Sevgili Dostlar,

Geçtiğimiz günlerde Alman menşeeli bir ödeme kuruluşu olan Wirecard ile alakalı çıkan haberlere belki sizde denk gelmişsinizdir. Şirket hesaplarında 1,9 milyar euro gibi dev bir açık çıkınca bir soruşturma başlatılıyor. Yapılan araştırmalar sonrasında aslında böyle bir miktarın hiç olmadığı, şirket CEO’sunun yatırımcıları şirkete çekmek için manipülasyon yaptığı ortaya çıkıyor.

Bu habere denk gelince aklıma 2015 senesindeki Volkswagen emisyon skandalı geldi. Alman otomobil üreticisi Volkswagen dizel motorlarda aldatıcı yazılım kullanarak araçların gerçekte 40 kat fazla NOx çıkışı bulunmasına karşın düzenleyici test sırasında ABD standartlarına uygun olduğunu göstermiş ve ABD’de emisyon ihlali yapmıştı. Volkswagen’in bu yazılımı dünya çapında yaklaşık 11 milyon otomobilde, ABD’de de 2009-2015 yılları arasında 500.000’den fazla modelde kullandığı ortaya çıkmıştı.

Bu arada geçen hafta belki satır arasında görmüşsünüzdür, hackerlar Twitter’da Jeff Bezos, Elon Musk ve Bill Gates gibi pek çok kişinin hesabını ele geçirdi ve onların adına mesajlar gönderdi. Bu mesajlarda “toplumdan aldığımı topluma dağıtıyorum, aşağıdaki bitcoin hesabına 1000$ gönderenlere 2000$ göndereceğim, bu teklif sadece 30 dakika geçerlidir” yazılıydı. Buna kanıp para gönderenler sayesinde çok kısa sürede yüzbinlerce $ toplandı.

Bu haberlerin birbiriyle ne alakası var diyorsanız hemen söyleyeyim; Algı Yönetimi 

Ben Almanları hep disiplinli, işini düzgün yapan ve çalışkan insanlar olarak bildim, antin kuntin işler ile hiç bağdaştırmadım, kısacası bendeki algı böyleydi E olabilir, bir Alman bir hata yaptı diye bütün Almanlar öyle mi diyebilirsiniz ama Netflix’de Kirli Para (Dirty Money) adlı programda bu konuyla alakalı bölümü izlediğimde ağzım açık kalmıştı. Üst düzey yöneticilerin yazışmaları ve mahkeme görüntülerine denk gelince bendeki Alman algısı değişti, hala ciddi ve disiplinli olduklarını düşünüyorum ama bu denli uluslararası çapta sahtekarlık yapabilme ihtimallerini de artık aklımın bir köşesinde tutuyorum.

Peki bu algı bende neden oluştu? Çok mu Alman arkadaşım oldu, Almanya’ya çok mu gittim ve etki altında kaldım, yakın çevremden mi etkilendim gibi kendime sorular sorunca aklıma ‘abi elin Alman’ı yapar ya, baksana futbol takımı bile sıfır hata ile oynuyor‘ lafı geldi. Sanırım bu benimle alakalı değil, biz toplum olarak belki de kendi kendimize bu algıyı yaratmışız.

Peki Twitter’da dünyaca ünlü iş adamlarının mesajlarını görüp kananlara ne demeli? Belki salak belki aç gözlü ama burada da inanılmaz bir algı yok mu sizce de? “Koskoca Elon Musk toplumdan aldığımı topluma vereceğim diye yazmış, helal ya zaten bu adam halktan yana” diyip binlerce kişin kanması bana gayet normal geliyor. 40 milyon kişinin işsiz kaldığı ABD’de Elon Musk veya diğer güçlü kişilerin insanlara bu dönemde destek olması insanlara anlaşılır gelmiş. Günün sonunda bu tip insanlar herkese destek olur, bu da normal gibi bir algı binlerce kişinin soyulmasına sebep olmuş.

Yukarıdaki bahsettiğim olaylarda ilgili kişiler bir algı yönetimi yapmamış ama insanlar zihinlerinde yaratılan algıya göre hareket edip inanmayı tercih etmiş. İşte bu yüzden birçok marka, insan ve ülke farklı konularda algı yaratmaya çalışıp hedeflerine ulaşmaya çalışıyor. Günümüz dünyasında her yerde algı operasyonları yapılıyor kafalar karışıyor, bu anlamda bazen ne doğru ne yanlış ayırmak zorlaşıyor ama gene de çok okumak çok araştırmak ve sakin kafayla karar vermekten başka bir çare gözükmüyor.

