Kiralar Uçuyor, Değişen Bir Şey Olmuyor

0
197

Sevgili Dostlar,

Radarıma takılan haberleri özetlediğim bu bültende haftanın gelişmelerini aşağıda göreceksiniz, şimdiden iyi okumalar.

Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız lütfen bu linkten e-bültenimize üye olun.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Olayı 

Gündemden düşmeyen en önemli konu ev kiralarındaki artış oldu. Üniversitelerin açılmasından dolayı öğrencilerin okudukları şehirlere gitmesi sonrası kiralık evlere olan talebin artması, yurtların yetersiz kalması, çimento fiyatlarındaki artıştan dolayı inşaatların durma noktasına gelmesi gibi bir çok nedenden dolayı fiyatların uçtuğu bu dönemde herkes dertli.Cuma günü sosyal medyada öğrenciye ev diye gösterilen, içeride sadece bir yatak ve ufak bir dolap olan, 900 TL kira istenen bir odanın resmi dolaşıyordu. Haydi boş eve istediğin fiyatı çektin, isteyen gelir istemeyen gelmez, ama mevcut kiracıyı artış yapması için taciz edenlere ne demeli bilemiyorum. Korona sonrası bazı şeylerin değişeceğini, insanların eski hırslarından sıyrılacağını ve eskisinden daha farklı bir hayat sürdüreceklerini düşünmüştüm ama değişen pek bir şey olmamış, aynı tas aynı hamam.

Bu arada aynı sorun Almanya’da da yaşanıyor, konut fiyatları arttığından Berlin’de binlerce kişi bunu protesto etti, bizde bu tip konularda toplu eylem vs gibi şeyler hayal ötesi tabi o ayrı mesele.

