Yapay zeka sistemi adayların beğenisini topladı.

L’Oréal’de işe alımda sistemin kullanıma başlanmasıyla, adayların başvuru sürecinden memnuniyeti arttı. Yapay zeka kullanımı, yılda 1 milyondan fazla başvuru alan L’Oréal’in daha da fazla başvuruyu değerlendirmesini mümkün kıldı. L’Oréal’in İnsan Kaynakları Dijital Başkanı Niilesh Bhoite; “L’Oréal olarak 10.000 kişiyle yapılan iş görüşmelerinde yapay zeka sisteminin adayların %92’si ile daha verimli iletişim kurulduğunu ve %100 memnuniyet oranına ulaşıldığını gördük. Başvuran adaylardan, sistemin ne kadar kolay olduğu ve kendilerini gerçekten çok özel hissettiklerine dair son derece olumlu geri dönüşler aldık” diye konuştu.

L’Oréal’in İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Jean-Claude Le Grand ise; L’Oréal’de, insan kaynaklarının dijitalleşmesi çalışmalarımız kapsamında, yapay zeka ile çok önemli bir adım attık. Bu verimli teknoloji, İK çalışanlarının danışman rolüne destek oluyor ve onların işe alımın daha insani olan boyutlarında daha nitelikli sonuçlara odaklanmasına olanak sağlıyor” dedi.

İhtiyaca özel çözüm

Yapay zeka uygulaması L’Oréal her pozisyon için adaylardan beklediği kriterleri yerine getiriyor. Yapay zeka sohbet robotu Mya, adayların pozisyona uygunluklarını değerlendirmek üzere gerçekçi sorular soruyor. Bunlar arasında; “Staj için belirlenen tarihler senin için uygun mu? Şu an hangi bölümde okuyorsun ve mezun olmana ne kadar süre var? Başvurunu tamamlaman için senin için yapabileceğimiz bir şey var mı? Şirket kültürü, pozisyonun detayları veya süreç ile ilgili bana sormak istediğin sorular var mı?” gibi sorular yer alıyor. Yapay zeka, yanlış anlaşılmaya sebep vermeyecek, objektif sorularla yetenekli adayların bulunmasında efektif bir süreci yönetiyor. 

Kullanıcı dostu olan Mya’ya mobil telefonlardan istediğiniz zaman, istediğiniz yerde ulaşmanız mümkün. Mya en başta kendisini sohbet robotu olarak tanıtıyor, son aşamada ise uygun adayları işe alım uzmanları ile buluşturuyor. İş arayanların başvuruları ile ilgili gerekli bilgilere ulaşmakta zorlandığı ve süreçleri bilmediği durumda, bu teknoloji düzenli hatırlatmalar ve bilgilendirmeler ile formal ve insan odaklı bir deneyim sunuyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here