Sevelim veya sevmeyelim, kapitalizmin yarattığı günlerden biri diyelim veya demeyelim, gerçek değişmiyor, yakında Babalar Günü var ve hepimiz babasına bir hediye alacak. Her ne kadar bir Anneler Günü veya Sevgililer Günü gibi bolca hediyenin alınmayacağı bir gün olsa da  annelik kavramının ön planda tutulduğu hayatımızda babalarımızı senede bir günde olsa mutlu edebileceğimiz, ‘babalar ciddi insanlardır hediye mi alınır’ algısını kırabileceğimiz ve onları şımartabileceğimiz bir gün var.

Konumuza geri dönersek, Babalar Günü hem offline hem de online kurumlar için önem taşıyor. Kurumların geri dönüş oranlarını ve alışveriş miktarlarını artırabilmeleri için 8 önemli noktayı sizlerle paylaşmak istedim.

Duyurularınızı Son Dakikaya Bırakmayın

Babalar Günü alışverişleri, genel olarak bu özel günden 2 hafta önce artmaya başlar. Hedef kitlenize daha erken dokunmaya başlayarak bir e-posta serisi oluşturabilir, erken satış indirimleri sunarak fark yaratabilirsiniz.

Özelleştirilmiş Mesajlar Gönderin

Üyelerinizi yaş ve cinsiyetlerine göre ayrıştırarak, farklı hediyeler ve kurgular sunabilirsiniz. Eğer müşterilerinizin geçmişe dönük satın alma deneyimlerine sahipseniz, bir önceki sene aynı dönemde aldıkları hediyelere göre farklı bir segmentasyon oluşturabilirsiniz.

Başlıklarda Yaratıcı Olun

Oluşturacağınız e-posta başlıklarının kişiye özel olmasına dikkat ederseniz, Babalar Günü özelinde hazırlanan yüzlerce farklı mesaj içinden sıyrılarak hem müşterilerinizin dikkatini çekebilir hem de e-posta açılma oranlarınızın yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum yapılacak alışveriş tutarlarını da artıracaktır.

Son Dakikacılara Özel Fırsatlar Sunun

Kampanyanızın son günleri, yoğunlukları dolayısıyla son ana kadar hediye alamayan kişilere hediye kartı veya pahalı hediye fırsatları sunmak için doğru zamandır. Son dakikaya kadar henüz hediye alamamış kişiler, normalden daha fazla ücret ödemeye hazır durumda olan kitledir. Bu kitleye sunacağınız aynı gün kargo garantisi gibi fırsatlarla büyük satışlar elde edebilirsiniz.

Kendisine Hediye Almaya Teşvik Edin

Müşterilerinizin hangilerinin baba olduğu ile ilgili veriye sahipseniz, onlara özel “Kendinizi Bu Özel Günde Şımartın” içerikli ayrı bir kampanya düzenleyebilirsiniz.

Diğer Kanalları da Kullanın

Kampanyanızı e-posta gönderiminin dışında, sosyal medya, web sitesi gibi diğer pazarlama mecraları da kullanarak destekleyin.

Hislere Dokunun

Duygusal içeriklere önem verin, e-postalarınızı yalnızca satışa yönelik hazırlamayın.

Babalar Günü Sonrası

Yapılan araştırmalar, Babalar Günü geçtikten sonra gönderilen e-postaların açılma oranın yüksek olduğunu göstermektedir. Önceki e-postalarınızı açmamış üyelerinize farklı bir kampanya hazırlayabilir, indirim, kupon, ekstra hediyeler ile bu kampanyaların daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Gizem Terzi – Emarsys Blog

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here