Sevgili Dostlar,

10 gün sonra ilk aşıların ülkemize geleceğinin haberi çıkar çıkmaz aşı ile alakalı haberlerde doğal olarak bir artış oldu. Konuşulan ve tartışılan konulara baktığımda üç şey ön plana çıktı. Birincisi Çin aşısına karşı bir önyargının olduğunu gözlemledim, aşı geliyor ama Çin menşeeli olunca insanlarda bir soru işareti var. İkincisi aşılarla alakalı karşılaştırmaların yapıldığı bilimsel araştırmalar ile hangi aşı daha iyi gibisinden yazılara denk geldim. Üçüncüsü ise aşı olursanız fişleneceksiniz, sizi gözetleyecekler gibi  komplo teorilerini okudum.

Çin aşısı ile alakalı güvensizlik haberleri ve fişlenme ile alakalı konuşmalar gündeme oturunca bununla alakalı TV ekranlarında programlar yapılmaya başlandı. Dün TV ekranlarında denk geldiğim ülkenin saygın doktorlarından birisinin bununla alakalı görüşlerini dile getirirken kendisinin de aşı gelir gelmez olacağını ve bundan kaçmamak gerektiğini belirtti.

Eğer biraz kendi insanımızı tanıdıysam bugün hararetle tartışılan aşı ile alakalı konular yakında biter işin magazin kısmı başlar. Mesela BioNTech firmasının CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin’in Bloomberg’in en zengin 500 kişi listesine girmesiyle alakalı, ki bunda bir anormallik göremiyorum, yakında tartışmalar başlarsa şaşırmam. Ya da hem ülkemizde hem de yurtdışında Bill Gates’in Covid 19’u başlatan kişilerden birisi olduğu ile alakalı konuşulmasından dolayı sırf bununla alakalı programlar yapılırsa garipsemem. Ya da magazin programlarında ünlülere “siz aşı oldunuz mu” sorusu sorulduğunda onlardan alınan görüşlerde bir ünlünün “ben aşıya güvenmiyorum” cevabı günlerce manşet olabilir, o kişi kınanabilir, neler olur neler.

Konuyla alakalı bir şey daha eklemek isterim, o da insan algısı. Neden insanlar Alman’a güveniyorda Çin’e güvenmiyor? “Made in China” etiketi yüzünden mi? Yarın öbürsü gün bizim aşımızda piyasaya çıktığında ne olacak? Yerli ve milli ürünler tercih edilmeli diye insanlar bu aşıya mı teşvik edilecek?  Şahsi fikrimi soruyorsanız bende herkes gibi aşı olacağım, günlük 30 bin vakanın olduğu ve çemberin daraldığı bugünlerde aşı olmamak mantıksız sanki? Fişlenme konusuna gelirsek tuvalete bile beraber girdiğimiz cep telefonundan ve herşeyi paylaştığımız sosyal medya varken cezayı aşıya kesmek bana biraz komik geliyor.

Bu arada her gün hem tedavi etmeye çalışıp hem de moral vermeye çalıştığı hastaları kaybetmekten dolayı üzüntüsünü paylaşıp “buna yüreğim artık dayanmıyor” tweetleri atan, saatlerce onlarca Covid hastası arasında gün boyunca oradan oraya koşturan sağlık çalışanlarını insan düşünmeden edemiyor, onların hakkını nasıl ödeyeceğiz hiç bilmiyorum.

Haydi aşıyı olduk, sizce hayat aynı şekilde kaldığı yerden devam edecek mi? Bununla alakalı bizde sadece 3 saniyenizi alacak bir anket hazırladık, görüşlerinizi almak isteriz. Geçenlerde bir yerde denk geldiğim bir araştırmada artık insanların farklı beklentileri olduğunu okudum. Çoğu kişi artık ofise gitme zorunluluğu istemezken esnek çalışma saatleri talep ediyor. Sevdikleriyle zaman geçirmek, kendisine zaman ayırmak, sevdiği işte çalışmak gibi başlıklarda ön plana çıkıyor. Bunu konuştuğum bazı kişiler ise yaz aylarında vaka sayıları düştüğünde herkes hayatı nasıl aynı şekilde yaşamaya başladı, herşey unutuldu gene aynı şekilde olur diyor, bilmiyorum bekleyip göreceğiz.

