Mortaki.com’dan Emir Uluğ ile Röportaj

0
1370

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba. Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, lise arkadaşlarımla beraber outlet ürünler satan bir e-ticaret sitesi açtık. Daha sonra şu anki ortağımın ısrarı ile de www.mortaki.com adlı siteyi kurduk.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Online web sitemizde bronz, gümüş ve altından imal edilen moda takıları satıyoruz. Mortakı.Com kurulduğu zaman Türkiye’de kullanıcıların uygun fiyatlarla kaliteli takılara sahip olabileceği bir internet sitesi olmadığından biz ilk başta bu ihtiyacı karşılamaya çalıştık. Daha sonra daha büyük bir ihtiyacın farkına vardık. Her geçen gün tüketiciler kendi tasarladıkları kendilerine özel  ‘customized’ ürünlere sahip olmak istiyorlar. Bu yüzden Ekim ayında “Kendi Takını Tasarla” özelliğini ortaya çıkardık. Bu sayede kullanıcılarımız 26 farklı taş 7 farklı hammadde kullanarak 10,000’e yakın kombinasyonla istedikleri ürünü tasarlayıp, ürünlere istedikleri yazıları yazabiliyorlar. Hedefimiz 2012 yılına kadar bu kombinasyon sayısını 50,000’e çıkarmak.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Ortağım Verda Hanım takı tasarımcısı olduğu için sektördeki bu boşluğu çok önceden beri biliyordu, onun yol göstermesi ve yurtdışına göre Türkiye’deki pazarın boşluğunu fark etmemiz sayesinde online ticaret fikri ortaya çıktı.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Online mecrada ürün satmanın en önemli avantajı bir fiziki ortama sınırlı kalmamanız. Ürünlerinizi İstanbul’daki bir insan da rahatlıkla alabiliyor, Ağrı’da veya Portekiz’de yaşayan birisi de. Fiziki dükkanlar ile bu kadar geniş bir kitleye ulaşmanız hem çok zor hem de çok pahalı.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Bunu yapmaya karar verirken ailerimiz ve arkadaşlarımızdan destek aldık.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Online mecranın zorluklarından ziyade, Start-Up olmanın zorluklarını yaşıyoruz. Türkiye’deki online alışveriş yavaş yavaş gelişiyor. İnsanların çoğu hala sadece fiyatlar daha ucuz olduğu için online mecradan alışveriş yapıyor. Bunun dışında insanlar ilk defa karşılaştıkları sadece internette var olan markalara güvenmesi ve alışveriş yapması vakit alıyor.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Sitemize trafik sağlamak amacıyla sosyal medyayı aktif olarak kullanıyoruz. Bunun dışında Google Adwords ve Affiliate Networkleri kullanıyoruz.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’deki online sektörün daha çok gelişeceğine inanıyorum. Sektördeki büyük oyuncular yüzünden sektöre girişlerin zorlaştığını ve eskiye göre daha yüksek sermayelere ihtiyaç duyulduğunu da düşünüyorum.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Online iş yaparken müşteri memnuniyetine çok dikkat etmek gerekiyor. Müşterilerimizi bir kerelik alışveriş yapan kullanıcılar olarak değil, ömür boyu geri dönüşlerini sağlamak istediğimiz iş ortaklarımız gibi benimsememiz gerekiyor. Türkiye ve yurt dışında internet sektöründe başarılı olmuş çoğu kişi tecrübelerini bloglarında veya sosyal medya hesaplarında bizlerle paylaşıyor. Bu işi yapmak isteyenler bu insanları takip edip onların tecrübelerinde faydalanmasını tavsiye ederim.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

emir@mortaki.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here