Covid-19 yüzünden evlerde oturduğumuz günlerde onlarca kişi ve firmanın online eğitim ve etkinliklere başlaması harikaydı ama bazı markaların sanki yıllardır bunu yapıyormuş gibi bir algı yaratmaya çalışmasına da çokça denk geldik. Herhangi bir işi çok iyi bilmek için tecrübe şart ama bunun için yıllarca yapılmış olmasına gerek yok. Bazı kişiler senelerdir birşey yapıyor ama yerinde sayıyor kimisi ise belki o işe yeni başlıyor ama insanların ihtiyacını karşılayan birşey yaptığı için çok daha fazla başarılı oluyor. Kısacası sürdürülebilir olmak kadar yaptığın işle alakalı kendini yenilemek, piyasadaki gelişmeleri iyi gözlemleyip insanların görüşlerini alıp yaptığın işe eklemek son derece önem kazanıyor.

Etkinlik demişken, Cuma akşamı sezonun son E-Ticaret Sohbetlerini yaptık, 10 ay boyunca 100’den fazla konuk, gidilen şehirler, tanıştığımız güzel insanlar, yapılan sohbetler ve bunlara katkıda bulunan misafirler ile her ay çok güzel işler çıkartmaya çalıştık. İnsanların konuyla alakalı merak ettiklerini soralım, döneme uygun konu başlıklarını seçelim, konukları titizlikle belirleyelim, bizi izlemeye/dinlemeye gelen misafirlerimizi en iyi şekilde bilgilendirelim diye cidden çok emek verdik, inşallah yeni sezonda da bambaşka formatlarda karşınızda olacağız.

Ola ki herhangi bir etkinliğimize geldiyseniz, dinlediyseniz veya arkadaşlarınıza tavsiye ettiyseniz ne mutlu bize, sağolun varolun, destekleriniz bizim için çok önemli. Her etkinlikte söylediğim gibi en iyi konuklarıda çağırsak, harika yarışmalarda yapsak bizi izleyen ve soru soran olmazsa bunun bir değeri olmuyor, o yüzden başımızın tacısınız, iyi ki varsınız.

Ağustos ayında Youtube kanalımızdan akşamları canlı yayınlara başlayacağız ve sezon öncesi en uygun formatı bulmaya çalışacağız. Sadece iş hayatını konuşmak değil, spordan magazine, alışverişten sağlığa, astrolojiden finansa kadar her şeyi konuşmak istiyoruz. Bununla alakalı her zaman olduğu gibi sizlerin görüşlerini almak bizim çok önemli ve değerli, sadece 30 saniyenizi ayıracağınız anketimize buradan ulaşabilirsiniz.

Aşağıda bir sürü şey sizleri bekliyor, umarım hoşça vakit geçirirsiniz.

Güzel bir hafta olması dileğiyle

Sevgiler

Murat Erdör

Haftanın Yarışması

Geçen haftanın sonuçlarına bakıp acaba ilk 3’e girmiş miyim diye merak ediyorsanuz buradan öğrenebilirsiniz.

Bu yarışmada sponsor olarak yer almak isterseniz bu adrese mesaj gönderebilirsiniz.

Haftanın Sosyal Etkinlikleri

Sadece 5 Dakika ekibimiz tarafından hazırlanan Cumartesi günkü bültende yer alan kitap, film, online eğitim, müzik ve sanat etkinliklerine ulaşmak isterseniz lütfen buraya tıklayın.

Türkiye ve Dünyadaki gelişmeler hakkında özenle hazırlanmış bültenimizin her sabah e-posta adresinize gelmesini isterseniz bu linkten üye olabilirsiniz.

Markanızın bu bültende yer alıp görünür olmasını isterseniz bu adrese mesaj gönderebilirsiniz.

Haftanın Videoları

Bu seneki etkinliklerden bazılarını sizinle paylaşmak istedik, kaçırdıklarınız varsa belki göz atmak istersiniz.

Haftanın Anketi – Evet/Hayır

Geçen hafta yaptığımız Evet/Hayır anketinde düzenli diş kontrolüne gidiyor musunuz diye sorduk %61 Hayır cevabı aldık.

Haftanın Anketi – Hangisi

Geçen hafta anketimizde Hangisi diye sorduk, %53 Trendyol – %47 Hepsiburada cevabını aldık.

Değişime Hazır Mısın?

Değişime Hazır Mısın sloganıyla başlattığımız Ready For Change platformuna üye olmak isterseniz lütfen tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here