Gazeteekmeksut.com Kurucusu Sonay Berktaş ile Röportaj

0
1685

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Adım Sonay Berktaş. Uzun süre reklam ve pazarlama konusunda özellikle marka stratejileri alanında çalışmalar yaptım. Yine ortağı olduğum bir reklam ajansında kurumsal iletişim ve müşteri odaklı pazarlama alanlarında projeler yönettim. Daha sonra gazeteekmeksut.com projesi doğdu ve hali hazırda kurucu ortak olarak çalışmalarımı yürütüyorum.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Aslında adından da anlaşılacağı üzere web sitesinde gazete, ekmek ve süt ürünleri satıyoruz. Ancak kendimizi ürün satan bir e-ticaretten öte daha çok online bir hizmet servisi olarak konumlandırmak istiyoruz. Çünkü sistem insanlara sabahları en temel ihtiyacı olan ürünleri hem de niş bir saatte sunuyor. Üstelik herhangi bir hizmet bedeli de almıyoruz. Olabildiğince fazla çeşitte ekmek, günlük süt ve ulusal gazeteleri sunuyoruz. Aylık abonelikle çalışan bir sistem. Ancak ürünleri farklı gün seçenekleri ile alabilme avantajı sağlıyoruz. Böylelikle her kullanıcıya uygun bir tüketim periyodu sunmuş oluyoruz.

Tüm bunların yanı sıra ürününü nihai tüketiciye ulaştırmak isteyen tüm satış kanalları için dağıtım operasyonunu yapabilecek bir çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz. Ayrıca Türkiye’de basılı medyanın operasyonel zorluklardan dolayı gerçekleştiremediği abonelikle gazete ve dergi dağıtımı gibi önemli bir problemi ortadan kaldırmayı planlıyoruz.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Özellikle yeni nesil konut projelerinde çok sayıda blok ve daireden oluşan bir yapılanma olduğunu görüyoruz. İnsanlar koloni halinde yaşıyor ve tüm ihtiyaçlarını bu alan içerisinde karşılayabiliyor. Her konut projesi rekabette lüks unsurları öne çıkarmaya çalışıyor. Saunalar, yüzme havuzları vs. vs. Ancak bu tarz konut projelerinde sabahın erken saatinde en temel ihtiyaçları karşılayacak sistematik bir yapı olmadığını tespit ettik. Yine bu tarz konut projelerinde apartman görevlileri de olmayınca sabahları gazete, ekmek ve süt ürünlerini temin etmek neredeyse imkansız hale geliyor. Bizim amacımız lüksü satmaya çalışan bu projelerde aslında temel sıkıntıyı çözümleyerek fark yaratıyor olmak.

Biz de marka stratejisini yönettiğimiz bir konut projesinde bu temel ihtiyacı üstün yön olarak vurgulamaya çalıştık. Konut alırken belki ilk akla gelen şey olmasa dahi, sabah gazete, ekmek ve süt ihtiyaçlarının profesyonel şekilde çözüleceğini bilmek insanlara tercih nedeni oluşturabiliyor. Tüm bunların nihayetinde gazeteekmeksut.com fikri doğdu. Proje üzerine 13 aylık bir AR-GE yaptık. Siparişten tedariğe, paketlemeden dağıtıma kadar tüm lojistik süreci kendi ekibimiz ile çözümlüyoruz. Ödeme alt yapısı olarak Payu ile çalışıyoruz.

3 aylık bir zaman dilimi geçmiş olmasına karşın yoğun bir talep ile karşılaştık. İnsanlar ismimizi duyunca önce şaşırıyorlar sonra abone olunca memnun oluyorlar. Şu an İstanbul ve Ankara’nın en seçkin konut projelerinde yer alıyoruz. Gün geçtikçe yeni sitelere açılıyoruz. Doğru ve kontrollü bir büyüme modeli geliştiriyoruz.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Özellikle bizim sattığımız ürünler aslında çok fazla online satışa uygun gibi durmuyor. Gazete, ekmek ve süt satıyoruz nihayetinde. Ama iş modeli önemli bir boşluğu doldurunca, sitenin kullanımı da son derece kullanıcı dostu olunca insanlar buradan ürün almanın keyfi ile beraber hizmet alıyor almanın avantajını yaşıyorlar. Sistemde ürünlerin ayrı ayrı alt kategorileri son derece çeşitliliğe sahip. Ekmekte olabildiğince farklı seçenekler sunuyoruz. Kolay erişim ve hizmetin kapıya kadar teslimatı ve bunun için ekstra bir bedel alınmaması da online satıştaki avantajlarımız olarak sayılabilir.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Proje hayata geçirilirken ajanstaki arkadaşların önemli katkıları oldu. Kolay kullanım, sade bir web tasarımı ve işlevsel bir çalışma mekanizması için günlerce toplantılar yapıldı. Bu açıdan her birine özel teşekkür ediyorum

