Sizin Hala Mobil Web Sayfanız Yok mu?

0
1052

Seneler önce daha cep telefonuna yeni yeni alışırken buradan internete girilip bir çok şey yapılacak dendiğinde pek aklımız almamıştı. Cepte internet devri başladığında buradan alışveriş yapılacağı söylendiğinde ise daha internetten bile alışveriş yapma sayısının düşük olduğunu ve bunun uzun seneler sonra bir yerlere geleceğini düşünmüştük. Gelinen noktada ise cep telefonundan alışveriş yapıldığını ve burada dönen rakamların inanılmaz bir ivmeyle yükseldiğini görüyoruz. Hatta istatistiklere göre cepten internete girme oranının önümüzdeki iki senede bilgisayardan internete girme oranını geçeceği tahmin ediliyor. Akıllı telefonların yaygınlaşması, GSM şirketlerinin internete giriş için ödeme kolaylığı sağlaması, genç nüfusun yaygın olması ve sunulan kolaylıklar bunda en büyük etmen olarak gösteriliyor.

Amerika’da yapılan araştırmaya göre cepten alışveriş yapan kişilerin cep telefonlarından %80 oranla en yakın mağazayı arattıkları, %70’inin fiyatları karşılaştırdığı, %65’inin de ürün yorumlarını okudukları yer alıyor. Ödeme opsiyonları sorulduğunda ise sadece %17’lik bir kesim yapılan alışverişin cep telefonu faturasına yansıtılmasını isterken, %48’lik bir oran da kredi kartı kullanmayı tercih ediyor. Bu oranlardan da anlaşılıyor ki şirketlerin cep telefonundan satabilecekleri bir ürünleri olsun veya olmasın rakiplerinden geride kalmamak için mutlaka mobil dünya’da da görünür olması gerekiyor.

Markalar mobil ticaret sayesinde tüketiciler ile daha yakın ilişkiler kurup müşteri sadakatini arttırıyor ancak mobil sitelerin kullanımını zor bulanlar ve sayfaların açılmasındaki zorluklardan dolayı bazı tüketiciler bunu kullanmaktan vazgeçebiliyor. Hatta sırf bu yüzden rakip firmaların mobil web sayfasına girenler bile olabiliyor.

Türkiye’de cep telefonu üzerinden otobüs bileti satın alma, bahis sitelerinde kupon oynama ve otel rezervasyonu yapma gibi oranların arttığını rahatlıkla gözlemliyoruz. Cep telefonundan alışverişin arttığı ve  şirketin hizmetlerine bakmak için cepten internet sayfalarına girildiği günümüzde tüketicilerin rahatlıkla ulaşabileceği mobil web sayfası yaptırmak ve bu platformda da tüketicilerle temasa geçmek çok önem kazanıyor. Gözüken o ki yakın zamanda şirketler cep telefonundan girilecek mobil web sayfasını yapmazlarsa prestij ve para kaybına uğrayacaklar. 2012 senesinde bu platformda hangi şirketlerin ne kadar aktif olduklarını göreceğiz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here