Washington, DC &Londra, İngiltere – Dijital reklam tedarik zincirindeki kriminal faaliyetlerle (ad-fraud) mücadele eden bir girişim olan TheTrustworthy Accountability Group (TAG), Avrupa’daki dijital reklam sahtekarlığına karşı yürütülen çalışmaların ilk raporunu yayınladı.

“Grup 614” tarafından yapılan araştırmada, dijital reklamcılıkta TAG Sertifikalı dağıtım kanallarının kullanılmasının, sahtekarlık seviyesini sektör ortalamasına göre yüzde 94 oranında azalttığı görüldü.

Çalışma kapsamında, TAG Sertifikalı Kanallardaki geçersiz trafik (IVT) oranları sektör standartlarıyla karşılaştırıldı. Bu bağlamda İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda’da bulunan üç büyük reklam ajansından Ocak-Ağustos 2018 döneminde gelen yaklaşık dört milyar reklam gösterimi incelendi.

Sonuçlar, Avrupa pazarlarında TAG Sertifikalı Kanallar kullanıldığında sahtecilik oranının ortalama yüzde 8,99’dan yüzde 0,53’e düştüğünü gösterdi.

TAG CEO’su Mike Zaneis “Sahtecilik küresel bir sorundur ve sektörümüzün gelişimi için bu sorunun ulusal ve bölgesel olarak ele alınması gerekmektedir. Ne mutlu ki, bu konuda Avrupa bu yolda liderlik ediyor. Sonuçlar, hem bağımsız olarak TAG’in çalışmalarının hem de İngiltere’deki JICWEBS örneğindeki gibi işbirliklerinin TAG Sahteciliğe Karşı Sertifika Programının etkinliğini ortaya koydu. TAG’in titizlikle belirlediği sahteciliği önleme standartlarını benimsemeye devam ederek, reklam sahtekarlığından yararlanan suçluları durdurabilir ve dünya çapında güvenli ve temiz bir tedarik zinciri temin edebiliriz” diyerek konuyu değerlendirdi.

Avrupa Fraud Kıyaslama Araştırması Özeti

Dahil olan ülkeler İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda
Çalışma Dönemi Ocak – Aralık 2018
Envanter Masaüstüdisplay, masaüstü video, mobil web display, mobil web video, in-appdisplay, in-app video
İncelenen Sahtecilik Türleri General InvalidTraffic (GIVT)

SophisticatedInvalidTraffic (SIVT)

SIVT + GIVT Oranı (Sadece TAG Kanalları) % 0,53
Genel Sahtecilik Oranı (KarışıkBenchmark) % 8,99
Sahtecilikte düşüş % 94,1
Çalışmaya dahil olan Ajanslar Annalect (Omnicom Media Group), GroupM, Publicis Media

TAG ilk olarak, Aralık 2017’de TAG Yolsuzlukla Mücadele Programının etkinliğini incelemek amacıyla ABD pazarında bir kıyaslama çalışması yapmak üzere Group614’ü görevlendirdi ve 2018 yılı Eylül ayında bir izleme raporu yayınladı. Her iki çalışmada da TAG Sertifikalı Kanallarda sahtekarlıkta dikkat çekici bir azalma olduğu görüldü.

TAG’ın Sahteciliğe Karşı Sertifika Programı ve reklam ekosistemindeki kurumların TAG Sertifikasını nasıl alabilecekleri hakkında ek bilgiler şu adreste bulunabilir: https://www.tagtoday.net/certified-against-fraud-program/. Tüm çalışma ise şu adresten alınabilir: https://www.tagtoday.net/european_fraud_benchmark_research_2019.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here