Markaların dijital dünyada hedef kitlelerine hızlı ve efektif bir şekilde ulaşıp, vermek istedikleri mesajı en doğru biçimde iletmelerini sağlayan, tecrübeli ekibi ve yaratıcı çalışmalarıyla; markaların bilinirliğini ve prestijini artıran, kitleleri ile sürdürülebilir, sadakate dayalı bir bağ kurmalarına olanak sağlayan Komünite Dijital’in Kurucu Ortağı Ali Önder, sosyal medyanın yükselen değeri olan video içerikler ve önemi hakkında bir yazı kaleme aldı. Yazısında içerikleri örneklerle anlatan Önder, Facebook’un YouTube ile olan yarışlarında video içeriğe verdiği önemin artırmasıyla, video pazarlamanın daha da değer kazandığının altını çiziyor.

İşte Ali Önder’in yazısı:

Sosyal Medyanın Yükselen Değeri Video İçerik

Video içerikler, kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanan ve markaların da daha fazla geri dönüş aldığı bir içerik türüdür. Sosyal ağlarda YouTube ile şahlanan video içerikler, Facebook ve Instagram’ın YouTube ile olan yarışlarında video içeriğe verdiği önemin artırmasıyla daha da değer kazandı.

Son yılların yükselen değeri video içerikler, sosyal ağlarda diğer içerik türlerinden neden daha fazla önemli, neden daha fazla üretilmeli madde madde bunlara değinelim.

1-Hızlı Ulaşım

Öncelikle video içerikler, mecraların sunduğu önizlemeler ve otomatik oynatma seçenekleri ile kullanıcılara daha hızlı ulaşıyor ve farkındalık sağlıyor.

Hızlı ulaşım konusunda bazı mecralarda video içeriğin avantajı daha da büyük. Örneğin Facebook ve Instagram, algoritmalarında yaptığı güncelleme ile video içerikleri organik olarak diğer içerik türlerine göre daha fazla kişiye ulaştırıyor.

2-Etkili Mesaj ve Hikâye

Sosyal medyada markalara her zaman uzun içerikler yerine kısa ve vermek istediği mesajı net bir şekilde anlatan içerikler üretmelerini öneriyoruz. Bunun en büyük sebebi, hızlı tüketim çağında kitlelerin büyük çoğunluğunun mobil olması. Bu nedenle onları kısıtlı sürede yakalayıp, algıda seçicilik oluşturabilmek çok önemli.

Düşünün, sosyal ağlarda günde milyonlarca mesajla karşılaşan bir kullanıcıda farkındalık oluşturmak için net bir mesajla, yaratıcı bir çalışma oluşturmak gerekir. İşte video içerikler burada bir fark yaratıyor. Statik bir çalışmaya ya da sadece bir metin paylaşımına oranla, vermek istediğimiz mesajı belli bir kurgu içinde kullanıcıya aktarmamızı sağlıyor, hem de onunla bir bağ kurma olasılığımızı arttırıyor. Çünkü her zaman hikayesi olan şeyler daha akılda kalıcı oluyor.

https://www.facebook.com/ParkFestTR/videos/1935976359782546/

https://www.facebook.com/WorldCities2018/videos/2030737663916317/

3- Daha İyi Reklam Performansı ve Yüksek Erişim/ Etkileşim

Video içeriklerin, teknik anlamda sağladığı yararların başında, mecraların reklam politikalarındaki avantajları geliyor. YouTube’da video marketing ile elde edilen sonucun efektifliğini biliyoruz; kullanıcıları ve markaları video içerik üretmeye yönlendiren Facebook ve Instagram’da ise durum biraz farklı.

