Dünyanın en büyük küçük işletme odaklı teknoloji sağlayıcısı GoDaddy, internette satış yapan küçük işletmeler ile satışlarını artırmaya destek olmak için alışveriş sepetlerini terk eden müşterilerin ilgisini çekmek üzerine ipuçları paylaştı. Baymard Institute verilerine göre online alışveriş sepetlerinin satın alma tamamlanmadan bırakılma oranı neredeyse yüzde 70. Yılbaşı alışveriş sezonu kapıdayken GoDaddy küçük işletme sahipleriyle alışveriş sepetlerini terk eden ziyaretçilerini satın alan müşterilere çevirmelerine yardımcı olmak için dört ipucu paylaşıyor.

GoDaddy MENA ve Türkiye Bölge Direktörü Selina Bieber, “Yılbaşı, işletmelerin internette satış yapması için müthiş bir zaman. Çünkü hem satış artışı potansiyeli, hem de yeni yıla hazırlanırken web sitelerini ve sundukları alışveriş deneyimini gözden geçirmek için müthiş bir fırsat sunuyor. Türkiye’de her 5 tüketiciden 4’ü bir Yılbaşı hediyesi alacağını ve onların da yüzde 39’u alışverişlerini internetten yapacağını söylüyor. Ancak, bu aynı zamanda işletmeler arası rekabetin de yükseldiği bir dönem; bu yüzden sepetlerini doldurduktan sonra müşterilerinizin farklı bir yerden alışveriş yapmaya karar vermeyeceklerinden emin olmak daha da önemli hale geliyor” dedi.

Öncelikle insanların alışveriş sepetlerini neden terk ettiklerini anlamanın önemini vurgulayan Bieber, “Müşterilerinizle tekrar iletişime geçmeye ve web sitenizdeki alışverişlerini tamamlamaya ikna etmeye başlamak için öncelikle neden bıraktıklarını anlamanız gerekir. Belki başka bir yerde daha iyi bir fırsat buldular, belki sadece dikkatleri başka bir yere kaydı, belki de alışverişi tamamlama süreci fazla karmaşık geldi. Web sitenizin analitiğini inceleyin ve değerlendirin. Verilerinizin derin bir analizini yapmak ziyaretçilerinizin neden alışverişlerini tamamlamadan çıktıklarını anlamanız için içgörü sağlayabilir, böylece onların tekrar ilgisini çekmek için gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz” diye ekledi.

GoDaddy, internette satış yapan küçük işletmelere alışveriş sepetini terk eden ziyaretçileri konusunda yardımcı olmak için dört ipucu paylaştı:

  • Kullanıcı deneyimine odaklanın: Web sitenizi ve sunduğunuz alışveriş deneyimini ziyaretçilerinizin gözünden değerlendirin. Web siteniz iyi tasarlanmış mı? Ziyaretçileriniz aradığı şeyi kolayca bulabiliyor mu? Alışveriş sepetini terk etmenin en büyük sebeplerinden biri karmaşık kayıt ve alışverişi tamamlama süreçleri olabilir, o yüzden satın alma gibi işlemleri birkaç tıkla tamamlanacak kadar kolay hale getirin.
  • İyi bir müşteri desteği sunun:İnsanlara aradıkları şeyi bulmalarında yardım etmek satışlarınızı artırmak için basit ve etkili bir yöntem olabilir; çünkü mutlu ziyaretçiler, potansiyel mutlu müşterilerdir. Profesyonel ve yardımcı müşteri desteği ayrıca, ziyaretçilerinizin alışverişlerini neden tamamlamadığını anlamanıza yardımcı olabilir ve böylece yapmanız gereken değişiklikler konusunda size içgörü sağlayabilir.
  • SSL sertifikanız olsun: Ödeme güvenliğiyle ilgili şüpheler insanların bir web sitesinden alışveriş yapmaktan vazgeçmelerindeki en büyük sebeplerden biri. Bu şüphenin ana sebeplerinin arasında tasarım kusurları, güncel olmayan bir düzen ve SSL sertifikası olmaması bulunabilir. Web sitenizde müşterilerinizin güvenliğini sağlamaya önem verdiğinizi göstermek için sitenizin bir SSL sertifikasına sahip olduğundan emin olun. Ayrıca mevcut müşterilerinizin görüşlerine yer vermek, ziyaretçilerinize sözünüzü tuttuğunuzu göstermenize yardımcı olabilir.
  • Onlara doğru zamanda mesaj atın: Ziyaretçilerinizin geçmiş davranışlarından yola çıkarak mesajlarınızı doğru bir şekilde zamanlamak onlarla tekrar iletişime geçmenize ve alışverişlerini tamamlamaya ikna etmenize yardımcı olabilir. Ziyaretçinizle iletişime geçmenin birkaç yolu var: ziyaretçileriniz web sitenizden çıkmak üzereyken beliren pop-up bildirimleri, reklamlar ile yeniden pazarlama ve e posta ile yeniden pazarlama. Ziyaretçinizi teşvik etmek için bir fırsat sunabilir veya tatmin edici bir hizmet sağlayacağınızın garantisini verebilirsiniz. GoDaddy E-posta Pazarlama gibi çözümlerle ziyaretçiniz sepetini terk ettikten sonra onunla iletişimde kalmaya devam etmenize ve geri gelmeye teşvik etmenize yardımcı olabilir.

İnsanlar alışveriş sepetlerini birçok sebepten dolayı terk edebilir ve bu sebeplerin hepsi işletmeyle veya web sitesiyle ilgili olmayabilir. Ancak bu ipuçları işletmelerin bu ziyaretçilerin bir kısmını geri getirip alışverişlerini tamamlamalarını sağlamalarına yardımcı olabilir.

GoDaddy, Türkiye’deki küçük işletmeler için online varlıklarını oluşturmalarını sağlayacak, kolay kullanılabilir ve uygun maliyetli dijital araçlar sunuyor. Ürün ve hizmetleri arasında alan adı kaydı ve Web Sitesi Mimarı’nın yanı sıra hosting, Yönetilebilir WordPress, online güvenlik, online pazarlama ile e-posta ve Office üretkenlik araçları yer alıyor. Daha fazla bilgi için https://tr.godaddy.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için GoDaddy’i Facebook’ta takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/tr.Godaddy/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here