CDN (Content Delivery Network), web sitelerinin sunucuları üzerinde yer alan dosyalarının kopyasını tüm dünyadaki sunucularda bulundurur. Böylece web sitesini ziyaret eden kullanıcılar, coğrafi olarak en yakın kullanıcıya yönlendirilirler ve daha hızlı erişimleri sağlanır.

Web sitelerinin sunucuları normalde tek bir bölgede yer alırlar. Mesela, Türkçe yayın yapan siteler, çoğu dosyalarını Türkiye’deki sunucular üzerinde barındırır. Bu Türkiye kullanıcıları için sıkıntı yaratmaz. Ancak yurtdışından siteye erişim sağlamak isteyen kullanıcılar, coğrafi uzaklık sebebiyle Türkiye’deki kullanıcılara göre daha yavaş erişeceklerdir.

CDN servisi kullanıldığında ise, Türkiye’deki bir siteye Avrupa’dan bağlanılmak istendiğinde, oradaki sunucudan statik dosyalar gönderilir ve bu sayede çok kısa sürede dosyalar indirilir, site görüntülenir.

CDN Hizmeti Kimler İçin Uygun?
CDN hizmeti, sadece büyük ölçekli web siteleri için geliştirilmemiştir. Web sitelerinin ölçeği ne olursa olsun CDN avantajlarından yararlanılabilir. Günümüzde CDN servisinden yararlanan siteler; haber siteleri, oyun siteleri gibi trafiği yoğun olan sitelerdir.

CDN Kullanmanın Yararları

  • SEO: Google SEO açısından sadece kaliteli içerik üreten web siteleri ile ilgilenmez. Aynı zamanda sitenin daha hızlı erişim sağlamasına da bakar. CDN kullanılarak sitenin
    iyileştirilmesi, arama motorlarında daha üst sıralarda yer alınmasını sağlayacaktır.
  • Hız Artışı: CDN, sitelerin erişim hızlarını gözle görülür şekilde arttırır. Bu durum kullanıcıları memnun eder ve daha çok kullanıcı ziyaretini sağlar.
  • Sunucu Yükü Azalır: Farklı bölgelerden ve çok yüksek trafik, sunucuları aşırı meşgul eder. Bu durum kaynakların tüketilmesine ve teknik sıkıntılara yol açar. Ancak CDN servisi ile
    sunucunun yükü azalır.
  • Güven Kazandırır: Bir kullanıcı e-ticaret sitesine girip ürün satın almak istediğinde, sitenin hızlı tepki vermesini ister. Ancak normal sunucularda bazen aksamalar yaşanabilir ve bu durum kullanıcıda güvensizlik oluşturabilir. CDN hizmetinde ise bu tarz sıkıntılar ile
    karşılaşılmaz, kullanıcıların siteye güven duyması sağlanır.

CDN Kurulumu
CDN kurulumu oldukça kolay bir işlemdir. CDN kurulumu yapabilmeniz için temel seviyede web bilgisi yeterli olacaktır. Tabi hangi CDN hizmetini hangi sistemde kullanacağınıza göre kurulum yönü değişiklik gösterebilir. CDN kurulumunuzu, servis sağlayıcınızın talimatları ile rahatça yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here