Finansal olarak kendi öz sermayemiz ile hareket ediyoruz. Büyüme stratejilerimiz ve hedeflerimizi net şekilde biliyor ve ona göre ekip arkadaşlarımız ile çalışmaya devam ediyoruz.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Önemli büyüklüklere ulaşmış bir online satış sitesi değilseniz insanlar kredi kartları ile alışveriş yapma noktasında hala tedirgin durumdalar. Kart bilgileri ile ilgili güvenlik problemi olabileceği endişesi göz ardı edilmemeli Biz Payu ile çalışarak bu konuda insanların güvenini kazanmak istedik. Ayrıca çok iyi dizayn edilmiş bir arka panel olmadan online sektörde başarılı olmak bence imkansız. Siparişin en doğru şekilde alınması, sistemde verilerin işlenmesi ve hele de abonelikle çalışan bir web sitesi iseniz birçok değişkeni kontrol altına almanız bir hayli güçleşiyor. Bu nedenle başlamadan önce alt yapıdaki eksiklikler çok baş ağrıtabiliyor. Elbette iş başlamadan birçok şeyi görmek çok zor ama en azından iyi çalışan bir yapı geliştirilebiliyor ve eksiklikler hızlıca çözüme ulaşıyor. Tüm bunlar online ticaretin zorlukları fakat bir o kadar da eğlenceli kısımları.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Öncelikle site yönetimleri ile hareket ettiğimiz için bu durum işimizi son derece kolaylaştırıyor. Yönetimler böyle bir hizmetin varlığını kat maliklerine hem SMS hem mail yolu ile duyuruyor. Ayrıca site içlerinde yer alan asansör içi panolar ve diğer tanıtım mecralarını kullanabiliyoruz. Etkili ve hızlı bir tanıtım olanağı elde etmiş oluyoruz.

Büyüme politikamızı da bu yönde devam ettiriyoruz. Türkiye’nin en büyük konut projelerine sahip bir firma ile mevcut tüm konutlarında bu hizmeti başlatmak için sözleşme imzaladık.

Bunun yanı sıra marka bilinirliği için üzerine çalıştığımız bir stratejik yol haritamız mevcut. Önümüzdeki günlerde farklı bir tanıtım çalışmamız olacak. Ama şimdi detaylarını vermeyelim sürpriz olacak.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Ülkemizde online satış pazarı her geçen gün artıyor. Özellikle ödeme sistemlerindeki çeşitlilik ve kolaylık sektöre hareketlilik katıyor. Ancak tüketici davranışları ve eğilimleri son derece farklılık göstermeye başlıyor. Pazarın daha fazla büyüyeceği açık ama bir o kadar da pazarda doğru konumlanan ve rekabete uygun reflekse sahip firmaların pazar payında büyük hisse sahibi olacaklarını düşünüyorum.

Bunun yanında online satış yapan web sitesi bir hayli çoğaldı. Bu durum bir kirlilik oluşturuyor. Ben de online satış yapacağım diye sektöre girmek hiç doğru değil. Mutlaka doğru pazar araştırmaları yapılması gerekiyor.

Online satışın farklı bir evrimleşme süreci yaşayacağını düşünüyorum. Sosyal medyanın gücü göz ardı edilemeyecek kadar önemli. Bu noktada online satışın online sosyal satışa entegre olacağını tahmin ediyorum.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Online satış sektörü kıyasıya rekabetlere sahne olmaya devam edecek gibi duruyor. Rakipler arasından sıyrılmak ve ayakta kalmak bir hayli zorlaşıyor. Sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek ve daha dikey satış yapan modellerin avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Online satışta en önemli konu bence ne satılacağının belirlenmesi. Sonra mutlaka doğru pazarlama ve satış teknikleri gerekiyor. Özellikle herkesin yaptığı klasik pazarlama modelleri tüketiciyi sıkmaya başladı diye düşünüyorum. Dijital pazarlama konusu önem arz etmeye başlıyor.

Bu açıdan online sektörde yer almak isteyen girişimciler doğru pazar araştırması yaparak, insanların problemlerini giderici ürün ve hizmetlere odaklanmalılar diye düşünüyorum. Aynı zamanda doğru bir finans planlaması yaparak şirketlerinin yaşam seyrini kontrol altında tutmalılar. Bunun yanında da deneyimlere ve fikirlere mutlaka açık olmalılar ve sabretmeliler diye düşünüyorum.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Bana sonay@gazeteekmeksut.com mail adresinden ulaşabilmek mümkündür. Tüm maillerime mutlaka dönüş sağlıyorum. Bunun yanı sıra www.gazeteekmeksut.com web adresinden yaptığımız iş ile ilgili bilgi alabilmek mümkün olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here