5 Saniyede İnsanın Kaderi Değişir mi?

1
189

Sevgili Dostlar,

Eminim hepimizin hayatında bazı dönüm noktaları olmuştur. Seneler sonra baktığınızda keşke o an şöyle yapsaydım ya da iyi ki öyle yapmışım dediğiniz anlar mutlaka vardır ve belki de o an verdiğiniz tepki hayatınızın akışını değiştirmiş olabilir. Geçtiğimiz haftalarda birisi sanat birisi spor alanında yaşanan iki olay eminim ne demek istediğimi daha iyi özetleyecektir.

İlk olaya, Dünya Kupası elemesi için Portekiz ile oynadığımız maça gidelim. 2-1 yenikken son dakikalarda kazanılan penaltıyı kaçıran Burak Yılmaz maç sonunda Milli Takım’ı bıraktığını açıkladı. Penaltı bu, gol de olur, kaçar da, futbolun güzelliği bu ama o beş saniyede belki daha iyi bir vuruş yapsaydı ve konsantre olup o golü atsaydı belki de Portekiz’i eleyecek, ilk golü de o attığından maçı alan oyuncu olarak kahraman ilan edilecekti. Maç sonrası acımasız eleştirilerin odağında olan, milli takımda onlarca gol atmış ve başarılı olmuş bir futbolcu olmasına rağmen belki de akılllarda hep kaçırdığı bu penaltı vuruşu olacak, herşey sadece 5 saniye herşey olup bitti, hayat bazen çok acımasız değil mi?

O penaltı gol olsaydı tur atlayacaktık diye bir şey yoktu tabi ama 2-0 geriden gelip maçı berabere yapan milli takımın morallenip maçı alma olasılığı yüksekti. Sonraki maçta de Kuzey Makedonyayı eleyip yazın Katar’da yapılacak organizasyona gitme ihtimalimiz de vardı. Kaçırılan o penaltı yüzbinlerce kişinin ve markanın planlarını da etkiledi. Dünya Kupası gibi uluslararası bir organizasyonda yer almak ülkemiz için bedava reklam yapmanın yanısıra birçok markanın vereceği reklamları ve yapacağı kampanyaları da tamamen etkilemiş oldu. Sadece 5 saniye bir futbolcunun kaderini değil birçok kişinin planlarını da değiştirdi.

Gelelim dünyanın hafta boyunca konuştuğu ikinci olaya, Oscar töreninde Will Smith’in Chris Rock’a tokat atmasına. Chris Rock saçma bir espri yapıyor, o da gülüyor ama o 5 saniyede ne olduysa artık, ayağa kalkıyor, herkesin şaşkın bakışları arasında sonradan pişman olacağı tokatı atıyor. Bundan sonra Will Smith denince akla başarılı oyunculuğu ve aldığı ödüller yerine belki de ilk hep o an akla gelecek, sadece 5 saniye bekleseydi, derin bir nefes alsaydı belki de bunlar olmayacaktı ama olan oldu işte.

Konuyu ABD’dakiler 3 konuştuysa bizler belki de 33 kere konuşmuşuzdur, her yerde bununla alakalı yapılan yorumlar, ünlülere sizin başınıza gelse ne olurdu gibisinden sorular, yapılan anketler, bu olaya harcanan zamanı ilime bilime adasak kesin şu anda ayda halay çekiyorduk ya neyse. Konu tokat olunca bundan tam 20 sene önce yaşanan meşhur Sevda Demirel – Hande Ataizi olayı akıllara geldi ve her yerde olayın görüntüleri yayınlandı. Burada da 5 saniye kuralı geçerli değil mi, hayatlarında ne yaparlarsa yapsınlar isimleri söylenince akla ilk gelen hep o sahne oluyor. Bu arada magazinsel konuları kendine has üslubu ile anlatan ŞOKOPOP adlı YouTube kanalında bakın 3 sene önce bu olay nasıl yer almış, izleyince hey gidi günler hey, 90’lı yıllar amma hareketliydi dedim içimden. Videonun sonlarında “tokatın hayaleti her yıl mutlaka bir yerlerden hortlamaya devam ediyor” cümlesinin de ne kadar doğru olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Oscar töreni sonrasında yaşananlardan mutlaka para kazanmak isteyenler olur dedim ve olanlar oldu. Tahmin edeceğiniz üzere hemen NFT satışı başladı, sonrasında ise ‘Hands of Doom’ adıyla el yapımı oyuncaklar tasarlayan Zach Polland adlı kişi eBay üzerinden açık artırmayla ‘Everybody hates Chris‘ (Herkes Chris’ten nefret ediyor) el yapımı oyuncağı satışa çıkardı ve 844$’a sattı. Hatta tokatı yiyen Chris Rock, 57 yaşındaymış inanamadım, bile bu işten istemese de nemalandı, stand-up gösterisine talepler deli gibi arttı, 46$’dan satılan biletler 341 dolara fırladı. Gecenin kaybedeni ödül almasına rağmen Will Smith oldu, oscar tarihin unutulmaz on şaşırtıcı ödül töreni listelerinde buradaki gibi bir numara oldu, bu çirkin olayla o gece ödül alan diğer insanların önüne geçtiği için birçok ünlünün de eminim nefretini kazandı. Yazımın başlığında sorduğum soruyu bir kez daha ama yüksek sesle sormak isterim; 5 Saniyede İnsanın Kaderi Değişir mi?

