Havaların serinlediği ve havanın erken kararmaya başladığı bugünlerde insanın içini bir garip hüzün kaplıyor. En azından eskiden dışarıda güzel bir sahlep içip kestane yemek gibi bizleri mutlu eden ufak tefek alışkanlıklar vardı, sahlep evde de yapılır yapılmasına da kestaneye söz veremem.

Son zamanların en flaş gelişmesi ABD’de yaşandı. Başkan Trump’un korona virüsüne yakalanması ve hemen ayağa kalkması sonrasında bir kısım insan bunun kurgu olduğunu düşündü. Kamuoyu yoklamasına göre ABD başkanlık seçiminde rakibi Joe Biden’dan 10 puan civarında geri olmasından dolayı koronanın bile bir şey yapamadığı bir başkanın ülke için doğru karar olduğu algısı yaratılmak istenmiş olabilir denildi.

Bu arada ikilinin televizyon ekranlarında tartışma programına çıkıp ağza gelmeyecek laflar etmesi beni oldukça şaşırttı. Demek ki siyasi nezaket sadece bizde değil burada da çoktan bitmiş. İnsanın aklına ister istemez bütün parti liderlerinin bir araya gelebildiği ve medeni şekilde tartışabildiği zamanlar geliyor.

Özellikle Kobi’leri ve yurtdışına ürün satanları etkileyecek önemli bir haberde Facebook’tan geldi. Yakın zamanda çıkan sosyal medya yasasında sosyal medya platformlarının ülkemizde bir temsilci bulundurması zorunlu olacak kararı alınmışken Facebook birisini atamayacağını duyurdu.

Ocak 2021’de reklam yasağı, Nisan 2021’de internet erişiminde bant genişliğinin daraltılması, 2021 sonuna doğru da sosyal ağa erişimin bitmesi olası ihtimaller arasında. Umarım o döneme kadar bir takım adımlar atılır da bunları yaşamayız, yoksa küçük bütçelerle reklam verip satış yapan Kobi’ler ve yurtdışına oyun başta olmak üzere yazılım ihraç etmek için reklam veren firmaları zor günler bekliyor.

Dünkü gazetelerin birisinde Türkiye’nin en çok kazanan 25 Youtuber’u hakkında bir inceleme yazısı vardı. 13 yaş ve altı çocuk temalı kanalların hem izlenme oranları hem de gelirleri pastadan en büyük payı alıyormuş, bu kanallardan birisi olan Prenses Elif adındaki kanalın, Eylül ayında tahmini 178 bin TL kazandığı yazılmış. Kızın babası ile yapılan röportajda kiramızı zor ödeyen bir aileydik şimdi ise kazandığımız paralarla kendimize evler aldık demiş. Teknolojik bir yazılım kendi halinde bir ailenin hayatını nasıl değiştiriyor, insan şaşkınlık içerisinde izliyor. Influencer marketing ile alakalı geçen sene SocialFamous Influencer Marketing Ajansı Kurucusu sevgili Bahadır Mısır ile yaptığımız TV programında bu konuları konuşmuştuk, ilginizi çekerse lütfen bakın.

Bu arada bizde Türkiye’nin kendi alanında ilk Komünite & Dijital Platformu olan Ready For Change’u hayata geçirdik. Geçen hafta yaptığımız sohbet programında gündemi A’dan Z’ye değerlendirdik ve Ekim ayına dair öngörülerde bulunduk.  Bu hafta da sevgili Hülya Mutlu ile Etkili İletişim konusunu detaylarıyla konuşacağız ve ayın 15’ine kadar üye olanlara en çok satan kitaplar arasında yer alan Tam Üstüne Bastın’ı göndereceğiz. Eğer sizde bu ayrıcalıklardan faydalanmak isterseniz lütfen aramıza katılın gücümüze güç katın.

Haftalık e-bültenimizi bizi yakından takip edenlerin almasını arzuladığımızdan dolayı listemizi sadeleştirmeye karar verdik. Eğer bizden her hafta bu e-bülteni almaya devam etmek istiyorsanız lütfen buraya şimdiden üye olun. Yakın zamanda bültenlerimizi sadece buraya üye olanlara göndereceğimizden şimdiden kaydınızı yapmanızı tavsiye ederiz.

Bu hafta birbirinden değerli konuklarla E-Ticarete Başlıyorum adlı eğitim programında 3 gün boyunca birbirinden değerli konuklarla beraber olacağız. Salı akşamı ise E-Ticaret Sohbetlerinde sektörde herkesin çok sevdiği iki kişiyi ağırlayacağz. Dagi E-Ticaret Direktörü Levent Elmas ve PayTR Genel Müdür Yardımcısı İsmail Sevinç ile e-ticaret sektöründeki son gelişmeleri konuşacağız ve sizlerden gelen soruları cevaplandıracağız. Katılmak için lütfen aşağıdaki linklerden bizi takibe alın.

Aşağıda göreceğiniz haftanın şarkısı bence efsane, eminim sizde benim gibi çok keyif alacaksınız.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Sosyal Etkinlikleri

https://us5.campaign-archive.com/?u=cbade4269ffe4ff9de237885b&id=33c0e90c4a

Haftanın Sohbeti

https://youtu.be/RfWqqrzRqXg

Haftanın Eğitimleri

12 Ekim: https://youtu.be/SMiN-_312Kk

14 Ekim: https://youtu.be/soDQ81j7IDk

16 Ekim: https://youtu.be/EhLWWLYE1zg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here