Teknolojik gelişmeler olağanüstü bir hızda ilerliyor. Her geçen gün birden fazla yenilik ile karşımıza çıkan teknoloji dünyası duracak gibi görünmüyor. Bu gelişmelerin sonucunda ise iş dünyasında ve hayatlarımızda köklü değişikliklerin olacağı ifade ediliyor. Önümüzdeki süreçlerde günlük hayatımızda yerini alacak gelişmeler hayatımızı bugünden çok daha farklı hale getirecek. Peki, geleceğin teknolojisi nasıl olacak? 

Akıllı evler yaygınlaşacak

Teknolojik gelişmeler hayatımızın tüm evrelerinde etkisini gösterecek. Nesnelerin interneti ile birlikte akıllı evlerin daha da yaygınlaşması bekleniyor. Günümüzde mevcut olan akıllı ev sistemlerinden çok farklı bir teknolojide olacak bu akıllı evlerin ileride çok daha fazla tercih edileceği tahmin ediliyor. 

Herkese eşit eğitim hakkı doğacak

İnternet ile birlikte son dönemlerde eğitim anlayışında değişiklerin olduğunu ve online eğitimlerin çok fazla talep gördüğünü söyleyebiliriz. Bu talep artışında esneklik, düşük maliyet ve kolay erişilebilirlik oldukça önemli bir noktada duruyor. Gelecekte online eğitimler daha geniş kitlelere ulaşacak. Online eğitimler ile birlikte herkese eşit eğitim hakkını da elde edecek. 

Dijital seçimler yapılacak

Hayatımıza e-oylama diye yeni bir kavram girecek. Günümüzde güvenlik gerekçeleriyle dijital oy kullanma sistemi aktif olarak kullanılmıyor. Ancak geleceğin teknolojisi ile birlikte güvenlik açıkları kapatılacak ve tek tıkla oy kullanma dönemi başlayacak. 

VR teknolojisi iş dünyasına yön verecek

Günden güne popülaritesi artan Virtual Reality (Sanal Gerçeklik), geleceğin iş dünyasına yön verecek.  Özellikle 5G teknolojisi ile birlikte daha da güçlenecek olan VR teknolojisi oldukça rağbet görecek ve yaygınlaşacak. Bunun yanı sıra eğlence sektörü ve eğitimde de VR etkili olacak. 

Yapay zekâ hayatımızın bir parçası olacak 

Günümüzde yapay zekâ çalışmalarına çok büyük yatırımlar yapıldığına tanık oluyoruz. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin gibi geniş hacimli ekonomiye sahip ülkeler bu doğrultuda çalışmalarını hızlandırdı. Nesnelerin interneti ile birlikte aralarında iletişim kuracak olan yapay zekâ teknolojisi gelecekte oldukça ilerleyecek. Yapılan çalışmalar doğrultusunda yapay zekâ robotlarının hayatımızın bir parçası olacağı ise kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. 

Medya dijitalleşecek

Medya sektörü dijitalleşmeye başladı. Bu değişim ve dönüşüm hızla artacak ve medya dijital bir hale gelecek. Medyanın dijitalleşmesinde özellikle 5G ile önem kazanacak olan videonun ve internet ile birlikte gelen alternatif medya mecralarının büyük rolü olacak. Öte yandan medyanın online olarak işlev görmesi maliyet avantajı da sağlayacak. 

Hologram ile hayatımız kolaylaşacak

Gelecekte hologram teknolojisi de hayatımızda yerini alacak. Tam olarak ışınlanma sayılmasa da mesafe konusunda bizlere büyük avantajlar sağlayan hologram teknolojisi özellikle de siyasetçiler tarafından tercih edilecek.

*Bu yazı www.cnnturk.com sitesinde Murat Erdör’ün köşesinde yayınlanmıştır. Yazarın buradaki tüm yazılarına https://www.cnnturk.com/yazarlar/guncel/murat-erdor linkinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here