Arkanıza Yaslanın ve E-Bültenin Tadını Çıkartın

0
409

Sevgili Dostlar,

Radarıma takılan haberleri özetlediğim bu bültende haftanın etkinlikleri, yarışması, kitabı, blog yazısı, videosu, podcast kanalı, mizahi olayı, web sayfası ve eğitimlerini de aşağıda göreceksiniz, şimdiden iyi okumalar.

Son söyleyeceğimi en baştan yazmak istedim. Son zamanlarda online kanallardan ürün veya hizmet satmak isteyenlerden çokça mesajlar alıyoruz. Görünen o ki herkes birşeyler yapmak istiyor ama tam olarak nasıl ilerleyeceğini bilemiyor. Bununla alakalı Haziran ayının ortasında bir eğitim planlıyoruz. Eğer sizin de böyle bir niyetiniz varsa en fazla 2 dakikanızı alacak bu anketi cevaplamanızı rica ediyoruz.

Geçmiş bayramınızı kutlayarak başlayalım sözlerimize, kiminiz belki evinizde geçirdiniz, kiminiz ise kapanma öncesinde yazlıklara gittiniz, her nerede nasıl girdiniz bilmiyorum ama umarım güzel vakit geçirmiş ve dinlenmişsinizdir. Haftaya gene yoğun tempolu bir çalışma bizleri bekliyor, normalleşme başlayacak deniliyor, bakalım ne kararlar alınacak, okullar ne olacak, gene saat 21.00’den önce evlere girmek zorunlu mu olacak, bekleyip göreceğiz. Sizi bilmiyorum ama sosyal hayattan ve insanlardan uzaklaşınca sanki normal hayata adapte olmak zorlayacakmış gibi geliyor, garip değil mi? Sabah işe gitmek, çocukların okula gitmesi, karnın acıktığında köşedeki büfeden yarım ekmek döner yemek gibi normal olan ama unuttuğumuz şeyler. İnşallah en kısa zamanda eski güzel günlere döneriz.

Geçen hafta gene gündem çok yoğundu, Filistin’de yaşanan ve hepimizi üzen görüntüler, bir yandan Sedat Peker’in açıklamaları, bir yandan dün akşamki şampiyonluk yarışı ve tabi ki “ben aşılandım, sen tatilin tadını çıkart” anlamında maske takan insanların olduğu reklam çalışması. Turizm bu ülkenin en önemli gelir kaynaklarından birisi, bunda hepimiz hemfikiriz ama insanımızı bu kadar aşağılayan bir reklam fikri kimden çıktı, fikir aşamasından çekim aşamasına kadar bir Allahın kulu da “yahu bu olmaz” demedi mi insan cidden çok şaşırıyor. Bildiğim kadarıyla gelen tepkiler sonrası reklamlar kaldırıldı ama maalesef akıllara kazındı.

Duymuşsunuzdur belki, ABD’nin çoğu eyaletinde maske zorunluluğu kalktı, aşılamanın son sürat yapılması sonrasında hayat normale döndü, bu arada çok ilginç bir haberle karşılaştım. Amerika’nın Sesi adlı web sayfasında  işverenlerin çalışacak eleman bulmakta çok zorlandığını yazmış. 5 Eylül tarihine kadar verilen işsizlik ücretleri insanların işe girdiklerinde kesintiler sonrasında alacaklarından kat ve kat fazla olduğundan kimse çalışmaya yanaşmıyormuş. Yapılan ankete göre çalıştıracak kişi bulmada tek sorunun işsizlik sigortası olmadığı, güvenlik ve sağlık endişelerinin de bunda rol oynadığı belirtilmiş. Bu tip şeyler hep bizde olur sanırız ama gördüğünüz üzere insan her yerde aynı, ister Türk ister ABD’li isterse farklı ülkeden olsun beklentiler genelde hep aynı oluyor.