Herkesin kira artışı konusunda orta noktayı bulması dileğiyle…

Türkiye’deki Gelişmeler
 • İngiltere, Kovid-19 önlemleri kapsamında uyguladığı seyahat listesinde yaptığı güncellemede, Türkiye’yi 22 Eylül itibarıyla seyahat sonrası zorunlu otel karantinası gerektiren kırmızı listeden çıkardı. Yalnız ufak bir ayrıntı var, aşınızı Türkiye’de yaptırdıysanız ki, %99 böyledir, otelde değilde belirteceğiniz adreste gene 10 gün karantinada kalmanız gerekecek. İngiltere ile iş yapanlar, eğitim için öğrenci gönderen firmalar ve oradan sağlık turizmi için ülkemize İngiliz vatandaşları getiren firmalar için sevindirici bir gelişme, umarım ekonomik anlamda katkısı yüksek olur.
 • Bir dönem hatırlarsınız Avrupa maçlarını yayınlamak çok büyük prestijdi. Uzun yıllar Star TV’de izlediğimiz maçlar artık Exxen’de. Şifreli kanallar yüzlerce içerik sunmalarına rağmen maalesef belli bir satış sayısını aşamıyor ama ne zaman işin içine futbol giriyor üye sayısı katlanarak artıyor. Bunu çok iyi bilen Acun Ilıcalı’da çok akıllıca bir hamle ile UEFA Kupası ve Şampiyonlar Ligi maçlarını yayınlama hakkını aldı. Buraya kadar herşey normal ama bu hafta Beşiktaş’ın maçında fazlasıyla donma ve yayını izleyememe şikayetleri geldi, umarım Exxen yetkilileri bir sonraki maçlarda aynı sıkıntının yaşanmasını engellerler. Bu arada hafta içi Candaş Tolga Işık’ın programına konuk olan Acun Ilıcalı ile yaptığı programa buradan ulaşabilirsiniz.
 • İTÜ’nün 248. yıl birincisi Umutcan Ay’ın mezuniyet konuşması sosyal medyada binlerce defa paylaşıldı. Ben konuştuklarından çok diğer mezun kardeşlerimizin yaptıklarına takıldım, belki sizlerde görmüşsünüzdür, birbiriyle konuşanlar, kameraya el sallayanlar, sanki şu konuşma bitse de gitsek havasındalardı. Biraz daha vurgulu biraz daha heyecanlı bir konuşma olsa daha etkili olurmuş ama 7-8 dakika o kişiye saygı duyup dinlemekte önemli sanki, ne dersiniz? Yurtdışındaki buna benzer örneklere bakınca çılgınlarca alkışlayan ve tezahürat yapan gençleri görünce bizde neden böyle değil diye insan düşünmeden edemiyor.
Dünyadaki Gelişmeler
 • 11 Eylül’ün yıldönümünde her zaman olduğu gibi ölenler anıldı ve gene komplo teorileri dillendirildi. Son 20 senede yaşanan birçok olayın fitilini ateşlemesinden dolayı 11 Eylül her zaman tartışılacak. Netflix bu konuyla alakalı Dönüm Noktası adlı bir belgesel hazırladı, fragman için buraya bakabilirsiniz.
 • Aşılama dünyanın her yerinde aynı şekilde ilerlemiyor çünkü Afrika başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerindeki yoksul ülkelerde maalesef aşı yok. Aşı üretiminin ilk döneminde büyük ülkeler “yeteri kadar aşı elimizde olmazsa sıkıntı yaşarız” düşüncesinden dolayı aşı paylaşımına sıcak bakmıyorlardı ama artık aşının üretimi konusunda belli bir hıza gelindi. Üçüncü aşıyı bile olsalar ellerinde fazlasıyla aşı kalacak ülkelerin bunları zaman aşımına uğramadan hala aşı ile tanışmamış ülkelerle paylaşmaları hem insanlık adına hem de salgının hızının yavaşlaması adına çok önemli. Unutmamak gerekir ki herkes bağışıklık kazanmazsa bundan kurtuluş olmayacak o yüzden ne kadar fazla kişi aşı olursa bu salgını o kadar hızlı atlatacağız.
 • İş dünyası ofise dönme konusunda tereddüt yaşıyor. Dünyanın en büyük firmaları olan Amazon, Apple, Microsoft gibi firmalar çalışanlarına haftada 2 günde olsa ofise geri dönmeleri konusunda duyuru yaptılar ama varyant kabusu çıkınca geri adım attılar. İnsanlar korkuyor ama bir yandan da uzun süreden beri evden çalışmak, insanlardan uzak kalmak ve sosyalleşememek biraz canlarını sıkmış durumda. Bakalım ofis hayatı nereye evrilecek, merakla bekliyoruz. Bu arada ülkemizde de aynı sorunun yaşandığını gözlemliyorum. Mesela ben artık her gün olmasa bile haftada 2-3 gün ofisime gitmeye başladım. Paylaşımlı ofiste olduğumdan dolayı insanlarla karşılaşmak, onlarla selamlaşmak bile kendimi iyi hissetmemi sağlıyor. Bu arada bu ofislerin neden gece çalışmak isteyenler için ucuz abonelik modelleri satmadığını merak ediyorum. Böyle bir opsiyon olsa gündüz çalışanlar akşamüstü çıkarken akşamcılar gelir, buradan da bir gelir elde edilir. Neyse bu benim işim değil, adamlar da illa ki bunu düşünmüş, belki modellemiş ama güvenlik vs gibi sebeplerden dolayı bunun mantıklı olmadığına karar vermiş olabilir, kimbilir…
Dijital Dünyadaki Gelişmeler