Facebook, yakın zamanda yaptığı güncelleme ile kullanıcılara daha az reklam ve marka içeriği göstereceğini duyurdu. Bu duruma paralel olarak kullanıcılara erişim daha da değerlendi, zorlaştı ve reklamlardaki tıklama başı maliyetler daha da artmış oldu. Facebook’un video içerikler üzerinden farklı sürelerde görüntülenme reklam seçenekleri sunması ve görüntülenme maliyetlerinin daha düşük olması video içeriklerde reklam performansının daha iyi sonuç vermesine sebep oldu ve tabii ki daha fazla kişiye erişmesine de. O nedenle daha fazla kişiye, daha düşük maliyetle ulaşmak için video marketinge ağırlık vermek doğru bir stratejik adım haline geldi.

Üstelik organik olarak video içeriklerin daha fazla kişiye ulaştığı gerçeği de söz konusuyken.

4-Canlı ve Anlık İletişim

Canlı yayınlar da önemli bir video pazarlama materyali. Artık tüm sosyal mecralarda canlı yayın yapılabiliyor.

Kullanıcılarla anlık iletişime geçilen içerikler olan canlı yayınlar, hem kullanıcı ile bağ kurmak hem de onlara canlı bir akış sunarak detaylara hâkim olmaları ve interaktivite sağlamaları açısından önemli. Bu sayede daha fazla kişiye ulaşıp, vermek istediğiniz mesajı, iletmek istediğiniz detayları onlara ulaştırabiliyorsunuz. Üstelik canlı yayınlar bittiğinde sayfalarınızda video içerik olarak kalıyor.

5-Daha Fazla Marka Bilinirliği ve Farkındalık

Yukarıda bahsettiğimiz 4 maddenin sonucu olarak video içerikler, daha fazla marka bilinirliği ve farkındalık sağIıyor. Markanızın hedeflerini, sunduğu hizmetleri, ürünlerini yaratıcı video içerikler oluşturarak anlatmanız, hedeflerinize ulaşmanızda önemli bir yol olacaktır.

https://www.facebook.com/inciligastronomirehberi/videos/2008541659363253/

Değinmemiz gereken önemli bir nokta daha var. Sosyal medya kanallarında günde 100 milyon saatten fazla video izleme sürelerinin olduğunu düşünürsek, video içerik üretmek kadar üretilecek video içeriklerle fark yaratmanın da çok önemli olduğu ortaya çıkıyor.

Şimdi kısaca oluşturulacak videoların nasıl olması gerektiğine değinelim;

Her sosyal medya mecrasının kendi içinde farklı dinamikleri ve kuralları vardır. O nedenle oluşturacağınız videoların süresini, en-boy oranını hangi mecrada kullanacaksanız ona göre belirlemeniz gerekecek. Üstelik linkle yönlendirmelerden de kaçınmanız. Aksi takdirde yaptığınız çalışmalar efektif olmayacaktır.

İster masaüstü bir video oluşturun isterseniz de bir çekim gerçekleştirin, en önemli şey kaliteli bir video oluşturmak ve mecraya yüksek çözünürlüklü bir yükleme gerçekleştirmek.

Bir diğer konu ise, yukarıda bahsettiğimiz video reklamlarında başarılı olmak için olmazsa olmaz. Özellikle Facebook ve Instagram, verilen reklamlarda, koyduğu kurallara uygunluğuna göre erişim (ulaşılan tekil kişi) sayısını ve tıklama başı maliyeti optimize etmekte. Bu nedenle reklam kurallarına uymayan bir video oluşturup, ona reklam verirseniz, düşük erişim ve yüksek bütçe harcaması ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum da markanız için hem zaman hem de bütçe kaybına yol açacaktır.

Teknik detaylar dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da; oluşturacağınız videoların bilgilendirici ve faydalı olması, kullanıcıları harekete geçirmesi. Bunun için de hedef kitlenizi iyi tanımlamalı, nelerden hoşlandığını iyi analiz etmeli ya da ettirmelisiniz. Bu sayede paylaşılma olasılığı daha yüksek videolar ortaya çıkarabilir, viral yayılım da sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here