Söz Amerika’dan açılmışken, dünyaca ünlü Amerikalı profesyonel tenisçi Serena Williams‘a geçtiğimiz haftalarda yapılan uluslararası bir online seminerde denk geldim. Dijital ile alakalı bu seminerde konuşmacılar arasında onun ismini görünce önce çok anlayamadım sonrasında öğrendim ki o da online satış işine girmiş, bir web sayfası açmış hatta YouTube videosu çekmiş. Yüzlerce belki de binlerce web sayfası gördüğümüzden gözümüz artık iyi ile kötüyü ayırt ediyor, insan içinden bu kadar ünlü birisinin web sayfası da harika olur diyor ama ana sayfaya bakınca tam bir fiyasko, videosu yüzbinlerce izlenmiştir diyorsun ama 5000’lere bile ulaşamamış. Sen gel tenisin bir numarası ol ama dijitalle alakalı seminerlerde boy gösterecek kadar iddialı olduğun online kanalda böyle ol, ilginç. Bu arada belki de satışları çok iyidir onu bilemem, ben sadece farklı bir konudan bahsediyorum, bilmiyorum siz web sayfasına ve videosuna bakınca ne düşünürsünüz.

Bu zorunlu kapanma döneminde kaç dizi kaç film izlediniz bilmiyorum ama geçenlerde denk geldiğim ilginç bir haberi sizinle paylaşmak istedim. Uzun zamandan beri Türkler olarak dizilerimizi yurtdışına ihraç ediyor ve oradaki insanların gönüllerinde taht kuruyoruz. Yurtdışında çekilen dizilerde bizim dizilerin senaryosundan uyarlananlar da varmış, bakmak isterseniz bu yazıya bir göz atın derim.

Hafta ortası biliyorsunuz 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkan, Türk Kurtuluş Savaşının başladığı gün kabul edilen bu günü, Atatürk Türk gençliğine armağan etmiştir. Hepimize armağan edilen bu güzel bayramı da kutlarken, 19-20 Mayıs tarihlerinde yapılacak Yüzyılın Rotası adlı etkinliğin bilgisini de vermek isterim. Türkiye ve dünyadan gençler ve alanında uzman profesyoneller iki gün boyunca bir araya gelecek, 15 dakikalık birebir toplantılarda tanışacak,  19 dakikalık konuşmalardan ilham alacak, konser ve gösterilerle 19 Mayıs’ı coşkuyla kutlayacak, birlikte geleceğe ışık tutacaklar. Bu linkten ücretsiz kayıt olabilir ve programı görebilirsiniz.

Bugün yani Pazar akşamüstü sevgili Taner Özdeş’in konuğu olacak, bugünü ve yarını konuşacağız. Saat 17.00’de olacak sohbeti izlemek isterseniz bu linkten katılım sağlayabilirsiniz.

Çok ilgi gören Haftanın Yarışmasına mutlaka aşağıda göz atın, geçen haftaki yarışmada 300’den fazla kişi yarıştı. Bu hafta teknoloji ile alakalı 10 soru olacak, cevaplamak için 20 saniyeniz olacak, bakalım kaçta kaç yapacaksınız.

Toplumdan aldığımızı topluma vermenin önemine inandığımız ve hep bana, hep bana demek yerine paylaşmanın önemli olduğunu düşündüğümüzden senelerdir desteklediğimiz, çocuklar ve eğitimle alakalı çabalayan sivil toplum kuruluşlarını daha fazla insanın dikkatini çekebilmek ve bu tip dernekleri desteklemek için bu bültende her hafta duyuracağız. Üstlerine tıkladığınızda web sayfalarına gideceksiniz, aşağıda bunları görebilirsiniz.

Haftanın etkinliklerine ve kaçırdıklarınıza bakmak için lütfen aşağıdaki programlara göz atın, istedikleriniz için hatırlatma oluşturun ve mutlaka katılın.

Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız lütfen bu linkten e-bültenimize üye olun.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Sosyal Etkinlikleri
https://mailchi.mp/d9ddc7d41c31/sadece5dakika-4754608

Haftanın Blog Yazısı
Blu TV’nin Öne Çıkan Ve Çok İzlenen İçerikleri

Haftanın Yarışması
https://kahoot.it/challenge/0158094?challenge-id=0c5f643e-75fd-4bf1-a551-162d2062368e_1621109013037

Haftanın Etkinlikleri

Haftanın Eğitimleri

 

Haftanın Web Sayfası
https://www.battaniye.com.tr

Haftanın Podcast Kanalı
Açık Bilim

Haftanın Kitabı
1440 Dakika – Nil Gün

Haftanın Videosu (Spor Zamanı)

Haftanın Videosu (Mizah)
https://twitter.com/rezaletiyisey/status/1392140462316826624

Geçen Haftanın Etkinlikleri

Haftanın Şarkısı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here