Lukapu.com ile Röportaj

0
1344

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Mahir Ariti:  Önce New York Hamilton College, sonrasında ise İstanbul’da Bilgi Üniversitesinde Reklamcılık okudum. Kendi butik ajansım da dahil bir çok reklam ajansında 6 yıl boyunca reklam yazarı, stratejist ve ekip lideri olarak çalıştım.

Alp Berri Ariti: Önce Boston’daki Brandeis Üniversitesi’nde ekonomi okudum, sonra uluslararası finans üzerine yüksek lisans yaptım. Çok uluslu şirketlerde iş hayatına atıldıktan sonra, fotoğraf tutkumun peşinden giderek bu alanda birçok eğitim aldım ve New England School of Photography’de ders verdim.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Mahir Ariti: 2011 yılının mayıs ayında kurduğumuz Lukapu, teknoloji alanında hizmet veren bir şirket. Türkiye’de yeni gelişen bir alanda hizmet veriyoruz. www.lukapu.com dijital fotoğraf makineleriniz ile çekilen ve bilgisayarların hard diskinde gözlerden uzak saklanan fotoğraflara hayat veriyor. Tatil, doğum günü, düğün, balayı gibi fotoğraflarınızı Lukapu sayesinde bir fotokitap haline getirip ölümsüzleştirebiliyorsunuz.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Alp Berri Ariti: Fotoğraf tutkum sayesinde yurtdışındaki benzer servisleri yıllardır kullanıyordum. Sonra bir gün kardeşim Mahir’le bir araya geldik ve “Bu hizmet neden Türkiye’de de layığıyla yapılmasın?” diye sorduk. Mahir ise uzun bir süredir internet iş modelleri konusunda araştırma yapıyordu. İkimizin bilgisi ve tecrübesi bir araya gelince “Neden bu işi biz yapmayalım?” diye sorduk ve araştırmalarımız sonucu bu işe girmeye karar verdik.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Mahir Ariti: Online mecranın en büyük artısı müşterilerimizin evlerini konforundan ayrılmadan sipariş geçebilmesi. Ayrıca bizim sistemimizde müşterilerimize sınırsız özgürlük tanıyoruz. Eğer isterlerse bizim profosyonel tasarımcılara tasarlattığımız hazır taslaklarımızı kullanarak ve sadece bırakılan alanlara kendi resimlerini yerleştirerek kitaplarını çok kısa sürede hazırlayabilirler, ya da Lukapu Designer’in tüm özelliklerini kullanarak akıllarına gelen her türlü şeyi yapabilirler. İşin en güzel tarafı hiçbir tasarım bilgisine ihtiyaçlarının olmaması. Ve bütün bunları evlerinin rahatlığında kendi masalarında yapabilimek en büyük avantaj.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Alp Berri Ariti: Aslında biz bu işe başlarken zamanlama konusunda baya şanslıydık. Bu iş hakkında aramızda konuşmalara başlamıştık ki Photokina Fuarı düzenlendi. Photokina dünyada fotoğraf ile ilgili en büyük olaylardan biri olduğundan hemen uçağa atlayıp Almanya’ya gittik. Fuarda aslında Fotokitap işinin dünya çapında ne kadar büyük bir iş olduğunu gördük. Fuar dönüşü Türkiye’de daha önce bu işi yapmaya kalkışmış herkes ile görüştük ve Online mecranın son yıllarda Türkiye’deki ilerlemesini de göz önüne aldığımızda da bu işin artık Türkiye’de tutacağına inandık ve Lukapu’nun hazırlıklarına 2010 Kasım ayı gibi başladık.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Mahir Ariti: Bizim için online mecrada iş yapmanın en büyük zorluğu ürünümüzün kalitesini online olarak müşteriye göstermemizin çok zor oluşu. Basılı fotokitabımızı eline aldığında etkilenmeyen olmuyor ama online olarak bu hissi vermek en zorlandığımız konu diye düşünüyorum.

Alp Berri Ariti: Bastığımız kitapların kalitesi o kadar iyi ki ben kendi seyahatlerimden profesyonel olarak çektiğim kitapları bizi bilmeyen kişilere gösterdiğimde bu kitabın kitapçıdan yüzlerce liraya alınmış ünlü bir fotoğrafçının kitabı zannediyorlar. Aslında aynısını evde kendileri yapabileceklerini duyduklarında çok şaşırıyorlar.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Mahir Ariti: Sitemize en çok trafiği Google ve Facebook, Twitter gibi sosyal medyadan sağlıyoruz. Sosyal medya da baya kuvvetli olmamızın en büyük nedeni müşterilerimizin sağladığımız hizmetten ve ürünlerimizden çok memnun kalıp bunu sosyal medya da paylaşmaları. Facebook sayfamız o kadar aktif ki Facebook Türkiye bizi Facebook başarı hikayesi olarak yayımladı.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Mahir Ariti:  Türkiyede online sektör hala büyümekte ama ilk zamanlardaki gibi iyi bir fikir ile işe başlamak yetmiyor. Online sektör büyümekte olsa da artık müşteri online alışveriş te de normal perakende alışverişte olduğu gibi hizmet bekliyor. Online iş yapmak artık yavaş yavaş eskisi gibi iş yapmaya, hizmete, kaliteye ve hıza bağlı olmaya başlıyor.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Mahir Ariti: Online iş yapmak artık diğer herhangi bir iş yapmaktan sermaye, organizasyon ve vizyon anlamında daha kolay değil. Rekabet oldukça kızıştı ve her işteki gibi paraya, kaliteli insan gücüne ve pazarlamaya dayalı bu işde. Vereceğim en iyi tavsiye çok kaliteli bir takım kurmak. En önemli nokta bu.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Mahir Ariti: www.lukapu.com  adresinden veya 0212 279 50 60 numaralı telefondan müşteri hizmetlerine de ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here