Günümüzde sosyal medya denildiğinde akıllara sadece Facebook, Twitter ve Instagram gelse de, sosyal medya ağları her geçen gün büyümeye devam ediyor, bu ağların kişisel imaj oluşturmaya ve kitleleri etkilemeye yönelik gücü de her geçen gün önem kazanıyor. Sosyal medya, renkli kozmopolit yapısıyla devlet başkanlarından futbolculara, sosyal medya mecraları kurucularından aktörlere, sanatçılardan geniş halk kesimlerine kadar büyük bir kitleyi içinde barındırıyor. Peki bu derecede büyük evreni dünyaca ünlü isimler nasıl kullanıyor?

Sosyal medya kullanıcı sayıları dudak uçuklatan cinsten

4 Şubat 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook’un güncel kullanıcı sayısı 2.1 milyar gibi büyük bir rakamdan oluşuyor. Bu rakam aynı zamanda bizlere en çok kullanılan sosyal medya mecrasının halen Facebook olduğunu gösteriyor. Bir diğer popüler sosyal medya mecrası olan Twitter ise 330 milyon aktif kullanıcıdan oluşurken, Instagram ise günde 55 milyon fotoğraf paylaşımı rekoru ve 800 milyon aktif kullanıcısı ile sosyal medya içerisinde kendisine yer ediniyor. Bunun yanı sıra; Linkedn, Flickr, Pinterest, Devianart ve Tumblr gibi aktif kullanıcı sayısında giderek büyümeye devam eden sosyal medya mecraları da mevcut. 

Trump sosyal medyayı aktif kullanıyor

Sosyal medya mecralarının gündem oluşturma mekanizması, toplumlar tarafından önemli konumlarda bulanan insanların ilgisini çekecek bir düzeye ve güce ulaştığından, önemli isimler sosyal medya mecralarının kullanımına önem veriyor. Bu isimler kimi zaman yaptıkları paylaşımlarla tüm dünyada sosyal medya mecralarının gündemine oturuyor ve adından söz ettiriyor. Bu isimlerden akla gelen ilk kişi, son dönemlerde yaptıkları eylemlerle ve söylemlerle birlikte sosyal medyada gündemden düşmeyen Donald Trump. Trump; Facebook, Twitter ve Instagram mecralarını aktif bir biçimde kullanıyor. Facebook ve Instagram’da sadece çalışmaları ve programı ile ilgili paylaşımlarda bulunan Trump, Twitter’da ise son derece ilginç paylaşımlarda bulunuyor. Trump’ın kimi zaman diğer devlet liderlerine göndermeler içeren tweetleri fazlasıyla gündem yaratmayı başarıyor. 

Mark Zuckerberg, rakibi Twitter’ı kullanmayı tercih etmiyor

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahip Almanya’nın kadın lideri Angela Merkel ise Facebook, Twitter ve Instagram mecralarını aktif bir biçimde kullanıyor. Merkel’in paylaşımları genellikle yaptıkları işler ile bunların basına yansıması ve yansıtılması üzerine kurulu. Son dönemlerde bir skandal ile gündeme gelen ve en fazla kullanılan sosyal medya mecrasının CEO’su konumunda bulunan Mark Zuckerberg, Facebook ve Instagram mecralarını kullanırken, rakibi Twitter’ı kullanmayı tercih etmiyor. Zuckerberg sosyal medya hesaplarında iş hayatının ve dijital çalışmalarının yanı sıra özel hayatıyla da ilgili paylaşımlarda bulunuyor. 

Elon Musk sosyal medyanın en aktif isimlerinden

Bir diğer ünlü girişimci Elon Musk ise son dönemlerde dünya çapında en çok konuşulan isimlerden biri durumunda. Zuckerberg ile yapay zeka konusunda sosyal medya üzerinden yaptığı tartışma, sosyal medya mecralarında ve geleneksel medyada oldukça büyük yer bulmuştu. Facebook’ta yaşanan skandal ile birlikte hem kişisel hem de şirket hesaplarını kapatan Musk, Instagram ve Twitter’ı aktif olarak kullanıyor. Musk, sosyal medyada CEO’su olduğu SpaceX’in geliştirdiği ürünleri tanıtsa da, özel günleri ve özel insanları da unutmuyor. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hakkında 9 Kasım 2017’de bir tweet atarak kendisine olan hayranlığını sosyal medya üzerinden ifade etmişti. 

Messi mi Cristiano Ronaldo mu? 

Messi ve Cristiano Ronaldo yalnızca yeşil sahalarda değil sosyal medya mecralarında da rakebet içinde. Dünya çapında tanınan iki isim, sosyal medya hesaplarında başarılarını, yüzü oldukları reklamları ve içinde bulundukları sosyal sorumluluk projelerini paylaşıyor. Ayrıca Instagram’da bu futbolcuların özel hayatları ile ilgili kesitler de görmek mümkün. Son olarak örneklerimize bir sanatçımız ile devam edelim. Yalnızca Türkiye çapında değil, tüm dünyada tanınan sanatçımız Tarkan Facebook, Twitter ve Instagram mecralarını aktif bir biçimde olmasa da kullanıyor. Konserlerinden kareler, dinleyicilere teşekkür mesajları ve özel hayatına dair paylaşımlarla ön plana çıkan Tarkan, ayrıca projelerinin tanıtımı için sosyal medya mecralarını kullanıyor. 

*Bu yazı www.cnnturk.com sitesinde Murat Erdör’ün köşesinde yayınlanmıştır. Yazarın buradaki tüm yazılarına https://www.cnnturk.com/yazarlar/guncel/murat-erdor linkinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here