İzinli pazarlamayı teşvik eden yeni eticaret yasası öncesi ve sonrasındaki gelişmeler gösterdi ki çoğu firma elindeki datanın izinli olup olmadığının farkında bile değilmiş. Kimisi izin almış ama bunu kanıtlayacak teknik verileri tutmamış, kimisi tutmuş ama bunula alakalı teknik departman müdürü işten ayrıldığı için bunların nerede olduğunu bulamıyor, kimisi ise hangi veri izinli hangisi değil bunu bilmiyor. Kısacası durum trajikomik ama profesyonel birçok firma yasa çıkmadan önce çalışmalara başladı bile.

Özellikle data sayısı milyonları bulan bankalar, sigorta ve dev perakende firmaları mevcut müşterilerinden gerekli izinleri almaya ve bunları kayıt altına tutmaya başlarken yeni gelecek potansiyel müşteri kayıtlarını da nasıl tutulması ve saklanması ile ilgili gereken yatırımları yapmaya başladılar. Kimi firmalar ise izin almak için sms ve e-posta attılar ama yasanın belirttiği gibi izin almak yerine ‘x markasından mesaj almaya devam edeceksiniz, almak istemiyorsanız buraya tıklayın’ derken, kimisi ise üyelikten çıkmak için bir şans bile tanımadı ve ‘x markasından mesaj almaya devam edeceksiniz’ diyerek olayı kapattı. Her firma birşeyler denerken bazıları ise bizi bir tüketici şikayet edene kadar iletişimi devam ettiririz, ceza gelirse itiraz ederiz, en son aşamada ise cezamızı öderiz ama o zamana kadar para kazanmaya devam ederiz mantığında ilerlemeyi tercih etti.

Yasanın belli başlı ayrıntılarının son dakikaya kadar belli olmaması ve bu yüzden izin almak için yüzlerce firmanın yasa çıkmadan 1 veya 2 gün önce e-posta atması yüzünden işler tabiri caizse çorbaya döndü. Kullanıcılar e-posta kutularını açtıklarında onlarca izin verin mesajı ile karşılaştı, kimilerini onayladı kimilerini ise gözden kaçırdı. Yazılı veya elektronik onay olmadan, tüketicilere ileti gönderimini yasaklayan yasayla şirketler ciddi veri kaybına uğradı, yeni ortamda doğrudan pazarlama kanalları interaktif yapıya dönüştü ve tüketici odaklı dijital pazarlama daha da önem kazandı.

Artık olan oldu, önümüze bakalım derseniz, tüketici odaklılık açısından yeni üyeleri çekmenin 5 yöntemini aşağıda bulabilirsiniz.

Sadece Gereken Bilgileri İsteyin:Üyelik formunuzu sadeleştirerek, sadece en gerekli bilgileri talep edin.

Farklı Üyelik Türleri Sunun:Hedef kitlenize, e-bülten seçenekleri sunarak ne tür içerikleri ne sıklıkla almak istediklerini size söyleme imkânı verin.

Potansiyel Üyelere Neye Abone Olduklarını Anlatın:Müşterilerinize; indirimler, yeni ürünler, özel etkinliklere davetiyeler vb. neler göndermeyi planladığınızı söyleyerek, kendileriyle ilgili olup olmadığını anlamalarını sağlayabilirsiniz.

İzin Formunuzu Sitenizde Öne Çıkarın:Üye olmayı kolaylaştırmak için izin formunuza sitenizin çeşitli sayfalarında yer verin ancak gizlemeyin, bir köşeye saklamayın. Yeni ziyaretçilerin üye olmasını teşvik etmek için “light box” veya “pop over” kullanılabilir.

Blog Yazılarına Üyelikle İlgili Bir Aksiyon Çağrısı Ekleyin:Her blog yazısının, YouTube videosunun veya başka içeriklerin sonuna üyelikle ilgili bir link ve aksiyona çağrı ekleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here