Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar. 1974 yılında İstanbul’da doğdum. Kadıköy Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversite okumak için Amerika’ya gittim. Üniversiteden sonra 15 sene Amerika’da çalıştım. Çalıştığım firmalar sayesinde hem Amerika’nın birçok eyaletinde, hem de birçok ülkede proje yapma şansı buldum. Dünya vatandaşı oldum diyebilirim. New York, Texas, Washington DC, Delaware, Norveç, İngiltere ve İsviçre’de danışmanlık projelerinde yer aldım. 2007’de Türkiye’ye döndüm. Dönmüş olmaktan da çok memnunum. Avea ve SAS’ta yöneticilik yaptıktan sonra şimdi KiraGuru.com ile girişimciliğe soyundum.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

KiraGuru.com bireylerin ve firmaların istedikleri gayrimenkul, eşya, ürün ve hizmeti kiraya verebilecekleri ve kiralayabilecekleri güvenli bir websitesidir. Sitemizde aklınıza gelebilecek her türlü değişik kiralık ilan var. Ege sahillerinde kiralık villadan, fuar süresince kiralayabileceğiniz fuar alanına yakın evlerden, her türlü kiralık tekne ve arabadan, matematik dersine kadar her şeyi bulmanız mümkün. Bunları kiraya verenler sadece profesyoneller değil aynı zamanda bireyler.

Sitemizin amacı paylaşmayı ve kiralamayı arttırmak. Eskiden bir ihtiyacımız olduğu zaman hemen gidip satın alırdık ve daha sonra o ürün dolabımızın arkasında atıl kalırdı. Artık bunu yapmamıza gerek yok. Kısa süreli ihtiyaçlarımızı, satın almadan önce denemeyi KiraGuru.com’da yapabiliriz. Tatile gittiğimizde otel odalarına sıkışacağımıza çok daha uygun fiyata deniz kıyısında lüks bir villada kalabiliriz.

Evinizde gelinlik, aksesuar, playstation, spor malzemeleri varsa bunları kiralamanın tam zamanı. Kiralayıp ek gelir elde edebilirsiniz.

KiraGuru.com olarak farkımız sadece kiralamaya odaklanmış olmamız ve tüm işlemlerde Güvenli İşlem Hesabımız aracılığıyla hem mal sahibini, hem de kiracıyı korumaya çalışmamızdır.

Her iki tarafı da korumayı şöyle gerçekleştiriyoruz. Tüm ödemeler KiraGuru aracılığıyla yapılıyor. Mal sahibinin belirlediği miktarda depozito alıyoruz. Böylece kirayan verilen ürünün başına gelebilecek hasarlara karşı mal sahibini korumuş oluyoruz. Mal sahibine de kira ödemesini kiranın ikinci günü yapıyoruz. Böylece kiralanan ürün ile ilan uyuşmaz ise ödemeyi durdurarak bu sefer de kiralama yapan kişiyi korumuş oluyoruz. Ama usulüne göre ilerleyen bir kiralamada kira bedelinin ödenmemesi veya depozitonun geri alınamaması gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Sitede çok değişik ilanlar var.  Şık bayan çantası, elektronik aletler, çocuklar için akülü araba, evler ve daireler var. Hatta saatlik köpek gezdirmek isteyenler için köpek bile var. Satın almayıp denemek isteyenler için Porsche Cayenne bile var.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Ben denize çok meraklıyım. Marinalarda dolaşırken birçok teknenin kullanılmadan yattığını gördüm. Birçok tekne sahibi teknesini senede sadece 4-5 kere kullanıyordu. Buna karşılık İstanbul’da kiralık tekne bulmanın zorluğunu biliyordum. KiraGuru.com bu problemi çözmek için yola çıktı: mal sahipleri ile kiracıları güvenli bir şekilde bir araya getirmek. Sizin tekneniz varsa kullanmadığınız zamanlar kiraya verip tekne masraflarını karşılarsınız, ben de satın almadan ve satın alamayacağım kadar pahalı bir tekneyi, arabayı, müzik setini veya takım elbiseyi çok daha makul fiyatlara kiralayabilirim.

Aslında hemen bu konuya kadar vermedik. Ortağım Çiçek Sepeti’nin kurucusu Emre Aydın ile birçok konuyu yaklaşık 8 ay araştırdık. Birçok iş planı yaptık ve sonunda ilk fikrimize geri dönmeye karar verdik.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Biz Türkiye’nin ve hatta dünyanın değişik yerlerinden insanları bir araya getiriyoruz ve birbirleriyle bizim güvencemiz altında kiralama yapmalarını sağlıyoruz. Bunu offline dünyada yapmanızın imkanı yok. Online mecranın avantajı siz kiraya verdiğiniz çantayı veya bilgisayarı herkesle anında paylaşabiliyorsunuz ve Türkiye’nin başka bir ucuna yollayabiliyorsunuz.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

En büyük desteği ailemden ve arkadaşlarımdan aldım. Kendilerine değişik konular hakkında danışma fırsatım oldu. Daha önce beraber çalıştığım arkadaşlarım da çok yardımcı oldular. Fikir sormak istediğimde hemen yardımıma koştular.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Kendinizi, yaptığınız işi, kalitenizi ve profesyonelliğinizi çok hızlı bir şekilde anlatmanız gerekiyor. Sitenize ziyaret eden kişiler çok kısa sürede sizin sitenizde kalıp, kalmamaya karar veriyorlar. Dolayısıyla kendilerini çok hızlı bir şekilde cezbetmeniz gerekiyor.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

İlk olarak sitemizi eşe, dosta tanıtarak başladım. Daha sonra Google reklamları ve sürekli iletişim ile bunu destekledik.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Sektör gittikçe büyüyor. Her geçen gün yeni bir sitenin açıldığını görüyoruz. Hem girişimci sayısı, hem de yatırımcı sayısı gittikçe artıyor. Bu çok güzel bir gelişme.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Müşterinizin beklentilerini her zaman fazlasıyla karşılamanız lazım. Örneğin birçok müşterimiz sitede olmasa bile kiralamak istedikleri değişik ürünleri bize soruyorlar. Biz de onlara en kısa şekilde değişik alternatifler ve ek ürünlerle dönmeye çalışıyoruz.

Online mecraya girmek isteyenlere kendilerini yaptıkları iş konusunda iyice bilgilendirerek başlamalarını tavsiye ederim. Nasıl bir iş yapmak istiyorlar? Nasıl bir ihtiyaca cevap veriyorlar? Nasıl fark yaratabilirler gibi sorulara cevap aramaları lazım.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Sitemizin adresi www.kiraguru.com. Bana dogan@kiraguru.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Seve seve bilgi vermeye hazırım.

Editör not: www.kiraguru.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here