Sevgili Dostlar,

Havaların ısınması yasakların kalkması sonrasında sokaklardaki manzaralar çoğu kişiyi endişelendirdi. Daha düne kadar hepimizin dilinde olan sosyal mesafe ve maske takma unutuldu ve hiçbir şey yokmuş gibi insanlar normal hayatına döndü. Elbette hayat devam ediyor ve yeni normal diye adlandırılan bu dönemde evlerden çıkmaya başlayacağız ama her şeyin bu kadar hızlı unutulmasını aklım pek almıyor. İnşallah büyük sıkıntılar yaşanmadan bu dönemi de kazasız belasız atlatırız ama son iki gündür vaka sayısının artış göstermesi bununla alakalı çok iyi sinyaller vermiyor.

Benim de kafam biraz karışık, ofise gitmek için erken olduğunu düşünüyorum ve evden çalışıyorum ama bir yandan da acaba artık bende ofise mi gitmeliyim diye kendime soruyorum. İnsanlarla yüz yüze iletişim olmadan işler bir yere kadar ilerliyor ama sosyal mesafenin olduğu dönemde insanlarla nasıl yüz yüze oturup bir şeyler içip sohbet edeceğiz o da soru işareti.

Bu arada yaz ayları geldiğinden her konuştuğum kişiye ‘acaba bu dönem her zamanki yaz ayları gibi tatil modunda mı olacak yoksa sanki Eylül ayındaymışız gibi yoğun mu olacak’ sorusunu soruyorum. Kimi arkadaşım ‘millet evde oturmaktan sıkıldı tatil istiyor’ derken kimisi ise ‘3 ay kaybedildi çalışacağız’ diyor. Bodrum’a yüz binlerce insanın gittiği haberleri geldikten sonra sanki tatil modunda devam edilecekmiş gibi düşünüyorum.

Brand Finance Türkiye’nin en değerli markalarını açıkladı. Bir numarada geçen seneki gibi gene Türk Hava Yolları varken ilk 10’da 5 bankanın olması göze çarptı. İlk 100 markanın değerinin 24.6 milyar dolar olduğu ve bu rakamın geçen seneye göre %24 arttığı belirtildi. Genelde bu ve buna benzer raporlar açıklandığında hemen Apple, Amazon gibi markaların piyasa değeri ile karşılaştırmalar yapılır, ilk 100 markamızın değeri bir xxx markası bile etmiyor denir. Sadece rakamlara bakarsak bu tespit doğru olabilir ama ben bu tip yapıcı olmayan eleştirileri sevmiyorum.

Daha geçen haftalarda Space X ile gündeme gelen Elon Musk’ın otomotiv firması Tesla’nın 190 milyar $ piyasa değerine ulaştığı söylendi. Yıllardır birincilik tahtında olan Toyota’yı, arkasından gelen Ford, General Motors gibi yılların markalarını geçmek çok büyük bir başarı. Bir Tesla bizim en büyük 100 markamızdan daha değerli geyiğine tabi ki girmeyeceğim ama şaka bir yana bizim de böyle başarılı markalara, sadece 10 yıllık mazisi olan ve geçen hafta dünyanın en büyük oyun şirketi Zynga tarafından 1.8 milyar dolara satın alınan Peak Games gibi firmaları artırmaya ihtiyacımız var.

Gelinen noktada artık yapay zeka yılların grubu Metallica’nın önceki yıllardaki şarkılarına bakarak Deliverance Rides adlı bir beste çıkartabiliyor, Lexus ES için çekilen reklam filminin senaryosu yapay zeka tarafından yazılıyor. Yapay zeka hakkında insanın yerini alamaz çünkü yaratıcılık yok, insan yönetemez vs. derken bu görüş şimdiden geçerliliğini yitirmeye başlıyor. Kısacası hayat çok hızlı değişiyor, dün evet denenlere bugün hayır denebiliyor, Korona denen hala ne olduğu anlaşılmayan bir virüs sonrası online olma yolunda çok hızlı adımlar atılıyor, hayatta olmaz denen şeyler yavaş yavaş olmaya başlıyor.

