Muhsin Keresteci Giftanbul

0
1135

Kısaca kendinizden bahseder misiniz? 

Yaklaşık yarım asırdır Kapalıçarşı’da ticaretle uğraşan bir ailenin ferdiyim. İlkokul yıllarımda başlayan Kapalıçarşı maceram lisans eğitimimin tamamlanmasıyla tam anlamıyla aktif hale gelerek, şu an itibariyle tüm hızıyla devam etmektedir. Hediyelik eşya sektörü üzerine faaliyet gösteren firmamızda Türkiye’nin farklı yörelerine özgü çoğunluğu el işi olmak üzere bakır, ahşap, onix, seramik, pirinç, cam vb. maddelerden imal edilmiş çeşitlilikte ürünlerin toptan ve perakende satışını yapmaktayız.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

www.giftanbul.com Kapalıçarşı’da dükkanımızda bulabileceğiniz ürünlere 7 gün 24 saat ulaşabileceğiniz online hediyelik eşya satışı yapan bir e-ticaret sitesidir. Sattığımız ürün çeşitliliği her an her yerde görülebilen tarzda olmadığı için aslında hediyelik eşya üzerine dikey bir satış sitesidir. Havale/EFT, Kredi Kartı ve Paypal ödeme seçeneklerine sahip olan sitemizde verilen siparişler merkezi il ve ilçelere 1 günde, diğer bölgelere ise 2 günde teslim edilmektedir.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

İşim gereği internette sektörle ilgili yaptığım araştırmalarda hediyelik eşya olarak satılan ürünleri gördüğümde hayretler içerisinde kaldım. Kupaya veya duvar saatine yapılan baskılar, Çinden ithal edilen objeler hediyelik eşya adı altında satılıyordu. Bunların hiçbirinin tam anlamıyla bir hediye olabileceğine katılmıyorum. Çünkü hediye adı verilen şeyin bir değeri, bir hatırası olması gerekir. Bunun içinde o ürüne bir emek harcanması lazımdır. Bakır işlemeciliği, sedef kakmacılığı hep emek isteyen ürünlere sahiptir. Tarihi yapısı sebebiyle bu ürünlerin en çok çeşitlilikte bulunduğu yerde Kapalıçarşı’dır. İnternette bu çeşitlilikte bir online satış sitesi olmadığını gördükten sonra bu ürünlere herkesin daha kolay ulaşabilmesi adına sitemizi hayata geçirmeye karar verdik.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Biz bu ürünlerin hepsini ve daha fazlasını mağazamızda zaten satmaktayız. Online mecrada satmanın bizden çok müşterilerimize avantajı olduğunu düşünüyorum. Çünkü zaman şu anda çok değerli ve iyi kullanmak zorundayız. Online alışverişte zamanı iyi kullanmak için harika bir fırsat. İstanbul dışından gelip mağazamızda alışveriş yapıp daha sonra online olarak bunu devam ettiren veya İstanbul içinde olup da zaman sıkıntısı sebebiyle online alışverişi tercih eden birçok müşterimiz bulunmaktadır. Bizim için avantajı ise tabi ki her online alışveriş sitesi için geçerli olan internetin sunmuş olduğu daha çok kişiye 7 gün 24 saat ulaşma imkanı.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Desteği sanırım en çok müşterilerimiz verdi diyebilirim. “Bunları internette görme şansımız yok mu fotoğraflarını atamaz mısınız, şunun bir fotoğrafını çeksem de göstersem sizi sonra telefonla arasam gönderemez misiniz” sorularıyla karşılaştıkça bu işe bir ucundan başlamak gerektiğine inandık ve başladık. Artık tüm bu sorulara rahatlıkla olumlu yanıtlar verebiliyoruz.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Kendi açımızdan ele alırsak ürünlerin el işi olması sebebiyle sitede bulunan ürün ile stokta bulunan ürünün deseninin bire bir uyuşmaması.  Ürünler fabrikasyon olmadığı için el işi ürünlerde ister istemez bu gibi sıkıntılar yaşamaktayız. Bir ürün çeşidinin 20-30 farklılıkta deseni bulunabiliyor.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Sosyal medyayı olabildiğince aktif kullanmaya çalışıyoruz. Facebook sayfamızdan ve Twitter üzerinden hediye çeki kampanyaları düzenlemekteyiz. Dönem dönem Google Adwords üzerinden de reklamlar vermekteyiz. Bu geri dönüşlere göre değerlendirmeler yapıp bunların üzerlerine yoğunlaşmaktayız. Ama önemli olanın organik aramalarda iyi sonuçlar almak olduğuna inandığımız için bu doğrultuda çalışmalara daha fazla önem vermekteyiz.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

İnsan hayatından örnek verecek olursak Türkiye’de online satış şu an için hala emekleme döneminde.  Belli sektörlerde çok uzun zamandır işin içinde olan firmalar maalesef bir elin parmaklarını geçmemekte. İnsanların internet üzerinden alışverişe güvenmesi ve alışması lazım. O kolaylığı bir kere yaşayan insanların çoğu ihtiyaç duyduğunda alışveriş için öncelikle internetin başına oturacağına eminim. Bu yüzden sektörde olan herkesin bu doğrultuda çalışması ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutması gerektiğine inanıyoruz.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

İnsanların hayallerinin olması güzeldir. Bu hayallerin peşinden gitmekte güzeldir. Fakat online bir alışveriş sitesi kurmak dışarıdan gözüktüğü kadar kolay değil. Bir domain alırım iki de fotoğraf koyarım ondan sonra gelsin paralar zihniyetinde olanlar varsa hiç boşuna yormasınlar kendilerini.  E-ticarette stokundan, mal tedarikine, siteye ürün eklenmesinden, paketlemesine kadar dikkat edilmesi gereken birçok detayı bulunuyor. Bu işi yapmak isteyenlere benim tavsiyem ufak ama emin adımlarla ilerlemeleridir. İstenilen hedefe birkaç sene geç ulaşın ama yaptığınız iş sağlam temeller üzerinde olsun.  Aksi takdirde telafisi daha zor durumlarla karşılaşabilirler.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Öncelikle bizlere www.giftanbul.com üzerinden iletişim formu ile veya info@giftanbul.com mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Herhangi bir sorusu olanlar veya bilgi almak isteyenler ise muhsin@giftanbul.com mail adresi üzerinden benimle irtibata geçebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here