Roysi Gureli – Annelutfen.com

0
1076

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

2000 yılında Avusturya Lisesi’nden mezun olduktan sonra Northwestern Üniversitesi’nde endüstri mühendisliği okudum. Daha sonra 2 sene yönetim danışmanlığı ve 3 sene Borusan Holding’de CEO is asistanlığı yaptım. 2009 yılında Stanford’a MBA yapmaya gittim ve Türkiye’ye döndükten sonra Annelutfen.com’u kurdum.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Annelutfen.com; 0-12 yaş arası bebek ve çocuklar, hamileler ve anneler için ihtiyaç duyulan her şeyi bulabileceğiniz, 1000’in üzerinde markanın onbinlerce ürününü ekonomik fiyatlarla sunan yeni bir alışveriş sitesi. Annelutfen.com’da biberondan tekstil ürünlerine, oto koltuğundan, mama ve bebek bezlerine kadar en iyi markaların ürünlerini sürekli olarak satışa sunuyoruz.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

MBA’ye giderken aklımda hep Türk kadını için bir şeyler yapmak vardı ve Silikon Vadisi’nin heyecan dolu internet dünyası benim de kanıma girdi. Stanford’dan iki arkadaşım ile birlikte internette kadınların ihtiyaçlarını karşılayan bir site kurmaya karar verdik. Annelerin ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için farklı illerden anneler ile focus gruplarla görüşmeler yaptık, onların ihtiyaçlarını dinledik ve sonunda Annelutfen.com fikri ortaya çıktı. Bir yandan da Türkiye’de e-ticaret işinin duayenleri ile görüşüp onlardan fikrimiz hakkında görüş aldık ve ben okul sonrası Türkiye’ye dönerek projeyi hayata geçirdim. Sözünü ettiğim arkadaşlar da şu anda yatırımcı olarak Annelutfen.com’da yer alıyor.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Şu anda anne-çocuk alanında en fazla çeşit sunan e-ticaret sitesiyiz. Online alışveriş ile hamileler ve anne babalara sunduğumuz en büyük avantaj, tek bir noktadan tüm ihtiyaçlarını karşılama imkanı. Tüketiciler, Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar, temel ihtiyaçlardan tek seferlik satın alınan eşyalara kadar aradıkları her markanın her ürününü Annelutfen.com’da bulabiliyorlar. Özellikle bebek bezi, mama, ıslak mendil gibi günlük ihtiyaçları çok uygun fiyatlarla sunuyoruz ve aynı gün kargoya veriyoruz. Kampanya bazında değil, sürekli satış yapıyoruz; tüm ürünlere 365 gün 7/24 ulaşılabiliyor. Bir diğer çok önemli avantaj ise gönderim süresinin kısalığı: 1-3 gün içinde ürünleri teslim ediyoruz. Ayrıca sitemizde müşterilerimize ürünler ile ilgili çok detaylı bilgiler sunuyoruz ve alışverişlerinin her adımında e-mail ve telefon ile destek oluyoruz.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Türkiye’de e-ticaret işinin duayenleri ile görüşüp onlardan görüş aldık. Stanford vasıtasıyla internet dünyası ile ilgili teknik bilgiden yatırımcı ağına pek çok kaynağa sahip olmam, benim için çok büyük avantaj oldu. Bu girişimin arkasında; aralarinda Borusan Holding CEOsu Agah Ugur, Trendyol’un COOsu Mehmet Akgun, windeln.de’nin CCO’su Jaclyn Schnau gibi isimlerin de yer aldigi 25 kişilik yatirimci ve danisman ekibi yer alıyor.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Biz cok müşteri odaklı bir sirketiz, birinci önceliğimiz her zaman müşterilerimiz. Online bir işletme olduğumuz için tüketiciyle temas etmek, ilişki kurmak, ihtiyaçlarını anlamak için daha çok çalışmanız gerekiyor. Teknolojik gelişmeleri ve sektörü çok yakından takip etmeniz şart. Çünkü online dünya çok daha hareketli, sürekli yeni  gelişmeler oluyor. Diğer taraftan rekabet daha yoğun. Ancak işinizi seviyorsanız tüm bunlar zorluk olmaktan çıkıyor. Çok iyi bir ekiple uyumlu bir çalışma ortamımız var ve hepimiz işimizden çok keyif alıyoruz.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Şimdiye kadar çok yüksek bütçeli pazarlama faaliyetlerinde bulunmayarak yazılım, altyapı ve operasyona ağırlık verdik. Kulaktan kulağa pazarlama ile çok iyi bir kitlemiz oluştu, ayrıca online marketing tarafında çalışmalarımız oldu. twitter.com/annelutfen ve facebook.com/annelutfencom kanallarımızla sosyal medyayı çok aktif kullanıyoruz bu da aslında tüketicilerle daha iyi ilişki kurmamızı sağlıyor. Ayrıca tedarikçilerimiz bize pazarlama anlamında destek veriyor. Önümüzdeki dönemde online ve offline pazarlamada yeni projelerimiz olacak.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de internet kullanıcı sayısı 35 milyonu geçti, penetrasyon çok yüksek ve çok genç bir nüfusa sahibiz. İnternette çok aktifiz ve online alışverişe günden güne daha çok katılıyoruz. Bu nedenlerle Türkiye’nin e-ticaret potansiyeli çok yüksek. Yabancı yatırımcılar da bunu görerek ülkemize ilgi gösteriyor ve yatırımlarda bulunuyorlar. Sektördeki oyuncular da başarılı hamleler ile sürekli olarak sektörün gelişmesine katkıda bulunuyorlar, tüm bunlar düşünüldüğünde gelecekte çok daha iyi noktalara geleceğimize inanıyorum.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Kesinlikle seveceğiniz bir işi yapmak ve doğru ekiple, özenli bir şekilde yapılmış bir iş planı ile işe başlamak en önemli tavsiyem olacaktır. İlk adımların çok sağlam atılması gerekiyor, Hızlı olmanız ve sürekli öğrenmeye devam ederek çalıştığınız iş alanındaki gelişmeleri takip etmeniz gerekiyor. Ayrıca girişime başlangıç sürecinde kararlılık da çok önemli.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Tabii ki, memnuniyetle yardımcı olmak isterim. E-mail adresim : roys@annelutfen.com üzerinden fikir almak isteyen herkes bana ulaşabilir.

Editör not: www.annelutfen.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here