Aşı Bahane Paylaşım Şahane

0
1202

Sevgili Dostlar,

Türkiye’de son zamanlarda en çok sorulan sorulardan birisi de sosyal medya platformları acaba Türkiye’de bir temsilcilik bulunduracak ve reklam yasağından kurtulacak mı yoksa tam tersi mi olacaktı. Şükür korkulan olmadı, Twitter hariç bütün platformlar Türkiye’de bir ofis açmaya tamam dedi. Bu karar neden önemli derseniz, özellikle yüzbinlerce Kobi özellikle Facebook ve Instagram’da uygun bütçelerle reklam verdiklerinden burada olmamaları çok büyük sıkıntı yaratacaktı. Tabi ikinci konu da böyle bir durumda sektördeki binlerce firma ve onbinlerce çalışan içinde iş yapamama durumu olacaktı ki neyse bu tehlike de ortadan kalkmış oldu. Bu anlamda herkesin bir şekilde orta yolda buluşması sektör adına da çok iyi oldu.

Bu kadar platform ülkede temsilcilik açmaya karar verdi ama sadece Twitter bununla alakalı bir adım atmadı. Sektörden arkadaşlar ile konuştuğumda bu mecrada diğer platformlarda olduğu gibi çok fazla reklam verilmediğinden Türkiye’deki reklam gelirleri Twitter için çok önemli olmayabilir dendi. Birde Twitter’ın bu tip yasaklama konularında diğer platformlara göre daha sert bir mizacı var. Mesela ABD eski başkanı Trump’ın mesajlarını ayrıştırıcı gördüklerinden sildiler hatta sonra hesabını askıya bile aldılar, sonra sonra diğer platformlarda bu ve buna benzeri şeyler yaptı ama benim gördüğüm Twitter bu ve buna benzer konularda öncü oluyor.

Özgürlüklerin konuşulduğu bu dönemde fikrini sevmediğinden dolayı birisinin mesajını silmek ve hesabını askıya alma konusu da dünyanın gündeminden düşmedi hatta eleştiri bile aldı. ABD bu anlamda beni çok şaşırtan bir ülke, hem özgürlükleri hem yasakları savunan bir kitle var. Hem demokrasi önemlidir deniyor ama 2-3 hafta önce demokrasi ayaklar altına alınıyor, kısacası orada da ilginç şeyler yaşanıyor.

Madem yazımıza bu platformlardan başladık aynen devam edelim. Bugünlerde sıkça konuşulan ve gün geçtikçe popüler olan bir mecra var, duydunuz mu bilmiyorum, adı Clubhouse. Sadece davet ile içeri girmenize izin verilen, üye sayısını bilerek yavaş yavaş artıran, içeriği denetlemek için bir planı olmadığı için eleştirilen, ilk zamanlarda sadece 1500 kullanıcısı olmasına rağmen 100 milyon $ değerleme alan ses tabanlı bir sosyal medya uygulaması. Bakalım ülkemiz kullanıcı sayısı olarak burada da ilk 10’lara girecek mi, bekleyip göreceğiz.

2021 senesinin en popüler konusu malum aşı. İnsanlar yavaş yavaş aşı olmaya başladı, hatta her aşı olan bir resmini paylaşmayı da ihmal etmedi, sanırım insanımız her konuda görüş belirtmeye meraklı, illa gündemde olacak illa o konuyla alakalı paylaşım yapacak ve altına da bir temenni ekleyecek. Sonra da diyorlar ki Instagram’da kullanıcı sayısı en fazla olan 6. ülkeyiz. Olmaz mı, nüfus bir tık fazla olsa ilk 3’e de oynarız da dur bakalım önümüzdeki yıllar ne gösterecek.

Geçtiğimiz günlerde Washington’da iş hayatına devam eden sevgili Cenk Sidar son yazısında teknolojik trendlerin yanında sosyo-ekonomik trendleri takip etmenin önemine değinerek Sadece 5 Dakika adlı günlük bültenimize de yer vermiş. Çok gururlandık, oralardan bir şekilde görünür olabilmek çok kıymetli, yazıya bakmak isterseniz bu linke tıklayabilirsiniz.

Bugün saat 15.00’de bir Dijital Medyadaki Tuzaklar adlı bir online etkinliğimiz var, mutlaka bekleriz. Salı günü de İTO’nun saat 14.00’de düzenleyeceği KOBİ’lerin Dijitalleşmesi İçin Yapması Gerekenler adlı seminerdeyiz, kayıt olmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Bu arada Şubat ayında bir ay sürecek, teorik ve pratik olarak yapılacak Dijital Medyayı ‘Esaslarına Hakim Olarak’ Yönetmek adlı çok kapsamlı bir eğitim programımız olacak. Dijital medya ile alakalı bilinmesi gereken şeylere hakim olmak isteyenlerin katılması gereken bu eğitime buradan bakabilirsiniz.

Pazartesi akşamı Trendyol Kobi Sohbetleri’nde bu platforda başarılı olmuş iki Kobi ile beraber olacak, pazaryerinde satış yapmak üzerine sohbet edeceğiz.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Sosyal Etkinlikleri
https://mailchi.mp/621f01b972b8/sadece5dakika-4731293

Haftanın Blog Yazısı
https://www.readyforchange.co/hayatimi-nasil-duzene-sokarim-diyenlere-5-oneri/

Haftanın Etkinlikleri

https://youtu.be/RweunxSXqck

Haftanın Podcast Kanalı
https://www.dunyatrendleri.com/

Haftanın Videosu
https://twitter.com/rezaletiyisey/status/1349309630057488385

Şubat Ayının Eğitimi
https://www.faydaliegitimler.com/dijital-medyayi-esaslarina-hakim-olarak-yonetmek

Geçen Haftanın Etkinlikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here