Kısaca kendinizden bahsedermisiniz?  

Her şeyi bilmek, herkesi tanımak isterim. İnsanların hikayelerini içime çekmek, bir parçası olmak, onların deneyimlerinden öğrenmek, hayatlarıyla yolum kesiştiğinde bir noktada bir iz bırakmış olmak isteyen biriyim. Doğru eşleşmeyi yakaladığımda enerjisi bitmeyen, ters gittiğinde nefesi kesilenim. Herhangi değil müdahilim. 18 yıllık mimarım. Bir taraftan belki bir gün ticaret yaparım diyerek dış ticaret mezunuyum. Elleriyle her şeyi sanata çevirebilen bir anne ile makinelerin ruhu olduğuna inanan makine mühendisi bir babanın kızıyım. İş hayatında uçak yapan ama evde vida sıkmayan bir makine mühendisi abinin kardeşi, yapay zekâ da uzmanlaşmış ama beni çözememiş başka bir makine mühendisinin eşiyim. Tüm bunların kattıklarıyla becerikli ama tembel, bu açığını kapatmak için de pratik zekâlı biri oldum çıktım.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

İş konusunda hep şanslıydım, hep iyi fırsatlar beni buldu. Merrill Lynch Türkiye gayrimenkul firmasında proje mimarı da oldum, Doğuş Holding’de proje yöneticisi de. Ama ben kendi işini yapmak üzerine kodlanmıştım. Yarın ne yapacağım, hangi masada oturup, kime rapor vereceğim belli olduğunda gördüğüm filmi tekrar seyretmek gibi geliyor bugünü yaşanmış saymıyordum. Yani yaşadığımı hissedemiyordum. Sürekli bir şeyler ters, bir şeyler ters… Ama kendime güvenimi bir türlü toparlayamıyordum. Yine hayat ya da bilinçaltı kendi şirketimi açmak için her fırsatı yoluma çıkardı. İş için başvurduğum şirket freelance onlara destek olmamı önerdi, KOSGEB desteğim çıktı. ABD menşeili bir firmaya danışmanlık ve mimarlık yapmaya başladım. Ta ki ekonomik sıkıntılar inşaat sektörünü etkileyene kadar.

En büyük destek tabi ki eşimden geldi. İş yapamazsam dırdır yapıyordum. Akıllı bir koca olarak bu hayalinin arkasındayım diyerek, maddi manevi tam destek oldu. Sonrasında arkadaşlarım kendime inancımı çok artırdı, yoldaş oldular, model oldular, fotoğrafçı oldular.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz?  Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

İşim görsellikle benim, ev olmazsa insan dekore ederim diyerek aksesuar tasarlamaya başladım. Çünkü aradığım aksesuarları piyasada bulamıyordum. Evdeki kullanmadığım parçaları dönüştürmeye başladım. Sonra bu iş için malzeme almaya başladım, derileri, metal aksesuarları gördükçe fikirlerde coştu. Önce kendime ürettim, sonra arkadaşlarıma, şimdi de müstakbel müşterilerime sunmak için @gozemre.atelier ve www.gozemre.com ile yola çıktım. Şu an ürünler çok kısıtlı sayıda ancak fikirler nasıl akıyor bir bilseniz. Hepsini paylaşmak istiyorum içim coşuyor ama ancak milim milim ilerleyebiliyorum.

Yaptığım aksesuarların içinde klasik boyuna, parmağa takılan herkesin bir parça bulabileceği aksesuarlar olduğu gibi, vücudun değişik yerlerine de takabileceğiniz ezberinizi bozan, sıra dışı kişiliğinize uyacak, deri ağırlıklı parçalar da var. Ayakkabıların, botların üzerine geçirip tarzını baştan yaratabileceğiniz aksesuarlar da geliyor. Geliyor da biraz yavaş ilerliyor çünkü özel tasarımların tümü şimdilik sadece benim elimden çıkıyor.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

-Cehalet mutluluktur.

“Süper aksesuar fikirlerim var, koyarım internete bir güzel satış yaparım” cümlesini sarf ettiğim mecraları düşündükçe hicap duyuyorum. Hatta bu işle ilgilenmiş arkadaşlarıma fikrimi açtığımda yüzlerinde beliren acılı gülümsemeleri şimdilerde biraz biraz anlamlandırabiliyorum. E-ticaret öyle bir dünyaymış ki yeni bir dil öğrenmek gibi. Fiziksel ve zihinsel sınırlarımı çok zorluyorum. Tam bir şeyler öğreniyorum derken yeni sürüm piyasaya çıkıyor ya da güncelleniyor. Çok aktif, dinamik, herkesin kolay ulaşabileceği ancak iyi planlayanların kalabileceği bir sektörün kodlarını çözmeye çalışıyorum.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Ben kendi yaşadığım zorluklardan bahsedeyim. Herkes için geçerli olmayabilir ama ben hayattaki en önemli rolümün aile içindeki yerim olduğuna inanıyorum. Benim yerime başkası bir şekilde tasarım, üretim ya da pazarlamayı ile yapabilir ancak bu evin annesi benim. İyide olsam kötü de başkası ikame edemez. Diğer taraftan üretmek, iş dünyasının içinde yer almak, kendi ekonomik özgürlüğünü kazanmak isteyen biri de olunca bu denge beni çok zorluyor. Mesela bu soruları tatil günü cevaplıyorum bu süre içinde kardeş kavgası ayırdım, sakız kâğıdı açtım, yeni öğrendiği perendeyi izledim, öğrenirken acıttığı yerleri öptüm.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Mimarlıkta her şey iyi gidiyordu ancak durakladı ve Türkiye de ki yatırımların çekilmesi beni çok etkiledi. Bu sebeple yeni girişimim de lokasyondan bağımsız olarak e-ticareti seçtim. Bu şekilde hedef pazarlar kapandığında yenilerine yönelme fırsatı yakalamayı umuyorum. Sistemimi, ana kalem ürünleri oturtana kadar yurtiçine daha sonra yurtdışı pazarlara ulaşmayı planlıyorum. Şu anda çok başındayım, uzun ve değişken bir yol beni bekliyor.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Kadın olarak güç, yaratıcılık, hırs fabrika ayarlarımızda var. Enerjimizi catfight yerine ürüne, hizmete yönelttiğimizde yol alabilmek işten bile değil. Önceliklerini iyi seçsinler, kendi yapabilirliklerinin farkında olsunlar. Sürekli alarm hali bizim yaşam şeklimiz. Bununla savaşmayı bırakıp, yeterli konsantrasyon sağlandığında korkun kadınlardan…

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Bir cümle ile bir hayatı değiştirmek mümkün. Sizin için önemli olmayan sıradanlaşmış bir bilgi, bir başkasına kılavuz olabiliyor. Benim de herhangi bir kişiye, bir dokunuşum, bir katkım olursa çok mutlu olurum. Bunun için bana gulsahozcelik@gmail.com adresimden, gozemre.atelier instagram hesabımdan veya www.gozemre.com sayfamdan ulaşabilirler. Benimle aynı dalga boyunda kişilerle tanışmayı ve sayfamla, ürünlerimle ilgili fikirlerini de almayı çok isterim. Herkesin yolu, şansı açık olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here