İnternetten satış yapmak üzere bir şirket kuruyor ya da mevcut işinizi internete taşıyarak güçlenmek istiyorsanız, size en uygun e-ticaret paketini alarak iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu konuda size uzman destek verecek birçok yazılım şirketi mevcut; ancak tek sıkıntı, uzmanı olduğunuz sektöre dijital bir giriş yaparken nasıl bir destek almanız gerektiğini bilmemeniz. E-ticaret paketi denildiğinde, karşınıza birçok farklı seçenek çıkıyor. Sayısı birden fazla olan bu paketler, fiyat olarak da ciddi farklılık göstermekte. Peki hangi paket şirketiniz için gerekliyken, hangileri ihtiyacınız olmayan özellikleri kapsıyor? İhtiyacımız olan özellikleri nasıl belirliyoruz, ihtiyacımız olmayanları nasıl eliyoruz? Bu ve bunlar gibi birçok soru, böyle bir adım atarken bütçesini optimum şekilde kullanmak isteyen girişimcilerin aklını kurcalıyor. Oysa dikkat etmeniz gereken birkaç nokta ile bu soruların cevabını almak çok basit. Satacağınız ürünler, hedef kitleniz, satış için destek alacağınız ticaret siteleri ve daha birçok fazlası tüm sorularınızın cevaplarının belirleyicisi olacak. O halde hemen bu noktalara kısaca bir göz atalım.

Her E-Ticaret Sitesinde Olması Gerekenler

Bugün küçük bir başlangıç da yapsanız, başarılı olmanız durumunda ürün gamınızı genişleteceksiniz. Bu sebeple e-ticaret paketinizdeki ürün adedi, kategori ekleme gibi konularda seçeneğin sınırsız olması gerek. Dönem dönem yapacağınız kampanyalar için de fırsat ürünleri slider’ı ya da ön plana çıkarmak istediğiniz ürünler için slider bandı gibi seçeneklerin de paketinizde bulunması gerekiyor. E-ticaret sitenizin içerisinde site içi optimizasyon ve sonradan resim yükleme seçenekleri de, işinizi kolaylaştıracak diğer seçeneklerden birkaçı. Potansiyel müşteriniz web sitenize girdiğinde kendini güvende hissetmesi şart. Bugün birçok internet kullanıcısı kartının kopyalanması, müşteri bilgilerinin gizli tutulmaması, mevcut sayfanın kişiyi farklı bir siteye yönlendirmesi vb. birçok nedenden ötürü internetten alışveriş yapma konusunda çekimser davranıyor. Bu sebeple, yazılım konusunda size destek sağlayacak şirketin güvenlik alanında tam destek vermesi gerekiyor. SSL sertifikası, güvenlik duvarlarının oluşturulması önemli. Sitenizin kopyalanması da güven kaybının yaşanması için ayrı bir problem. Bunun için de sayısal sertifikalar şart. Bu sertifikalar, sertifika kuruluşlarından alınmakta ve kuruluşun özel anahtarı ile imzalanmaktadır. Birçok kişi sitelere telefonlarından ulaştığı için sitenizin mobil uyumlu olması şart. Bunun için mobil uyumlu hazır temalar da mevcut.

Sitenizi Güçlendirecek Diğer Platformlar ve Sosyal Medya

Sitenin kullanımı haricinde e-ticaret sitelerinde SEO ayarları, arama motoru desteğinin olması da çok önemli. Bu ayarların yapılması, arama motorlarında gezinen potansiyel müşteriyi sitenize çekmeniz açısından büyük önem taşıyor. Ürünlerinize göz atan kişileri banner ve sosyal medya reklamlarıyla sitenize geri çekmek için de yine bu ayarlar önem taşıyor. Şirketinizin Facebook ve Instagram sayfalarını sitenizi açmadan güçlendirdiyseniz ya da güçlendirmeseniz bile bu sayfalardan sitenize yönlendirme yapmak istiyorsanız, Facebook ve Instagram Store seçeneklerinizin de e-ticaret paketi içerikleri arasında bulunması size bir artı sağlar. Günümüzde birçok insanın, beğendiği ürünleri sosyal medya sayfalarında da arattığını düşündüğünüzde, paketinizde böyle bir seçeneğin bulunmasının ne gibi faydalar sağlayacağını tahmin edebilirsiniz. Sitenize üye olan kullanıcılara kolayca ulaşmak da çok önemli. Vereceğinizin online desteğin yanı sıra hedefleme özellikli e-posta gönderimi ya da stoklara yeni ürün geldiğinde haber verme özelliği de satış yapabilmeniz için oldukça faydalı olacaktır. Hepsiburada.com, n11.com ya da Gittigidiyor.com gibi sitelerden satışlarınızı destekliyorsanız, paketlerin böyle destekler verdiğini de bilmenizde ve bu desteği almanızda yine fayda var. Kargo takibini kolaylaştırmak için kargo takibi özelliğini edinmeniz de avantaj sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here