Bize biraz kendinizden bahseder misin?

TED Ankara Koleji’nde lise eğitimini tamamladıktan sonra Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldum. Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi” üzerine masterı yaptım. Finans, hizmet ve enerji sektörlerinde yerli ve yabancı birçok şirkette çalıştıktan sonra, uzun süre dijital pazarlama ve otomasyon konusunda dünyanın sayılı markalarından biri olan Emarsys’de Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini yürüttüm. Ardından Türkiye’nin lider pazarlama platformu Euromessage’da Türkiye Genel Müdürü olarak çalıştım. 20 senelik kurumsal hayata ara verip kendi firmamı kurdum. Kariyerime “dijital dönüşüm danışmanı” olarak devam ediyor, aynı zamanda “Bilgi Paylaştıkça Güzel” temalı www.muraterdor.com adlı web sayfasıyla farklı konularda yazılar yazıyorum. 

Dijital dünyada 2018 yılında neler olacak?

Tüm dünyada öğrenmeye programlanmış yazılımların ve mobil kullanımının hızla artması, yaklaşık 2.5 milyar insanın aktif olarak kullandığı sosyal medya ağlarının çoğalması, nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi teknolojilerdeki büyük yükselişi, 2018 yılında dijital dünyada birçok şeyin yeniden şekillenmesine neden olacak. 

2018 yılında dijital dünyaya hangi trendler hakim olacak?

Fiziksel ile dijital deneyimleri harmanlayarak tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşılmasını sağlayacak yöntemlerden biri olan fijital pazarlama, artık birçok alanda hizmet vermeye başlayan makineler ve yazılımlar, diğer bir deyişle yapay zeka

MIRC ile başlayan ve son dönemde Whatsapp ile hızla yükselişini sürdüren mesajlaşma aplikasyonları, cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesi olarak tanımlayabileceğimiz artırılmış gerçeklik, periscope ile başlayan ve Snapchat, Scorp gibi uygulamalarla devam eden kısa süreli içerik kavramı, tüm sosyal medya platformlarının “live streaming” destekli bir altyapıya dönmeleri ile birlikte Live Stream Video’lar, son dönemde teknolojisi ve popülerliği iyiden iyiye artan Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) ve 360 derecelik videolar,  yapay zeka formlarının hayatlarımıza girmesi şeklinde tanımlayabileceğimiz Chatbotslar ile bitcoin ve altcoin gibi sanal paralar popülerliklerini artıracak ve dijital alanın 2018’de yükselen trendleri olacak.

Fijital Pazarlama ve AR pazarlama hakkında daha detaylı bilgi verebilir misin?

Fiziksel ve dijital dünyadaki vaatleri birleştiren; yaratıcı fikirlerin yaşama geçmesini kolaylaştıran, aynı zamanda tüketici reaksiyonlarını da ölçümleme fırsatı sunan “fijital”, hem markalar, hem de ajanslar açısından doğrudan pazarlamanın kurallarını tartışmasız biçimde değiştiriyor. Tüketiciler sadece dijitalde kalmayı sevmediği gibi sadece fiziksel olarak kendilerine ulaşılmasından da hoşlanmıyor. Artık herkes dijital bir çalışmanın fiziksel bir çıktısını almayı veya fiziksel bir çalışmanın dijitalde olmasını istiyor. Dünya’da bu süreç yaklaşık beş sene önce başlamış olsa da Türkiye’de fijital kavramının geçmişi henüz çok yeni. Yaklaşık 3-4 senedir Türkiye’de konuşulan fijital kavramı, fiziksel ile dijital deneyimleri harmanlayarak tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşılmasını sağlayacak yöntemlerden biri olacak.

Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) ise son zamanların öne çıkan, pazarlama ve reklam sektörlerinin popüler konularından biri. Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesi olarak tanımlayabileceğimiz Artırılmış Gerçeklik, müşterilerle bağlantı kurma ve katılımı artırma açısından yenilikçi ve yaratıcı bir yol olarak kabul ediliyor. Bu teknolojinin yaratacağı pazarın, 2022 yılına kadar 117.4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Me Consultancy ile ilgili kısa bir bilgilendirmede bulunmak istiyorum. Bildiğiniz üzere bugün, dünya çapında bir ekonomiden, ticaretten, iş dünyasından, networkten bahsediyoruz. Dünya, dijital uygulamalara ve platformlara doğru inanılmaz bir hızla evriliyor. Büyük bir değişimden ve yenilenmeden söz ediyoruz. Klasik anlamdaki pazarlama araçlarının yerini dijitalleşme ile birlikte çok farklı uygulamalar alıyor. Mobil uygulamalar artık her yerde, her alanda karşımıza çıkıyor. Her gün yeni bir teknolojik platform doğuyor. Satış kanalları çeşitleniyor, alışveriş değişiyor. Artık nesnelerin internetinden, makinaların makinalarla konuştuğu bir dönemden söz ediyoruz. Bu süreçte Me Consultancy olarak, kurumların sahip oldukları verileri ve dijital altyapılarını daha sağlıklı hale getirerek, pazarlama, satış ve yönetim süreçlerini buna göre organize ediyor, kurumları geleceğe taşıyacak ve dijital dünyada referans şirket olmalarına, hedef kitlelerine dijital alanda doğrudan ulaşmalarına dönük tüm süreçleri tasarlıyor ve yönetiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here