Bir çok e-ticaret firmasının en çok satış yaptığı dönemlerden birisi olan yılbaşı dönemi yaklaşıyor. 2018 yılına daha zaman var ama hayati önem taşıyan bu dönem için şimdiden planlamaların yapılması gerekiyor. Yılbaşı öncesi e-posta pazarlama ile neler yapılması gerektiğinden bahsettiğim Sendpulse ile E-posta Pazarlama Sohbetleri adlı webinarda anlattıklarımın özetini aşağıda okuyabilirsiniz.

  • Gecikmeyin 

Biz Türkler genelde işleri son dakikada toparlarız ama gelirlerinizi en fazla artıracağınız bu dönemde bazı şeyleri şansa bırakmamalısınız. Nasıl olsa daha vakit var demeyin ve lütfen şimdiden planlamaları yapmaya başlayın. Bu anlamda en geç Aralık ayının başında yılbaşı kampanyalarına başlamanızı tavsiye ederim.

  • Araştırma Yapın

Yılbaşı dönemi için kampanyalarınızı haftalık mı yoksa aylık mı planlayacaksınız? Geçen sene hangi ürünler daha fazla satılmış? Satın alma dönemi tam olarak ne zaman başlamış? Bu ve buna benzer soruların cevaplarını lütfen araştırın. Alacağınız cevaplar kampanyalar esnasında karşılaştığınız durumlar karşısında hedefe yönelik aksiyonlar almanızı sağlayacaktır. Mesela ilk 15 gün satışlar düşük gidiyorsa ve geçen sene de bu böyle olduysa panik yapmanıza gerek yoktur. Satışların artmaya başladığı tam tarih belliyse bu senede o tarihe odaklanmanız gerekebilir veya bu artışı yaratan pazarlama kampanyası neyse bu senede buna benzer bir plan içinde olabilirsiniz.

  • Datanızı Segmentlere Ayırın

Son 6 veya 9 ayda sizden alışveriş yapanları, e-postalarınızı açanları ve web sayfanıza giriş yapanları aktif olarak değerlendirmeli ve bu dataya odaklanmalısınız. Aktif olduğunu düşündüğümüz bu kişilerin sizden tekrardan alışveriş yapma olasılığı yüksektir ama burada da akıllıca hareket etmelisiniz. Mesela sizden 30 TL alışveriş yapan ile 600 TL alışveriş yapana farklı kampanyalar düzenlemeli, segmente kampanyalara özen göstermelisiniz.

  • Rakiplere Göz Atın ve Yaratıcı Olun

Rakipleriniz de bu dönemde pastadan pay kapmak için çalışacaklar. Peki ne tip kampanyalar düzenliyorlar, hangi ürünleri ön plana çıkartıyorlar, gönderdikleri e-posta tasarımlarında değişiklik var mı, gönderilen e-posta sayısı arttı mı gibi soruların cevapları sizde varsa daha dikkatli adımlar atarsınız. Rakipleriniz ne yapıyorsa sizde kopyala yapıştır diye tabir edilen şeyi yapmayın, tam tersi onların yapmadığı kampanyalar düzenleyip hayal gücünüzü kullanmalısınız.

  • Hediye Kelimesini Vurgulayın ve Pozitif Mesajlar Verin 

Yılbaşı denince akla gelen ilk şey hediyedir bu yüzden e-posta mesajlarınızda sıkça hediye kelimesini vurgulamanız insanları harekete geçirecektir. Herkesin yeni planlar yapmaya başladığı yeni yıl öncesi pozitif mesajları da kampanyalarınızda paylaşmanız etkileşimi fazlasıyla artıracaktır.  

  • İndirim Sunun 

E-ticaret denince akla ilk gelen şeylerden birisi indirimdir. İnsanlar online kanallardan ürün araştırırken çoğunlukla indirimli şeylere de bakarlar bu yüzden indirimli ürünler sunmaya devam etmenizde ve bunu duyurmanızda fayda vardır. 

  • Başlıklara Dikkat Edin 

E-postanın açılması için en uygun başlığın kullanılması çok önemlidir. Bu dönemde yılbaşı, hediye, indirim, size özel, yılbaşı kampanyası gibi kelimelerin kullanılması açılma oranlarını artıracaktır. Yeri geldiğinde A/B testi de yaparak en uygun başlığı bulabilir ve kampanyalarınızı o şekilde gönderebilirsiniz.

  • Hoş Geldin E-postasında Yılbaşı Vurgusu Yapın

Web sayfanıza üye olanlara gönderdiğiniz hoş geldin e-posta mesajının tasarımını yılbaşına uygun şekilde değiştirebilir ve yılbaşı için kampanyalarınızı burada sunabilirsiniz. Sizden e-posta almak için adresini bırakan kişiye sıcağı sıcağına bu tip bir mesaj göndermek geri dönüş oranlarınızı artıracaktır.

  • Pasif Dataya Mesaj Gönderin 

Sizinle uzun zamandır ilişki içinde olmayan müşterilerinizi geri döndürmek ve gelirlerinizi artırmak için bu kitleye özen göstermelisiniz. Bu kişilere yılbaşının verdiği heyecan ile göndereceğiniz mesajlar onların da harekete geçip alışveriş yapmasını sağlayacaktır.

Bu yazı E-Ticaret Çağı Dergisinde yer almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here