 • Kişisel gelişim ve networking anlamında hizmet veren, her perşembe akşamı sadece üyelere özel online programların yapıldığı, abonelik modeli ile çalışmasından dolayı belki de ülkemizde bu anlamda bir ilk olan Ready For Change 1 yaşına bastı. 12 ay boyunca onlarca konuk ağırladığımız, binlerce kitap gönderdiğimiz, yarışmalar yapıp hediyeler verdiğimiz bu programa hala abone olmadıysanız sizi de bekleriz.
 • Teknoloji devleri arasında yaşanan rekabet arasında Facebook, yazılımdan daha çok donanım ürünlerine odaklanmaya devam ediyor. Ray-Ban iş birliği ile ürettiği yeni akıllı gözlüğünü tanıtan şirket, “anı yakala-paylaş-dinle” mottosu ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor.
 • Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) yakın bir gelecekte, insan ve mal taşınması amacıyla uçan taksi testlerine başladı. Yakın bir gelecekte gökyüzü trafiği adıyla bir kavram hayatımıza girecek gibi duruyor.
 • Instagram, yakın bir zamanda kullanıcılarına NFT satışı yapma, Story beğenme ve gönderilere müzik ekleme gibi 8 yeni özellik sunmaya hazırlanıyor.
 • Pandemi döneminde büyük atılım yapan alışveriş platformu Getir, artık internet sitesi ile de hizmet verecek. Sitede yer alan hizmetler ile mobil uygulamadaki hizmetler arasında bir fark olmayacak.
 • App Store’a açılan komisyon davasından Epic Games galip çıktı. Bundan böyle Apple, uygulama geliştiricilerinin, kullanıcılara App Store dışında daha ucuza ödeme yapma imkanından bahsetmesine izin verecek.
 • Xiaomi akıllı gözlük piyasasına adım atarak Smart Glasses adını verdiği akıllı gözlüğünü kullanıcıları ile buluşturdu.
 • Güney Koreli yetkililer Android işletim sistemi nedeniyle Google’a 177 milyon dolar ceza kesti. Cezanın nedeni Google’ın uyarlanmış Android versiyonlarını engellemesi. Bu karar ülkede bir ay içerisinde Google’a vurulan ikinci darbe oldu.
 • Eğitimi demokratikleştirmeyi ve yüksek kaliteli eğitimi erişilebilir fiyatlarla herkese sunmayı hedefleyen mobil eğitim platformu Kunduz, Hindistan pazarının ardından ABD pazarına açılıyor.
Yatırım ve Satın Alma Haberleri 
 • Kullanıcılara robotik, veri bilimi ve yapay zeka kodlama eğitimi platformu sunan Riders, Boğaziçi Ventures liderliğinde Ak Portföy Girişim Sermayesi’nin de katılımıyla 7.8 milyon TL yatırım aldı.
 • 2018 yılında kurulan Git Kargo girişimi, Kargoist tarafından satın alındı. Kargoist ve Git Kargo firmaları arasında gerçekleşen satın alma anlaşmasının finansal detayları ise paylaşılmadı.
 • Özel tasarım şirketi Canva, T. Rowe Price liderliğindeki yatırım turunda 200 milyon dolar yatırım alarak 40 milyar dolar değerlemeye ulaştığını duyurdu.
 • Bulut tedarik zinciri geliştiren Atlanta merkezli Stord, Kleiner Perkins liderliğindeki finansman turunda 1.125 milyar dolar değerleme üzerinden 90 milyon dolar yatırım aldı.
 • Alınan 150 milyon dolarlık yatırım ile birlikte 2,3 milyar dolar değerlemeye ulaşan Mobile Premier League, unicorn oldu.
 • Gelişmiş teknolojik alt yapısıyla bilinen Colendi, Seri A yatırım turunda 120 milyon değerleme üzerinden 30 milyon dolarlık yatırım toplayarak değerlemesini 150 milyon ABD Dolarına taşıdı. Şirket aldığı bu yatırım ile uluslararası bir şirket olma yolunda ilk adımını attı.
 • NFT platformu Immutable 60 milyon dolar yatırım aldı. Covid-19 pandemisinin etkisi sonucunda iletişim teknolojilerine olan yönelim kat ve kat arttı. Bu yönelimden Blockchain teknolojisi de nasibini aldı. Blockchain teknolojisinin yükselişiyle birlikte Blockchain tabanlı bir teknoloji de öne çıkmaya başladı.
Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyasındaki Gelişmeler
 • İstanbul bu hafta geniş bir yelpazede, birbirinden farklı etkinliklerle yerli ve yabancı sanatçıların katıldığı konser, sergi, tiyatro ve performanslara sahne olacak.
 • İKSV’nin düzenlediği İstanbul Tiyatro Festivali, 22 Ekim’de perdelerini açıyor. Festivalin onur ödülleri, bu yıl gazetemiz yazarı ve akademisyen Prof. Dr. Ayşegül Yüksel ile İtalyan yönetmen Pippo Delbono’ya sunulacak.
 • Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde sonbahar konserleri 30 Eylül’de MFÖ ile başlayacak.
 • 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali açılış gecesinde “Orhan Kemal Emek Ödülleri” sahiplerine sunuldu.
 • İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, 24 Eylül ile 3 Ekim tarihleri arasında Goethe-Institut iş birliğiyle Alman sinemasının güncel ve başarılı filmlerini çevrim içi olarak sinemaseverlerle buluşturacak.
