2017 yılında global çapta 200 milyar dolar pazar büyüklüğüne sahip olan online eğitim, dijital dönüşümle birlikte değişen iş dünyasında yerini sağlamlaştıracak. 

Dijital dönüşümle birlikte eğitim anlayışı yeni bir boyut kazanıyor ve online eğitim sektörü hızlı bir büyüme içinde. Dijital dönüşümün dinamik yapısı ve getirdiği yenilikler yeni bir dönemi başlattı ve Türkiye’de online eğitim; dijital pazarlama, bilişim, yönetim becerileri, finans ve satış teknikleri alanlarında rağbet görmeye başladı. 2017 yılında global çapta 200 milyar dolar civarında pazar büyüklüğüne sahip olan online eğitim, zaman ve maliyet tasarrufu sağlaması sayesinde önümüzdeki 7 yıl içerisinde 10 kat büyüyecek ve online eğitim alan kişi sayısı 3 milyona ulaşacak. 

Türkiye yükselen ülkelerden

Dijital dönüşümün getirdiği yeni düzene ve yeniliklere açık olan Türkiye, dünyada ve Avrupa’da online eğitim alanında öne çıkan, büyüyen ülkeler arasında yer alıyor. Online eğitim için uygun ortam, bilgisayar ve internetin yeterli olması online eğitimi cazip kılan faktörler olarak öne çıkıyor. Başta dijital pazarlama olmak üzere, bilişim, yönetim becerileri, finans ve satış teknikleri alanlarında online eğitim büyük ilgi görürken, gelecekte ise veri madenciliği, veri güvenliği, insan kaynakları, yapay zeka, teknoloji yönetimi ve uluslararası ticaret alanlarında online eğitimler önem kazanacak. 

Büyük pazar payı

Dijital dönüşüm sektörler için gün geçtikçe daha önemli bir hal alırken, online eğitim sektörünün, dijital dönüşüm ile birlikte hızlı bir büyüme kaydettiğini aşikar. 2010 yılında global düzeyde 32 milyar dolar pazar payına sahip olan online eğitim, 2015 yılında 165 milyar dolar ve 2017 yılının sonunda ise 200 milyar dolarlık bir pazar payına ulaştı. 2020 yılının sonunda ise online eğitimin sektörel hacmi yaklaşık olarak 325 milyar dolar olacak. 

İş dünyasının vazgeçilmezi olacak

Dünyada ve ülkemizde gün geçtikçe sektörel hacmini büyüten online eğitim, iş dünyasını da şekillendirecek. Dijital dönüşümle birlikte yeni kavramlar ve yeni bir düzen kazanan iş dünyası, online eğitimlerle birlikte daha fazla verimlilik alanı elde edecek. Online eğitim iş dünyasındaki çalışma biçimlerini şekillendirecek ve iş dünyasının vazgeçilmezleri arasındaki yerini alacak. 

*Bu yazı www.cnnturk.com sitesinde Murat Erdör’ün köşesinde yayınlanmıştır. Yazarın buradaki tüm yazılarına https://www.cnnturk.com/yazarlar/guncel/murat-erdor linkinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here