Hepimizin bu değişime ayak uydurması, düşünce yapısını değiştirmesi ve esnek olması gerekiyor. Sadece bireyler olarak bizlerin adım atması tabi ki yeterli değil, devletin bu konuda öncü olması, dijital dönüşüme daha fazla önem vermesi, konuyla ilgili çalışan gençlerin yüreklendirilmesi ve başarı olanlara belli imkanlar sağlayıp uluslararası arenada boy göstermesinin sağlanması gerekiyor. Öyle ya da böyle ben son derece yetenekli ve istediğinde başaramayacağı şey olmayan insanımız sayesinde ülkemizin bambaşka yerlerde olacağına dair inancımı hep taze tutuyorum. Belki 10 sene sonra ola ki hala bu satırları okuyor olursanız bugünü hatırlar tebessüm ederiz.

Haftaya birbirinden değerli konuklarımızla 3 etkinlik ile sizlerle beraber olacağız;

Bir Videonun Çekimi, Kurgusu ve Youtube’a Konması hakkında Pazartesi günü 2 saatlik online bir workshop yapacağız. Çarşamba günü ise ‘Düşüncelerini Değiştir, Dünyan Değişsin‘ diyecek, haftanın son günü olan Cuma’da geleneksel E-Ticaret Sohbetlerini yapacağız.

Aşağıda anketler, videolar, öneriler, yarışmamız ve daha bir sürü şey sizleri bekliyor, umarım hoşça vakit geçirirsiniz.

Güzel bir hafta olması dileğiyle

Sevgiler

Murat Erdör

Haftanın Yarışması

Farklı konularda bilgi seviyenizi ölçmek için hazırladığımız bu yarışmada doğru cevabı en hızlı veren en yüksek puanı alıyor. Cumartesi akşamına kadar açık olacak yarışmada yer almak isterseniz bu linke tıklayabilirsiniz.

Geçen haftanın sonuçlarına bakıp acaba ilk 3’e girmiş miyim diye merak ediyorsanuz buradan öğrenebilirsiniz.

Bu yarışmada sponsor olarak yer almak isterseniz bu formdan başvurabilirsiniz.

Haftanın Sosyal Etkinlikleri

Sadece 5 Dakika ekibimiz tarafından hazırlanan dünkü bültende yer alan kitap, film, online eğitim, müzik ve sanat etkinliklerine ulaşmak isterseniz lütfen buraya tıklayın.

Türkiye ve Dünyadaki gelişmeler hakkında özenle hazırlanmış bültenimizin her sabah e-posta adresinize gelmesini isterseniz bu linkten üye olabilirsiniz.

Markanızın bu bültende yer alıp görünür olmasını isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Haftanın Videoları

Geçen hafta devam ettiğimiz Online Sohbetlerde birbirinden değerli konuklar ile gündemdeki konuları konuşmaya devam ettik. Kaçıranlar linklere tıklayarak izleyebilir.

Haftanın Anketi – Evet/Hayır

Geçen hafta yaptığımız Evet/Hayır anketinde sağlık sigortanız var mı diye sorduk %69 Evet cevabı aldık.

Sadece 3 saniyenizi alacak bu haftanın Evet/Hayır anketine katılıp bize destek olursanız çok seviniriz.

Haftanın Anketi – Hangisi

Geçen hafta anketimizde Hangisi diye sorduk, %77 Colgate – %23 Signal cevabını aldık.

Sadece 3 saniyenizi alacak bu haftanın Hangisi anketine katılıp bize destek olursanız çok seviniriz.

Haftanın Etkinlikleri

15 Haziran: Bir Videonun Çekimi, Kurgusu ve Youtube’a Konması; https://bit.ly/2WURB5S

17 Haziran: Düşüncelerini Değiştir, Dünyan Değişsin: https://bit.ly/2YWDMFq

19 Haziran: Yeni Normal’de E-Ticaret: https://bit.ly/3cW3iyC

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here