Nilgün Yalçın – Kadın Girişimci Hikayeleri

0
3060

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?  

Ben Nilgün YALÇIN. Artizan Tea markasının kurucusuyum. Girişimim öncesi Bilgisayar Eğitmeni olarak yaklaşık 4 yıl kadar bilgi evlerinde, Bilişim personeli olarak 6 yıl kadar da Türk Telekom’un farklı birimlerinde çalışma hayatım oldu. Bilgisayar Eğitmenliği dönemimde 3 projede Sosyal Medya ve Teknolojinin Doğru Kullanımı Eğitimi ile binlerce lise öğrencisine yani geleceğin gençlerine seminerler verdim.

Şuan Çay Dünyası Gazetesinde de yazmaktayım. Çaya dair güzel çalışmalar içerisindeyim.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Çok uzun yıllar birçoğumuzda olan cafe açma isteği daima bende de vardı, bu sebeple 2012’de Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik sertifikasını aldım. Yıllar içerisinde mesaiye dayalı çalışma hayatım boyunca hep bir sancı çektim. Hemen her mesai sonrası daima yeni bir seminerde, workshopta,  atölyede ya da bir etkinlikte buldum kendimi. Girişim, kişisel gelişim, marka ve iletişim konularında çok kitap okudum. Sürekli olarak hem yeni network edinmek hem de kendi amacımın ne olduğunu sorgulamak üzere bir süreç yaşadım. Kendi işimi yapmak, cafe açmak istiyordum ama bir yerden de başlamalıydım. Bunun için özel bir mutfak okulunun ilk Artisan çay eğitimine katılan 4 kişiden biri olarak ilk adımımı attım. Eğitimin ilk gününün akşamında benim için anlam artık yerini bulmuştu. Çayın dünyası muazzam bir tabloydu. Bende büyük heyecan uyandırdı. O gün itibariyle hayatımın odağında çay olması gerektiğini ve cafe açmanın bana göre olmadığını anladım. Eğitmenlik devam ediyordu ama benim için artık zamanı gelmişti. İstifa ettiğimde ve kendi işimi kuracağım dediğimde yakın çevrem olumsuz karşıladı. Oysa karar vermek zor olmadı benim için. Çünkü artık kendim için adım atmak istiyordum. Karar verirken gördüğüm en büyük destek belki de tek destek hayatımda büyük öneme sahip olan Alim Bey tarafından olmuştu. Çünkü kendisi Türkiye şartlarında yetişmiş biri değildi ve girişimciliğin ne demek olduğunu çok iyi biliyordu. Kosgeb kuruluna girdim, ertesi gün iş planımın onaylandığının haberi geldi ve maddi manevi kendi hayatımdan her şeyden fedakârlık ederek, çok da zor günler geçirerek 2018 Nisan ayında şirket olarak resmi faaliyetlerime başladım.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz?  Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Artizan Tea markasında sadece otantik dünya çaylarını sunuyorum. Yani her ülkenin kendine özgün olan çaylarını. Geçmişte medikal bir malzeme olarak kullanılan çay, günümüzde sudan sonra en çok tüketilen içecek olarak karşımıza çıkıyor ve ülkemizde bilinçsiz tüketimi de beraberinde barındırıyor. İçeceğin bir damak zevki olduğunu; insanların önce özgün olanı tadımlaması, ardından kendi damak zevklerine uygun olan tatları bulmalarını sağlamak istiyorum. Ki bu şekilde çay kültürüne büyük katkı sağlayacağıma inanıyorum. İlk kez 16.yyda Çin’den Avrupa’ya gönderilen bir mektupta çaydan bahsediliyor ve çayın dünya yolculuğu başlıyor. Artizan Tea aynı misyon ile çayı anlatmak üzere yola çıkan bir markadır.

Çay satışı dışında kurumsal, bireysel katılımcılarla Artizan Tea Workshoplar düzenliyor ve danışmanlık hizmeti veriyorum.

Zanaatkâr tarafından yapılan ya da özel bir ustalık gerektiren faaliyetleri ifade etmek için kullanılan “artizan” kelimesi, el ile toplanıp çeşitli aşamalardan geçtikten sonra içmeye hazır hale gelen çay geleneğine işaret ediyor. Artizan Tea olarak dokuz ülkeden, her biri yetiştirildiği bölgeye özgü yirmi dört otantik çayı, bu ilke doğrultusunda paylaşmaktan büyük heyecan duyuyorum.

