Artzula.com’dan Emre Hazan ile Röportaj

0
1560

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Dört arkadaş (Umut Demirer, Kerem Demirer, Enis Hazan ve Emre Hazan) bir araya geldik ve yaklaşık 1 sene önce ArtZula.com fikriyle yola çıktık. Bugüne kadar geçen süreçte hepimiz kendi hobilerimiz, uzmanlık alanlarımız ve bilgi sahibi olduğumuz konuları ortaya dökerek Artzula.com’u en ince detayına kadar işleyebilir bir yapı haline getirmek için çalıştık ve Artzula.com’u yaklaşık bir ay önce yayına açtık. Bundan sonraki süreçte de sitemizi güncellemek ve geliştirmek için üyelerimizle/ sanatçılarımızla sürekli etkileşim içerisinde olmayı amaçlıyoruz.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Artzula.com bir online ticaret sitesi olmanın yanı sıra aynı zamanda bir sanatçı cemiyeti. Aslında bu özelliğiyle diğerlerinden ayrılıyor. Artzula’daki amacımız profesyonel olan olmayan, herhangi bir görsel sanatla uğraşan kişilerin, kendi eserlerini farklı ürünlerde kullanarak bu hobisinden aynı zamanda kazanç elde etmesini de sağlamak. Artzula.com bir fotoğrafçı, grafiker, ressam ya da tasarımcıya, kendi özgün eserlerini yine kendine ait online galerisinde sergileme ve eserlerini şimdilik poster, art print, kanvas, duvar saati ve tişörte basılı olarak  satışa sunma imkanı sunuyor. Ayrıca diğer Artzula sanatçıları ile de sayfa üzerinden eserlerine beğeni ya da yorum alarak karşılıklı diyaloğa geçebiliyor. Artzula sanatçı cemiyeti de bu noktada oluşuyor. İşimizin özeti aslında “sanatınız için 1 like dan fazlası”.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Online ticaret bizim için yeni bir mecra değil. Artzula’nın üretim altyapısını sağlayan ve ortaklarımızın bir kuruluşu olan Pluscanvas.com bugün Türkiye’nin ilk ve en büyük online kanvas tablo satış sitesidir ve bu fikrin de ilk ortaya çıkış noktasıdır.

E-ticaret sitesi kurmak bugün artık son derece kolaylaştı. Ancak kurulan sitede talebi karşılama ve üretebilme yönünde kesinlikle sıkıntı olmaması gerekiyor. Her ne kadar alışveriş sanal olsa da, kişinin eline geçen ürün gerçek ve kaliteden asla ödün vermeden ve zamanında üretilmesi gerekiyor. Bu da Artzula’nın en güçlü yönlerinden birisidir.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Günümüzde insanlar daha fazla kişiye özel ürünlerle ilgi duymaya başladı. Bizim sitemizde de sadece bu tarz ürünler var. Sanatçı sayısı arttıkça tasarımların çeşitliliği de artıyor. Bu tasarımların herhangi bir dükkanda ya da başka bir mecrada bulunma ihtimali olmaması da ürünlerimizi daha da özel kılıyor. Ayrıca kişilerin üye olmadan kendi istedikleri görselleri yukarıda belirttiğimiz ürünlere bastırabilecek olmaları, onlara tamamen kendilerine ait ve başka kimsede göremeyecekleri bir ürüne sahip olma şansı da veriyor.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Artzula’yı kurmaya karar verdiğimizde birbirimizin dostluğundan ve güveninden destek aldık. Bu güven beraberinde çok belirli bir işbölümünü getirdi. Tüm ortakların kendi sorumluluk alanına odaklanması, gerekli adımların daha çabuk atılmasının önünü açmış oldu.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Artık neredeyse her türlü alışverişin internetten yapılabildiği düşünülürse, eğer çok orijinal ve sorunsuz işleyebilecek bir fikirle ortaya çıkmıyorsanız online mecrada iş yapmak son derece zor. Artzula kendi alanında şu anda ilk ve tek. İnternet üzerinde görsel sanatların sergilendiği pek çok siteye rastlamanız mümkün ancak bunu bir ürün gamı ile birleştirip kullanıcıya kazanç elde etmenin yolunu açan başka bir benzerimiz yok. Bu formatımızın bizlere ciddi bir avantaj sağlayacağını düşünüyoruz.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Sitemiz şu an her ne kadar işler durumda olsa da mükemmel çalışır hale gelmeden önce herhangi bir duyuru ya da tanıtım düşünmüyoruz. Ancak, yavaş yavaş birtakım yüksek tirajlı dergilere röportajlar, çeşitli basın bültenleri, sizin gibi değerli dostlarımızın bloglarında yer almak, Facebook, Twitter ve Instagram’da kendi çevremizde farkındalık yaratmak için çeşitli duyurular yapmak gibi birtakım çalışmalarımız var. Bundan sonraki aşama Google reklamları ki zaten o aşamada esas sitenin yoğunluğunun artmasını bekliyoruz.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de online satış sitelerinin her gün mantar gibi türediği ve birçoğunun birkaç ay bile dayanamadan kapandığı bir pazar söz konusu. Gerçekten çok başarılı olanların sayısı az ve öz. Ancak doğru stratejiyle ürün ve hedef kitle belirleyerek, sürekli güncel  kalmak için kullanıcılarımız ile iletişim içerisinde yenilenerek uzun vadede kalıcı olmanın mümkün olduğuna inanıyoruz.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Online iş yapmanın ilk zorluğu müşteriniz ile yüzyüze olmamanızdır. Ancak müşteri her zaman sanki öyleymiş gibi hizmet bekler ve öyle de olması gerekir. Bu sebeple online işlerin öncelikle güvenilir ve hızlı olması çok önemli. Biz Artzula olarak altyapımızı ve üretim işleyişinizi doğru kurduğumuza emin olarak siteyi hayata geçirdik. Bu işi yapacak isteyenlere naçizane tavsiyemiz, işleyişlerinden emin olmadan hiçir şekilde sitelerini hayata geçirmemeleridir.

Online satış dışarıdan çok kolay görünse de aslında çok fazla detayı olan bir iş. Son kullanıcınız sizden %100 müşteri memnuniyeti odaklı çalışmanızı bekliyor ve bunu sağlayamadığınız anda o kişiyi geri dönmeksizin kaybediyorsunuz. Bu sebeple öncelikli ilkemiz hız ve güven dahilinde müşteri memnuniyeti.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

İnternet sitemize ve sanatçılarımızın eserlerine www.artzula.com adresinden, bizlere ise Artzula.com adresinde iletişim sekmesinden ve/veya info@artzula.com adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here