Bu Dönemi Verimli Geçirdiniz mi?

0
101

Sevgili Dostlar,

Covid 19 ile olan mücadelemizde iyileşen kişi sayısının hastalanan kişi sayısını geçmeye başlaması normal hayata geçişin daha hızlı olabileceği konusunda bize olumlu sinyaller verdi. 65 yaş üstü büyüklerimizin belli saatlerde sokağa çıkmasına izin verilmesi, AVM’lerin mayıs ayında, okullarında Ramazan sonrasında kademeli olarak açılması bile gündemde. Ülkemizde herşeyin eskisi gibi olacağını düşünmek çok güzel ama diğer ülkelerde de aynısı olmazsa bu illetten kurtulmak çok kolay olmayacak, sanırım aşı çıkana kadarda çoğumuzun içi rahat etmeyecek. Hayat normale dönse de çoğu kişi eskisi gibi davranmayacak, daha temkinli olacak, belki yazın tatile gitmeyecek, zorunlu olmadıkça uçağa binmeyecek, kalabalıklara karışmayacak, kısacası ekonominin toparlanması oldukça zaman alacak.

Sanırım evlere kapanmaya başladığımızdan bugüne kadar 5 hafta geçti, ilk günler bu döneme alışma evresi vs. derken sonrasında herkes kendince sistemini oturttu, hatta ‘bu evden çalışma ne güzelmiş‘ diyenler ve ‘çalışan memnun, verim arttı, iletişimde çok büyük sıkıntı olmadı, e o zaman neden bu koca koca plazalarda ofislerimiz var’ diyen yöneticiler var. İş yapış şeklinin tamamen değişeceği bu dönemde buna hazır olmayanların, ister girişimci ister beyaz yaka olsun işi cidden zor.

Belki de yüzyılda bir olacak böyle bir dönemi öngörmedik ama dijitalleşme sonrası insanların kişisel gelişim konusunda sıkıntı yaşadıklarını, kariyerlerini planlayamadıklarını, dijitalden korktuklarını, girişimciliğin eskisi gibi olmadığını, yaşam tarzımızın değiştiğini, kalabalıklar içerisinde yalnızlaştığımızı ve kimselere konuşamadığımızı çok uzun zamandır gözlemliyorduk. Önce ‘Artık Yalnız Değilsin‘ dedik, sonra ‘Değişime Hazır mısın‘ diye ekledik. Eğer sizde insanlarla her konuyu rahatlıkla konuşabileceğiniz, kendinizi geliştirebileceğiniz ve hayata dair bir sürü deneyimi duyabileceğiniz bir topluluğa katılmak isterseniz hemen şimdi e-bültenimize üye olun ve yakında sadece üyelere özel yapılacak programlar ile ilgili bizi takip etmeye devam edin.

Peki konuya dönersek bu 5 haftalık dönemde size fayda sağlayacak, sizi iyi hissettirecek bir şey yaptınız mı? Ne bileyim okunmayı bekleyen blog, dergi veya kitaplara bakmak, öğrenmek istediğiniz bir konu hakkında online eğitim, odanızı toparlamak, 3-4 seneden beri aramadığınız dostları aramak… Bu dönemde o kadar çok şey bedava sunuldu ki neyi ne zaman yapacağımızı da şaşırmadık değil, yapacağımız varsa belki onu da yapamadık, ben şahsen kullanmakta olduğum dijital platformları derinlemesine öğrenebilmek anlamında bir sürü A/B testleri yaptım, hem okudum hem denedim hem de sonuçlara bakıp kendimce dersler çıkardım. Mesela online sohbet için kullandığım Zoom, sizlere bu bülteni gönderdiğim Mailchimp, haftanın yarışmasını yaptığım Kahoot, videolarımı koyduğum Youtube başta olmak üzere bir sürü programı kurcaladım ve aslında bilmediğim onlarca şey keşfettim.

Bu arada bir çok platform da bu dönemde kendilerini daha iyi tanıtabilmek için bir yarış içinde oldular. Youtube ile alakalı bir yerlerde gezinirken videoları kolayca yapmamızı sağlayan Video Builder adlı bir programı olduğunu ve başvuru halinde bununla alakalı bilgi verileceğini okudum, başvurdum ve 3 gün sonra bana konuyla alakalı bir bilgi mesajı geldi. Youtube Video Builder kısa hazır videolar hazırlamış, hangi format uygunsa seçip burada kendi videonuzu kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Sanırım 15 – 20 dakika içinde deneme yanılma sonrası ilk videomu oluşturdum, gören herkes çok beğendi, bakalım siz ne diyeceksiniz? Bu video sayesinde haftaya çarşamba akşamı yapılacak Korona Bahane Online Buluşma Şahane adlı programa aynı gün 5 kişiden kayıt aldım, sizlere de ürün/hizmet tanıtımında bunu kullanmanızı tavsiye ederim. Bu arada bu programa mutlaka göz atın, en şık kıyafetlerimizle bilgisayar başında buluşup iki lafın belini kıracak, ilk kez tanışacağınız insanlarla özel odalarda buluşacak, geleceğe dair ne yapmalıyız konusunda planlar yapacak, sunmak istediğimiz bir ürün veya fırsat varsa bunu da duyuracağız.

Evde olduğumuz bu günde aşağıda sizleri birçok şey bekliyor; haftanın yarışması, haftanın anketleri, haftanın etkinlikleri, haftanın videoları, kısacası yok yok, umarım keyif alırsınız.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Yarışması

Farklı konularda bilgi seviyenizi ölçmek için hazırladığımız bu yarışmada doğru cevabı en hızlı veren en yüksek puanı alıyor. Cumartesi akşamına kadar açık olacak yarışmada yer almak isterseniz bu linke tıklayabilirsiniz.

Haftanın Buluşması

Bu günlerde hepimizin beklentilerini ve endişelerini paylaşmaya, kendi aramızda işbirlikleri kurmaya, birbirimizi dinleyip konuşmaya, kafaları dağıtmaya her zamankinden daha da fazla ihtiyacımız var. 29 Nisan Çarşamba akşamı herkes konuşacak, networking yapacak, geleceğe dair ne düşünceler var bunları duyacak ve yalnız olmadığını hissedecek. Bu program yüksek risk altında bizler için çalışan tüm sağlık çalışanlarına ücretsizdir. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Haftanın Videoları

Geçen hafta devam ettiğimiz Online Sohbetlerde birbirinden güzel konuklar ile gündemdeki konuları konuşmaya devam ettik. Kaçıranlar linklere tıklayarak izleyebilir.

Haftanın Anketleri

Geçen hafta yaptığımız Evet/Hayır anketinde İnternette Yayınlanan Herhangi Bir Egzersiz Programını İzleyip Spor Yaptınız mı diye sorduk, %63 Evet cevabı aldık. Geçen haftaki diğer anketimizde ise Hangisi diye sorduk, %68 Eti  – %32 Ülker cevabını aldık.

Sadece 3 saniyenizi alacak Evet/Hayır ve Hangisi anketlerimize katılıp bize destek olursanız çok seviniriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here