Hayatın bir anlam yolculuğu olduğunu düşünüyorum. Bu yolculukta yüklediğimiz anlamlar kişi ya da şeylerde farklılık gösterse de önceliğimiz olduğu müddetçe kendimizi zorunlu kılıyoruz. Çaya dair sahip olduğum ve olmaya devam ettiğim bilgi ve deneyimleri Artizan Tea aracılığı ile paylaşıyorum.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Elbette her girişim gibi benim için de sermaye konusu çok sıcak bir gündem teşkil etti, etmeye de devam ediyor. Kosgeb Girişimcilik Desteğinden yararlanıyor olmak bazı maddi adımlar için kolaylık sağladı. Bir girişimde sorun asla sadece para olmuyor. Para ile birlikte doğru adımlar atmak gerekiyor. Satış konusunda çalışma hayatım boyunca bir deneyimim olmamıştı. Bu çok olumsuz bir durum oldu benim için. Satış çok ayrı bir durum. Alışmaya çalışıyorum hala. Etrafımdaki tecrübeli kişilerden bilgiler edinerek bu süreci aşmaya çalışıyorum.

Kendi işinizi kurarken öncelikle daima planlı olmanız gerekiyor. Kısa-orta ve uzun vadeli hedeflerinizi kendiniz mutlaka belirleyin. Takvim oluşturmak önemli ve sizi motive de ediyor. Günlük planlarınızı da mutlaka not alın. Muhasebenin her kalemini elbette bilmemiz mümkün değil ama belirli bilgileri anlamak gerekiyor. Pazarlama ve satışın ne olduğunu anlamak mühim. Tecrübelerden faydalanırken çok duyduğum bir ifade: Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok..

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Elbette zorlukları oluyor. Ben bunlara “rağmen” olumlu şeylere odaklanarak yoluma devam etmeyi tercih ediyorum. Maalesef toplumumuzda kadının tek başına iş sahibi olması, koşturması henüz pek de idrak edilmiş durumda değil. Zorlukları olduğu kadar aksine destek olmaya çalışanlar da elbette var. Ki iyi ki varlar. Ben bu konuda çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Yeni bir girişim olduğunda genelde biraz ilerlemenizi görmek istiyorlar, buradaki amaç çoğu zaman nasılsa pes edecek düşüncesi olabiliyor. Bunlara “rağmen” adımlar atmak bazı durumlarda motivasyonunuzu olumsuz etkileyebiliyor.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Artizan Tea henüz 8 aylık bir marka. Kısa ve orta vadeli planlarımı gerçekleştirmek üzere, dünya ve ülkenin genel gündemine birçok anlamda takılmamıza “rağmen” yavaş yavaş ama heyecanımı koruyarak ilerliyorum. Artizan Tea markası bir dünya markası olmak üzere kendine vizyon oluşturdu. Çaya dair güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle benim yaptığım gibi sıfır sermaye ile asla adım atmamanızı tavsiye ediyorum. Sermayeniz belirli bir miktar mutlaka olmalı. Ciddi bir iş planı hazırlayın. Ve mutlaka kendiniz hazırlamalısınız. Yapacağınız iş ne olursa olsun kendinize inanıyorsanız her şeyin üstesinden gelirsiniz, kendinize dair şüpheleriniz varsa lütfen adım atmayın, o soruları önce cevaplamalısınız. Kendinize inancınız olmalı. Mutlaka ve mutlaka kendi motivasyonunuzu bulun! Yaşayacağınız bütün olumsuz süreçlerde kendi motivasyonunuzu sağlayacak olan ne? Bu sorunun cevabını mutlaka bulun. Çünkü çok ihtiyacınız olacak. Girişiminize dair tecrübelerden faydalanın. Doğru kişilere doğru sorular iletin. Zamanınızın kıymetini bilin. Odaklanmanın ne demek olduğunu işin içine girdikten sonra arkadaşlarınızın etkinlik davetlerine olumsuz cevap verdiğinizde fark ediyorsunuz. Çok emek vermeniz gerekiyor. Kendi işiniz olduğu için 24 saat yetersiz kalıyor. Amacınız para kazanmanın ötesinde fayda oluşturmaya dair ise etrafınız bunu başta anlamıyor ama sonrasında siz yılmadan adım attıkça harika bir tablo oluşuyor. Kolay bir şey yok bu hayatta. Zor olan imkânsız değil, sadece biraz zaman alıyor. Sabırlı olun, odaklanın, emek verin, dürüst ve samimi olun. İletişimin gücünün daima farkında olun.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Aşağıda iletmiş olduğum Artizan Tea ve kişisel bilgilerimden iletişim sağlayabilirler.

Artizan Tea web sitesi: www.artizantea.com

Artizan Tea e-mail: info@artizantea.com

Artizan Tea Instagram: www.instagram.com/artizantea

Kişisel blog adresim: www.nilgunyalcin.com

Kişisel e-mail adresim: nilgunyalcin1@gmail.com

Kişisel Instagram: www.instagram.com/nnilgunyalcin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here