Senelerdir dijital iz kavramından bahsettik, bununla alakalı hem yazılar yazdık hem de seminerlerde aman dikkat dedik. Geçenlerde gazetede okuduğum bir haberde MasterChef adlı yarışmadan Uğur Yılmaz adlı bir yarışmacının seneler önce hakaret içeren onlarca sosyal medya paylaşımından dolayı diskalifiye edildiğini okudum. Yarışmacıya haksızlık edildi, 80 milyon önünde yargı dağıtıldı vs gibi onlarca tartışma yapıldı, doğrudur yanlıştır ona girmeyeceğim ama dijital iz cidden acayip bir şey, geçmişinden ve yaptıklarından kaçamıyorsun, bu bir gerçek, bu anlamda aman dikkat diyorum.

Tam hafta bitiyor evlere kapanıyoruz sakin sakin geçireceğiz derken gündeme Dardanel Ton’un reklamı geldi. Geçtiğimiz günlerde bir erkeğin bir kıza senden hoşlanıyor diyememesini, çalışanın patrondan zam isteyememesini süper işleyen ve “bizde kolay açılamıyorduk ama artık açılıyoruz” reklamları ile çok hoş mesaj veren firma bu sefer baltayı taşa vurdu gibi. Reklamda haklı oldukları yerler olsa da belki zamanlama yanlıştı, bu dönemde zaten zor durumda olan yeme içme sektöründen doğal olarak tepki aldı. TÜRES Derneği (Tüm Restoranlar ve Turizimciler Derneği) reklamı oldukça sert şekilde eleştirdi ve özür dilenmemesi halinde dava açacaklarını belirtti. Bir kesimde derneği eleştirdi ve bugüne kadar olan biteni izlemekle suçladı, bakalım iş nasıl sonuçlanacak.

Mobil aplikasyonlara yönelik hizmetler sunan Sensor Tower geçtiğimiz günlerde hem Apple Store hem de Google Play Store’da yılın ilk 6 ayında en çok indirilen uygulamaları yayınladı. Genellikle mesajlaşma, haberleşme ve toplantı uygulamalarının olduğu bu listelerde güvenlik sebebiyle çok müşteri kaybettiği söylenen Zoom’un yukarılarda olması gözden kaçmadı. Türkiye’de de toplantı yaptığım birey ve kurumlarda iki program ön plana çıktığından size de sormak isterim, sizce Hangisi?

Geçen hafta yaptığımız Evet Hayır adlı anketimizde “Kasım Ayında Alışveriş Yaptınız mı” diye sorduk, %50 Evet %50 Hayır cevabı çıktı. Hangisi adlı anketimizde ise %55 Maradona %45 Pele cevabı çıktı.

Bu haftaki etkinliklere bakarsak her Pazartesi akşamı Trendyol Kobi Sohbetleri adlı programla karşınızda olacağım. Bu hafta pazaryerinde satıcı olmak hakkında sohbet edeceğimiz programa katılmak için kanalıma abone olup programa hatırlatma koymanız yeterli. Sizinde ürünleriniz varsa ve Trendyol’da satıcı olmak isterseniz bu linkten başvurunuzu yapabilirsiniz.

Salı günü yapacağımız E-Ticaret Sohbetlerinde ise bu sefer saat 15.00’de karşınızda olacak, 2021’de bizi bekleyen gelişmeler hakkında sohbet edeceğiz.

Ready For Change bültenimize üye olanlara gönderdiğimiz mail dizisi çok beğeni aldığından son bülteni sizinle de paylaşmak istedim, bakalım oradaki soruya siz ne cevap vereceksiniz.

Aşağıda geçen haftanın etkinlik videoları, haftanın önerileri, diğer bültenlere üyelikler ve daha bir sürü şey sizleri bekliyor, umarım hoşça vakit geçirirsiniz.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Sosyal Etkinlikleri
————————————————————
https://mailchi.mp/a8b4a5c0912c/sadece5dakika-1806810

Bu Haftanın Etkinlikleri
————————————————————

Geçen Haftanın Etkinlikleri
————————————————————

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here