E-Posta Pazarlamasında Geri Dönüş Oranını Artıracak 10 İpucu

0
873

E-posta pazarlaması müşterilerinizi hedeflemek için ölçülebilir en ucuz yöntemlerden birisi olup sadece e-mail gönderip sonuçları beklenecek kadar basit bir işlem değildir. Eğer belli başlı kurallara uyulursa yapacağınız birçok pazarlama aktivitesinden çok daha fazla geri dönüş alırsınız. Aşağıdaki 10 madde e-mail pazarlamasında geri dönüşleri artırmak için yapılması gerekenlerdir.

Hoşgeldin Maili (Welcome E-mail)

Müşteriniz sizden e-mail almak için web sayfanızdaki iletişim formuna bilgilerini girdiğinde bunun sizin için güzel bir fırsat olduğunu bilmelisiniz. Sitenize üye olanların karşısına basit bir “üye oldunuz” mesajı çıkartmak yerine hangi konularla ilgili mailler alacağını belirten bir “hoşgeldin maili” atmak çok daha etkili olacaktır. Bu mesajla beraber insanların ilgilendikleri konular ile ilgili bilgileri de alırsanız bundan sonra kişiye özel e-mail gönderme şansına sahip olursunuz. Unutmamak gerekir ki bu e-maile olan geri dönüşler normal bir e-bültene göre 7 kat daha fazla olabildiğinden bu şansı ne kadar etkili kullanırsanız sizin için o kadar fazla faydası olacaktır.

Segmentasyon

Doğru kişiye doğru zamanda doğru mesajı göndermek e-mail pazarlaması yapan kişi için en önemli konudur. Eğer attığınız mailler ile müşterilerinizle etkili bir iletişim kurmak istiyorsanız içeriğin veya fırsatların ilgili kişilere yönelik olmasına dikkat etmelisiniz. Listenizdeki kişilerin devamlılığını sağlamak istiyorsanız bunu her zaman yapmalısınız ki insanlar maillerinizden memnun olup çıkmak istemesinler. E-mail sahiplerini daha yakından tanımak için sosyodemografik (yaş, cinsiyet, meslek, medeni hal vs.) ve davranışsal (tıklama yaptıkları kategoriler) analiz yapabilir, web sayfanızdan yaptıkları alışverişlere göre ayırabilirsiniz. Demografik kriterlere ve alışveriş alışkanlıklarına göre yapılan hedef e-mail gönderimleri geri dönüşleri ciddi şekilde artıracaktır.

İçeriğin Otomasyon Olması

Elinizdeki mailleri segmentlere ayırdıktan ve alacakları mailleri belirledikten sonra artık müşterilerimize uygun içerikli mailleri az bir insan emeğiyle gönderebilirsiniz. İçerik online mağaza, web sayfası veya ürün veritabanı üzerinden elektronik ortamda eklendiğinden iki defa aynı işlemi yapmanıza gerek kalmaz.

Böylece müşterilerinize aldıkları ürünü tamamlayıcı bir başka ürün alması için otomatik bir e-mail gönderebilirsiniz.

Bu yöntem sayesinde fazla bir zaman harcamadan web sayfanıza olan trafiği artıracağınız gibi geri dönüş oranını da artırırsınız.

Test Etme

Maillerinizi göndermeden önce sadece içindeki linklerin çalıştığını ve imla hatalarını kontrol etmek yeterli olmayacaktır. Müşterilerinizin küçük bir bölümüne farklı başlıklarla veya resimlerle aynı e-maili göndererek açılma ve tıklanma oranı gibi kriterlere bakarak hangisinin daha verimli olduğuna karar verip geri kalanlara hangi e-mail beklentinizi daha fazla karşılamışsa onu göndermelisiniz. Bu denemeler sayesinde alacağınız sonuçlar bir sonraki mail kampanyalarınızı tasarlarken fikir verecektir. Mesela e-mailin açılma oranı %1 olmuşsa bu oran konu başlığının değiştirilmesi hakkında fikir verecektir. Test işlemini yaparken gönderim yapacağınız gün ve saat, demografik ve davranışsal analize göre hedefleme, içerik ve tasarım, gönderici adı ve konu başlığı, e-mailde sunulan teklif gibi kriterleri de test etmelisiniz. Maillerinizin performansı hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız onları çok daha iyi hale getirme ve geri dönüşleri artırma şansınız olur.

