önerim işleri ile ilgili çeşitli networklerde yer alarak hem destek almaları hem de destek olmaları.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Bize pinarsimsek@anneysen.com ve aylincakir@anneysen.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here