Sevgili Dostlar,

Yazılarını olabildiğince takip ettiğim ekonomist Mahfi Eğilmez geçenlerde yazdığı bir yazıda küreselleşmenin bundan böyle eskisi gibi gelişemeyeceğini üretim, bölüşüm ve paylaşım ilişkilerinin bir yenilenme geçireceğini belirtmiş. Egemen devlet kavramının yerini yavaş yavaş egemen şirketlere bırakacağını, hegemon devlet konumunda ABD’ye iki farklı meydan okumanın olduğunu da eklemiş. İlk meydan okumanın yaratıcılık ile ucuz emeği birleştiren Çin’den, ikincisinin ise çok uluslu şirketlerden geldiğini söylemiş.

Uzun zamandan sonra benim savımı destekleyen bir yazı görmek beni çok mutlu etti, son senelerdeki gelişmelere baktığımda bende bundan sonraki dönemde rekabetin devletler arasında değil markalar arasında olacağını bundan sonra sadece ekonomide değil sosyal konularda da markaların ağırlıklarını koyacağını söylüyordum.

Bununla alakalı en güzel örnek sanırım son zamanlarda ayrımcılık ve nefret söylemlerine yer vermesi nedeniyle Facebook’u markaların boykot etmeleri ve reklamları durdurması olabilir. Bu arada geçen hafta Kantar Millward Brown tarafından hazırlanan BrandZ Top 100 Global Markalar 2020 listesi yayınlandı. Buralarda senelerce kalmanın ne kadar zor olduğunu söylememe gerek yok ama her koşulda hiç durmadan inovatif çözüm üretmeleri bu markaların günden güne daha fazla değerlenmelerine sebep oluyor.

Mesela Amazon sosyal mesafe yüzünden eskisi gibi bir araya gelemediğimiz bu günlerde Watch Party adındaki platform ile insanların dizi ve filmleri istedikleri kişiyle birlikte online olarak izleyebilmelerine ve yorum yapmalarına olanak sağlamaya başlamış. Sorun var, çözüm var bu yüzden de büyüme var.

Haftanın Yarışması adlı platformda da uzun zamandan beri sağlık sorularında bizi destekleyen Diyetisyen Yusuf Öztürk’de uygun bütçelerle isteyene online isteyene fiziki kanallardan hizmet sunuyor. Korona denen virüsün daha K’sı yokken iş modelini en baştan online olarak kurgulamış sonrasında fiziki kanalları da ekleyen sevgili Yusuf eminim bunun ne kadar isabetli bir karar olduğunu şimdi daha iyi anlıyordur. Hazır yaz ayları gelmişken sağlıklı şekilde incelmek isteyenlerin kendisini aramalarını tavsiye ederim.

Aşağıda anketler, videolar, öneriler, yarışmamız ve daha bir sürü şey sizleri bekliyor, umarım hoşça vakit geçirirsiniz.

Güzel bir hafta olması dileğiyle

Sevgiler

Murat Erdör

Haftanın Yarışması

Farklı konularda bilgi seviyenizi ölçmek için hazırladığımız bu yarışmada doğru cevabı en hızlı veren en yüksek puanı alıyor. Cumartesi akşamına kadar açık olacak yarışmada yer almak isterseniz bu linke tıklayabilirsiniz.

Geçen haftanın sonuçlarına bakıp acaba ilk 3’e girmiş miyim diye merak ediyorsanuz buradan öğrenebilirsiniz.

Bu yarışmada sponsor olarak yer almak isterseniz bu formdan başvurabilirsiniz.

Haftanın Sosyal Etkinlikleri

Sadece 5 Dakika ekibimiz tarafından hazırlanan dünkü bültende yer alan kitap, film, online eğitim, müzik ve sanat etkinliklerine ulaşmak isterseniz lütfen buraya tıklayın.

Türkiye ve Dünyadaki gelişmeler hakkında özenle hazırlanmış bültenimizin her sabah e-posta adresinize gelmesini isterseniz bu linkten üye olabilirsiniz.

Markanızın bu bültende yer alıp görünür olmasını isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Haftanın Videoları

Geçen hafta devam ettiğimiz Online Sohbetlerde birbirinden değerli konuklar ile gündemdeki konuları konuşmaya devam ettik. Kaçıranlar linklere tıklayarak izleyebilir.

Haftanın Anketi – Evet/Hayır

Geçen hafta yaptığımız Evet/Hayır anketinde eski günlere özlem duyuyor musunuz diye sorduk %78 Evet cevabı aldık.

Sadece 3 saniyenizi alacak bu haftanın Evet/Hayır anketine katılıp bize destek olursanız çok seviniriz.

Haftanın Anketi – Hangisi

Geçen hafta anketimizde Hangisi diye sorduk, %51 Ayyıldız – %49 Zeki Triko cevabını aldık.

Sadece 3 saniyenizi alacak bu haftanın Hangisi anketine katılıp bize destek olursanız çok seviniriz.

Değişime Hazır Mısın?

Değişime Hazır Mısın sloganıyla başlattığımız Ready For Change platformuna üye olmak isterseniz lütfen tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here