Hatırlatma Maili

Hatırlatma maili göndermek müşterilerinizin dikkatini çekmek için güzel bir yoldur. Mail kutusu dolu olduğundan veya omlara bakmaya unuttuğundan e-maillerinize geri dönüş yapmayan kişileri hedefleyebilirsiniz. E-maillerinize uzun zamandır geri dönüş yapmayan kişilere indirim kuponu göndererek onları alışveriş yapmaya yönlendirebilir ve gelirinizi artırabilirsiniz. İndirim kuponunu kullanmayan kişilere de hatırlatma maili göndermek iyi bir fikirdir. Hatırlatma mailleri kampanyalardan elde edeceğiniz gelire ekstra bir artı katacaktır.

Alışveriş Sepetini Terk Edenleri Alışverişe Dönmelerini Sağlamak

Eğer online satış yapıyorsanız ve müşterileriniz alışveriş sepetine ürün ekledikten sonra satın almadan çıkıyorlarsa bunun sebebini bulmanız önemlidir. Müşterilerinize alışverişe kaldıkları yerden devam etme şansını sunmalısınız çünkü işlemi istemeden yarıda bırakmış olabilirler. Bu kişilere alışveriş sepetini terk ettiklerinden belli bir zaman sonra (fırsat sitesi ise 2-3 saat, diğer siteler için 1-2 gün) otomatik olarak mail gönderen bir sisteminiz varsa giden müşterinizi tekrardan yakalama şansınız olacaktır. Bu hizmetinizle alışverişi belki de istenmeyen bir sebepten dolayı yarıda kesmek zorunda kalan müşterinize kolaylık sağlayacağınız gibi olası kayıp geliri de bir şekilde amorti etmiş olursunuz.

Çapraz Satış

Müşterileriniz alışveriş yaparken aldıkları ürünlerle aynı kategoride olan, onları tamamlayacak olan veya benzer ürünleri fark etmemiş olabilirler bu yüzden e-maille bu ürünlerden de müşterilerinizi haberdar etmek ilgilerini çekebilir. Müşterileriniz aldıkları ürünlere benzer olanları alma eğiliminde olacaklarından bu e-mail sayesinde geri dönüş oranını artırabilirsiniz. Bu e-maili alışveriş sonrasında göndereceğiniz doğrulama mailinde belirtebileceğiniz gibi ilerleyen haftalarda da bundan haberdar edebilirsiniz.

Yeniden Alışveriş Yapmalarını Sağlamak

Müşterileriniz alışveriş yaptığı veya sizden e-mail aldığı sürece onlarla ilişki içinde olmaya devam edersiniz. Onları sürekli alışveriş yapacak şekilde konumlandırmak öncelikli amacınız olmalıdır. Bunu yapmak için uygun içeriklerle onları teşvik etmelisiniz. Onlara “sizi özledik” veya “teşekkürler” temalı maillerle belirli zamanlarda özel fırsatlar veya indirim kuponları göndermek tekrardan alışveriş yapmalarını sağlayacaktır.

Sosyal Medya’da Paylaşım

Sosyal medya’nın inanılmaz derece büyüdüğü bu dönemde bunu e-mail pazarlaması yaparken de kullanmalısınız. Facebook, Twitter, Linkedin ve Pinterest viral pazarlama anlamında en iyi mecralardır. Bütün e-bülteni sosyal medya’da paylaşmak yerine e-mailin belli kısımlarını paylaşmak müşterilerinizin hoşuna gittikleri bölümleri paylaşmalarını sağlayacaktır. Mesajınızı ne kadar çok kişi sosyal medya’da görürse web sayfanıza o kadar çok trafik akışı olacak ve geri dönüş oranı artacaktır.

 Yeniden Aktif Hale Getirme

Fazla bir e-mail datasına sahip olmak ideal gibi gözükse de bunlardan yüksek oranda aktif olmayanlar varsa çok da iyi bir şey değildir. Eğer e-mail gönderdiğiniz kişiler maillerinizi açmıyor veya buradan web sayfanıza gitmiyorlarsa, gönderim oranlarınızı ve teslim edilebilirlik itibarınızı düşürerek verimsiz sonuçlar almanıza sebep olacaktır. Size geri dönüş yapmayan ve maillerinizi okumayan kişilere neden hala e-mail gönderip daha fazla para harcıyorsunuz? Bazen e-mailleriniz sayesinde bir hatırlatma veya ufak bir teşvik müşterilerinizin tekrardan aktif olmasını sağlayacak ve onların tekrardan alışveriş yapmalarını sağlayarak geri dönüş oranlarınızı iyi veya kötü yönde etkileyeceği konusunda fikir verecektir.

Yukarıda bahsettiğim 10 madde geri dönüş oranınızı artırmak için önemli noktalardır. 2012 yılı boyunca e-mail pazarlaması karlı bir pazarlama aracı olmaya devam edecektir. Bunları uyguladığınızda elinizdeki e-mail sahiplerinin daha aktif olmasına ve alışveriş yapmalarına yardımcı olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here