Poltio.com’dan Ahmet Tosun ile Röportaj

0
2325

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Genel olarak 10 yılı aşkın iş tecrübesine sahip, farklı alanlarda uzmanlaşmış, birbirini tamamlayan bir ekibiz. Ben telekomunikasyon sektöründe farklı ülke ve pozisyonlarda görevler aldım. son olarak Timwe’de Rusya ve BDT bölgesinden sorumlu genel müdür olarak görev yaptım.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Poltio, güncel haberler, siyaset, sağlık, moda, spor, müzik, yaşam gibi çok farklı konularda kullanıcılara “toplumun nabzını” tutma yeteneği veren bir platform kurma hayali ile Ağustos 2014’te ortaya çıktı.

Poltio servis şeklinde yazılım (SaaS) özellikleri de taşıyan bir sosyal paylaşım platformu. Hedef kitlemizi tüm internet kullanıcıları oluşturuyor. Bugün platformumuz üzerinde aylık 10 milyonu aşkın oy kullanılıyor.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Online, offline ayırmadan girişimcilik açısından bakarsak en önemli zorluklardan biri finansmana erişim. Dünya’da henüz gelir modeli dahi olmayan girişimler bile potansiyeli anlaşıldığı an milyonlarca dolar yatırım alabiliyor. Türkiye’de bu tip örnekler yok denecek kadar az. Ekosistemin yatırımcı sayısı ve profili açısından da daha çok zenginleşmesinin yeni girişimlerin önünü açacağını düşünüyorum, bilinçli yatırımcı sayısı çok fazla değil. Bunun için ekosistemin içinden çıkan başarı hikayelerine ihtiyacımız var.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Poltio.com olarak en çok trafik aldığımız yer sosyal medya, bu alanda hem organik bir şekilde büyümemizi devam ettireceğiz hem de reklam yatırımlarımızı hedefli bir şekilde artıracağız. Mobil, bizim için önemli bir alan, yeni aplikasyonlarımız ile birlikte mobile özel iletişim çalışmalarımız olacak. Ayrıca PR çalışmalarına ağırlık verereğiz, yaygın bir kullanıma erişirken aynı zamanda marka bilinirliğimize ve itibarımızı da yatırım yapacağız.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Girişimcilere erken aşamada, melek yatırım ağlarının standart prosedürlerlerine girmeden önce mümkünse girişimlerinin faaliyet gösterdiği alanda sektörel tecrübe sahibi kişiler ile birebir iletişime geçmenin yolunu bulmalarını tavsiye ederim. Endüstri ve ürün ile ilgili bilgi ve / ya da network’e sahip bir ismin sağladığı finansmana ek olarak, bireysel olarak da şirketin değerine katkı sağlayabileceğini hissettiği durumlarda yatırımın gerçekleşme ihtimali daha yüksek oluyor.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Benim kişisel mail adresim ahmet@poltio.com, web adresimiz www.poltio.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here