Necati Türksever – Shophistica.com

0
1560

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Esas işim ayakkabıdır aslında. Yarım asrı aşkın süredir firma olarak ayakkabı sektöründeyiz. Bildiğiniz gibi ayakkabı vazgeçilmez bir ihtiyaç ve pazar çok büyük, ancak kardeşim diyebileceğim 2 ortağım ve ben hiçbir zaman olduğumuz yerde saymadık, hep kendimizi geliştirdik ve yenilikleri takip ettik. Yurt dışı mağazaları, inşaat, kimya derken şimdiki durağımız online mağazamız oldu.

shophistica.com 2

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Shophistica.com en basit tabirle önemli ayakkabı ve çanta markalarının sezon ürünlerinin satışını yapan bir e-ticaret sitesidir.

Bildiğiniz gibi ülkemizde son yıllarda bir çok online alışveriş kulübü açıldı ve çok kısa zamanda büyük başarılar yakaladılar. Ancak bu kulüplerin müşterileri beğendikleri, ihtiyaç duydukları ürünleri almak için sürekli bu siteleri takip edip, ilgilendikleri kampanyaların çıkmasını beklemek durumundalar. Biz bunu değiştirmek istedik ve insanların 7 gün 24 saat arzu ettikleri anda ihtiyaç duydukları, satın almak istedikleri ürünlere ulaşabilecekleri bir online mağaza kurduk. Shophistica en beğenilen sezon ürünlerine anında ulaşmayı mümkün kıldı diyebiliriz.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Günümüzde insanlar o kadar ağır şartlarla ve yoğun çalışıyorlar ki inanın dışarı çıkıp alışveriş yapacak vakitleri bile olmuyor. Zaten e-ticareti avantajlı kılan da bu, insanlar ofislerinden, evlerinden beğendikleri ürünlerin binlercesine ulaşıp ayaklarına kadar getirtebiliyor. Bu sebepten dolayı e-ticarete her zaman sıcak baktık. Doğru zamanda doğru ekiple yola çıktık ve şuanda bilgisayarının başındaki insanlara onlarca markanın binlerce modelini en kaliteli hizmetle sunmaya çalışıyoruz.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Şu an için online mağazamızda 100’e yakın markayı satışa sunmaktayız. Bildiğiniz gibi daha çok yeniyiz ve yolun başındayız. Marka sayımız ve ürün çeşitliliğimiz her gün daha da artacak. Dolayısıyla müşterilerimize çok geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. İddia ediyoruz ki online mağazamızı ziyaret eden herkes kendi zevkine göre bir ürün bulacaktır. Fiziki mağazada bu imkanı müşterilere sunmanın zor olduğunu düşünüyorum. Online mağazamız sayesinde ülkemizin her yerine, her kesime ulaşmış oluyoruz, avantaj bu olsa gerek.

Ayrıca her zaman en iyi olma alışkanlığımız olduğundan, Shophistica.com olarak Türkiye’de sadece biz müşterilerimize sitemizde satışa sunulan ürünleri 360 derece inceleme fırsatını sunuyoruz. Bu ayrıcalığı sağlamak için yapmış olduğumuz yatırımın da karşılığını müşterilerimizden gelen ve giderek artan olumlu tepkilerle alıyoruz.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Dediğim gibi bu kararı ortaklarımla beraber aldık. Zaten çok uzun yıllara dayanan bir dostluğumuz olduğundan başka desteğe ihtiyacım olmadı. Doğru ekibi kurduk ve online mağaza maceramıza başladık.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Rekabet çok büyük. Çok başarılı sitelerle mücadele ediyoruz. Ama bunu olumsuz bir şey olarak görmüyorum. Rekabeti her zaman sevmişimdir. Hiçbir iş kolay değil. Rekabet olmazsa başarı kavramı da olmaz diye düşünüyorum.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Shophistica Mart ayında açıldı. Açılıştan itibaren online mecralarda ciddi reklam kampanyaları gerçekleştirdik. Planladığımızdan çok daha fazla bir geri dönüş aldık. Tabiki yeni kurulmuş bir mağaza olduğumuzdan bu trafik bize çok iyi bir antreman oldu. Eksiklerimizi gördük. Online alışverişin nispeten durgun olduğu yaz aylarında bu eksiklerimizi gidermeye yönelik çalışmalarımız devam etti. Yapmamız gereken bazı iyileştirmeler kaldı. Bunlar tamamlandıktan sonra sonbahar-kış sezonuna çok hazır ve çok güçlü bir şekilde gireceğiz. Müşterilerimizin bizi mutlaka takip etmesini tavsiye ederim.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de sektör çok büyük. Çok büyük bir pasta var. Zaten bildiğiniz gibi yurtdışından büyük yatırımcılar Türkiye’de bu sektöre paralarını koyuyorlar. Gelecek çok parlak. İyi bir fikri olan, e-ticaret yapmak isteyen herkes çok iyi hazırlanmak şartıyla bu sektöre adım atabilir ve bu büyük pastadan paylarını alabilirler diye düşünüyorum.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Bu işi yapmak isteyenlere altını çizerek söylemek isterim ki çok iyi hazırlanmaları ve büyük olmak istiyorlarsa ciddi bir sermayeye sahip olmaları gerek. Ekip çok önemli, müşterilere güven duygusunu ancak iyi bir ekiple aşılayabiliyorsunuz ve güven online mağazacılığın olmazsa olmazı. Özetlemek gerekirse yeni girişimciler için tavsiyelerim şunlar; iyi bir ekip, iyi bir hazırlık, ciddi bir sermaye.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Konu ile ilgilenen girişimcilere her zaman kapımız açık. Biz herkesin kazanması taraftarıyız. Pasta çok büyük. Elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Bana  necati.turksever@shophistica.com adresinden istedikleri zaman ulaşabilirler.

Editör not : shopistica.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here