Madem Hollywood’lara uzandık aynen oralardan devam edelim, geçtiğimiz haftalarda Bruce Willis’in ezber konusunda sorun yaşadığı ve çalıştığı setlerde sıkıntılar olduğundan bahsetmiştik. Konuyla alakalı geçen hafta yapılan resmi açıklamada ünlü oyuncuya afazi teşhisi konduğu, bundan sonra oyunculuk kariyerine ara verdiği açıklandı. Afazi ile alakalı çok şey yazıldı çizildi ama başa alınan bir darbe sonucu ortaya çıktığı çokça dile getirildi. Aksiyon filmlerinde oynayan oyuncunun belki de böyle bir darbe almasının sonucunda bu günlere geldiği yorumu yapıldı. Hayatımda ilk kez böyle bir hastalık adı duydum, duymadığımız yüzlerce hastalıktan birisi, hayatınızda herşey normalken bir anda size böyle bir teşhis konuyor ve bir süre sonra başkasına muhtaç oluyorsunuz, çok üzücü ve yıpratıcı ama hayatın bir gerçeği, umarım ne sizler ne bizler ne de sevdiklerimizin başına bunlar gelmez. Ben Bruce Willis’ gene çocukluğumun o güzel dizisinden, Mavi Ay’dan hatırlamaya devam edeceğim, bu arada dizideki Cybill Shepherd şu anda neler yapıyor derseniz ona da buradan bakabilirsiniz.

Aksiyon filmlerinin vazgeçilmezi olan Tom Cruise’a ne demeli, oynadığı filmlerin çoğunda tehlikeli sahnelerde dublör kullanılmasını istemeyerek aynı tempoda çalışmaya devam ediyor. 36 yıl sonra Top Gun filminin devamı ile ben hala buradayım diyor, saygı duymamak imkansız. 80’lerin sonunda çekilen Top Gun’dan çıkan soundtrack gibi gene 30-40 sene hafızalara kazınacak bir şarkı çıkar mı pek sanmam, bazı şeyler eskiden güzeldi, o ruhu maalesef kaybettik, eskiyi deli gibi özleyip yeni alışkanlıklarla devam etmek istediğimiz sürece de o güzel günler gelmeyecek.

Haftanın etkinliklerine gelirsek YouTube üzerinden iki etkinliğimiz olacak. Salı akşamı e-ticarette pazarlamanın önemi hakkında konuşacağımız E-Ticaret Sohbetleri, Perşembe öğleden sonra ise iş dünyasında kurumlarına değer katanları ağırladığımız Teknoloji Sohbetleri adlı programda olacağız. Programı kaçırmamak için lütfen sayfamıza abone olun ve video’nun alt kısmında yazan Hatırlatıcı Oluştur kısmını aktive edin. Program başlamadan size bir mesaj gelecektir.

Bu arada uzun zamandan sonra gene fiziki etkinliklere başlayacağız, 12 Nisan Salı günü öğleden sonra E-Ticaret Sohbetleri için birbirinden değerli firmalarla beraber İzmir’de olacağız, ücretsiz katılım için buradan kayıt olabilirsiniz.

Dijital dönüşüme ayak uyduran, rekabetçi ve e-ticaret alanında daha güçlü kadınların buluşma noktası olan E-Ticaret Kadınlar Kulübü’nde ise son döneme girdik, sizde e-ticarete ilgi duyuyorsanız lütfen 14 Nisan günü başlayacak 4. dönem için kaydınızı şimdiden yaptırın, ücretsiz ve sadece kadınlar için!

Bu hafta önüme düşen bu kısa videoyu sizinle de paylaşmak istedim, çok güldüm, mutlaka izleyin. Bu arada çok yakında iş hayatını tiye alacağımız farklı bir program serisine başlıyoruz, göz atmak ve yerinizi şimdiden ayırtmak isterseniz lütfen buradan tıklayın.

Kafa dağıtmak için;

-) Bu günlerde ne okusam, ne dinlesem, ne izlesem diyorsanız Sadece 5 Dakika ekibi olarak hazırladığımız haftalık önerilere buradan bakabilirsiniz.

-) Haftanın spor, sağlık, magazin ve sinema haberleri için Sadece 5 Dakika ekibi olarak hazırladığımız Pazar bültenine buradan göz atabilirsiniz.

Bu hafta size çok özel bir markanın indirimini duyurmak isterim, Çarşamba günkü Hafta Ortası adlı bültende de duyurmuştuk ama kaçırdıysanız tekrar hatırlatmak isterim. 1998’den beri alanında uzman rehberlerle çalışan Antonina Turizm’den boğaz turu için 8 Nisan tarihine kadar geçerli 250 TL indirimi kaçırmayın. İndirim kodu: RFCBOGAZ 

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

PS: Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız bu linkten e-bültenimize üye olabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here