 • Covid-19 tedbirleri kapsamında perdelerini açmaya hazırlanan Devlet Tiyatroları‘nda, yeni sezonun ilk biletleri 18 Eylül’de satışa çıkacak.
 • İstanbul’da yeni bir müzik festivali başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın katkılarıyla, Akademi Festival İstanbul bünyesinde düzenlenen 1. İstanbul Uluslararası Oda Müziği Festivali, 21 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
 • Andy Garcia, Cehennem Melekleri (The Expendables) serisinin dördüncü film kadrosuna dahil oldu. Filmde Jason Statham, Dolph Lundgren, Randy Couture ve Sylvester Stallone başrolleri paylaşıyor.
 • 2021 MTV Video Müzik Ödülleri, New York Brooklyn’deki Barcleys Center’da düzenlenen törende dağıtıldı. Doja Cat’ın sunduğu törende, Camila Cabello, Jack Harlow, Justin Bieber, Kacey Musgraves, The Kid Laroi, Lil Nas X, Machine Gun Kelly, Olivia Rodrigo, Ozuna, Shawn Mendes, Tainy ve Twenty One Pilots performans sergiledi.
 • Madonna, 2021 MTV Video Müzik Ödülleri’nin açılışını yapmak üzere sahneye çıktı. Sürpriz bir şekilde kamera karşısına geçen Madonna, sadece 1 dakika süren performansı ve cüretkar kostümüyle gecenin en çok akılda kalan isimlerinden oldu.
 • Whitney Houston ve Kevin Costner’ın başrolleri paylaştığı ve 1992 yılında gişede büyük başarı elde eden The Bodyguard filmi, yeniden çekilecek.
Magazin, Sağlık, Spor ve Sinema Dünyasındaki Gelişmeler
 • Bunlarla alakalı güncel haberlere bugünkü Sadece 5 Dakika bülteninden ulaşabilirsiniz.
Kitap Önerisi 
 • Türkiye’de yaptığı kuşak araştırmalarıyla dikkat çeken Evrim Kuran’ın “Onlar Göçtü Buradan” adlı yeni kitabı piyasada. Yurtdışına yerleşmeyi düşüneneler ve Türkiye’nin yurt dışına verdiği göç olgusunu anlamlandırmak isteyenler için bir başvuru kitabı niteliği taşıyan kitap hakkında detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
Yogh Artık Dedirten Olaylar  
 • Memlekette her gün acayip olaylar yaşanıyor ama böylesine ilk kez denk geliyorum. Kayseri’de bir kargo çalışanı maddi durumu olmayan kadınlarla para karşılığı anlaşarak, ayaklarını kelepçe ve eşarpla bağlayıp falakaya yatırıyor ve elindeki oklava ve plastik sopa ile vurup bu görüntüleri kaydediyormuş. Kadınlardan birisi şikayetçi olunca herşey ortaya çıkmış çıkmasına da, adam “ben zorla bir şey yapmadım isteyen geldi, falakaya yatırdım, parasını verdim alan razı veren razı” gibisinden bir açıklama yapınca serbest bırakılmış. Yogh artık dedirten haberin detaylarına buradan bakabilirsiniz.
Haftanın Araştırması   
 • Pandemi sonrası hayatımızda çok şey değişti. SAS tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre pandeminin müşteri davranışlarını kalıcı olarak değiştirdiği gözlemleniyor. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Haftanın Sorusu  
 • Her gün aklımıza yeni fikirler geliyor, bazı konularda farklı şeyler yapmayı planlıyor, sabah kalktığımda ise kendi kendime “saçmalama” diyorum ama gene kış aylarının gelmesi, uzun zamandır kimsenin sosyalleşmemesi gibi sebeplerden dolayı aklıma iki farklı etkinlik tipi geldi. Birisi bekarlara tanışma etkinliği, “dating”, yapmak, diğeri ise gündemi konuşurken herkesin dertleşeceği içini dökeceği bir seans yapmak. Birisi heyecan dolu, diğeri ise rahatlama yolu, sizce tutar mı? 30 saniyenizi almayacak bu ankete katılırsanız çok sevinirim, görüşleriniz değerli.
Haftanın Fırsatı  
 • Uzun zamandan sonra artık fiziki etkinliklerin başladığını gözlemliyoruz. Birçok firma ve fuar firması ile görüştüğümde taleplerin çok olduğu bilgisini aldım. Bizde uzun süreden beri online yaptığımız E-Ticaret Sohbetleri ve E-Ticarete Başlıyorum adlı eğitim programlarına Ekim ayında fiziki olarak başlama kararı aldık. Her ay İstanbul ve Anadolu’da yapacağımız bu etkinliklerde gereken önlemleri alacak ve uzun bir aradan sonra nasıl bir atmosfer yaşanacak göreceğiz. Bu arada farklı işler yapmak ile alakalı aklımıza bir sürü fikirler geliyor, mesela etkinlikleri açık hava mekanlarda mı yapsak diyoruz ama kışın ısıtıcılarla bunu yapmak ne kadar akıllıca olur bunu bilemiyorum. Bu arada bahçeli etkinlik salonu sayısının neredeyse hiç olmadığını görünce burada da acaba fırsatlar olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum, siz ne dersiniz?
Haftanın Web Sayfası   
 • Ercan Altuğ Yılmaz ve Dr. Kerem Dündar’ın verdikleri birbirinden güzel eğitimlerin olduğu bu sayfaya göz atmanızı tavsiye ederim, eminim sizin içinde uygun eğitimler vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here