Parrotize.com’dan Pia Bozyel ile Röportaj

0
2943

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Yurtdışı ve yurtiçinde sekiz yıllık bir çeviri sektörü yöneticiliği deneyimimden sonra kardeşim Eyüp Bozyel ile birlikte Parrotize App’i geliştirdik. Bunun yanı sıra geçmişte farklı sektörlerde de girişimcilik serüvenlerim oldu. Bir kaç dernek ve vakıf aracılığıyla gönüllü olarak, küçük yaş gruplarına Finansal Okur Yazarlık ve Girişimcilik eğitimleri vermekteyim. Sektörün dijital anlamda güçlenmesi için üniversitelerle ortak çalışmalar yürütüyorum. Mütercim tercümanlık bölümü öğrencilerinin simultane çeviriyi Parrotize app ile deneyimlemelerini ve dijital dönüşüme yumuşak bir geçiş yapmalarını sağlıyoruz. Bu bağlamda her sene 15-20 öğrenciye de staj imkanı verip onları Parrotize kültürüyle tanıştırıyoruz. Böylece gençlere yol göstererek gelecek korkularını bir nebze de olsa azalttığımız için Parrotize olarak mutlu hissediyoruz.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Parrotize, online ve mekanda çeviri hizmeti satın alabileceğiniz bir çeviri platformudur. Etkinlik, konferans ve toplantılarda talep edilen simultane çeviri ihtiyacını mobil bir uygulama aracılığıyla karşılamaktayız.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Uzun yıllar çeviri sektöründe edindiğimiz deneyim ve uzmanlığı daha farklı sunmak istedik ve işimizi nasıl dijitalleştirebileceğimizle ilgili araştırmalar yapmaya başladık. Tam bu dönemde Garanti Bankasının girişim hızlandırma programı olan “Garanti Partners” ile tanıştık. Buradan aldığımız hızlandırma programları, eğitimler, mentorluk ve mekan desteği ile işimizi çok kısa sürede geliştirdik ve globalde büyüme imkanı bulduk.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Online mecrada çok daha büyük kitlelere ulaşabiliyoruz. Örneğin; eş zamanlı 20 ayrı etkinlik yapıyor olsak her bir etkinlik için teknik ekip, ekipman gerekmektedir. Ayrıca çevirmenlerin de fiziksel olarak 20 ayrı alana gitmesi gerekmektedir. Lojistik, konaklama gibi yüksek maliyetli organizasyonlar yapılıyor. Online’da ise aynı gün içerisinde yüzlerce konferans, etkinlik ve iş toplantılarını lokasyon bağımsız yapabiliyoruz. Çevirmenler, katılımcılar uzaktan çalışabiliyor ya da bu etkinlikleri dinleyebiliyorlar.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Garanti Partners bize bu konuda sayısız desteği oldu. Garanti Bankası hizmetimizi satın alarak büyük kurumsal firmalara hizmet vememizin önünü açtı.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

SEO, Google Analytics ve sosyal medya çalışmaları yapmaktayız.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Birçok sektörde dijital dönüşüm hızla ilerliyor. Türkiye’de de bu hız yerini korumakta. Orta vadede geleneksel çeviri firmaları ve teknik sağlayıcılar teknolojik dönüşümü takip etmezlerse, çağın gerisinde kalacaklar. Parrotize olarak bunu önceden görmüş ve dijitalde yerimizi almış durumdayız. Online satış kaçınılmaz bir dönüşüm. Bu yüzden Parrotize da uzun süredir online satışa ağırlık vererek hizmet sağlamaktadır.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Online iş yapan firmaların kendilerini sürekli teknolojik gelişmelere göre güncellemeleri gerekiyor. İnovatif çalışmaları yakından takip etmeli ve gerekirse kendi işlerine uyarlamalıdırlar. / Öncelikle birbiriyle uyum sağlayan ve üretken bir ekibe ihtiyacımız var. Tek başınıza dünyanın en iyi fikrini bile bulsanız, iyi bir ekibiniz yoksa sadece fikir olarak kalır ya da bir yerden sonra devam edemezsiniz. İkincil olarak moral ve motivasyonunuzu yüksek tutmak ve projenize devam edebilmek için bir bütçeye ihtiyacınız vardır. Buna ek olarak yaptığınız işin satılabilir bir yanı olmalı. Çok uzun süren yazılım süreçleri, firmanın finansal olarak artıya geçememesi ve gereken sürede büyüme hacmi gösterememiş olması ekibin ve kurucuların enerjisini ve işe olan inancını ciddi oranda etkilemektedir

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Parrotize ekibine info@parrotize.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Parrotize app’i Google Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here