Bir Döneme Atılan İmza: Kraliçe Elizabeth

0
171

Sevgili Dostlar,

Haftanın bitimine doğru İngiltere’den gelen ölüm haberi bütün dünyada en çok konuşulan konu oldu. 96 yaşındaki Kraliçe Elizabeth 8 Eylül Perşembe günü aramızdan ayrıldı. Kimisi üzüldü kimisi ise zamanında Prenses Diana’ya yapılanlardan dolayı tepki bile vermedi. İnsanlar hep onu ciddi buldu, kolay değil, kraliyet ailesinin bir mensubu olarak uymanız gereken kurallar var ve 70 yıl boyunca bununla yaşıyorsunuz. Kimisi bu ritüeller ile yaşayabiliyor belki keyif de alıyor ama kimisi için çekilmez olabiliyor. Mesela Prenses Diana yapamadı halkın içine karıştı, insanların gönlünü kazandı, kimbilir belki Kraliçe Elizabeth’de hayatı dilediği gibi yaşamak istedi ama olmadı işte. Bu kadar sürede dünyadan kimler gelmiş kimler gitmiş, buyrun size geçmiş yıllardan kareler.

2000’lerin başında yurtdışına yabancı dil eğitimi için öğrenci gönderdiğimiz bir firmada çalıştığım yıllarda İngiltere’ye senede 4-5 kez gidiyordum, sadece Londra değil, ufak kasabalarına kadar gittim. İnsanlar farklı, kurallar sert, çalışma sistemleri değişik, eğlence şekilleri farklı, kısacası bambaşka bir kültür, yaz yaz bitmez. O dönemlerden hatırladığım kraliyet ailesi ile alakalı şeyler de inanılmaz prim yapıyordu, evlilik olsun diğer kutlamalar olsun hepsi kartpostalına kadar yapılır, deliler gibi satış yapılırdı. Şimdilerde de Kraliçe için hatıra anahtarlıktan mumluğa kadar hediyelik eşyalar yapılmıyorsa ben Murat değilim! Bu vefat sonrası parasından, posta kutusuna, ulusal marştan pasaportuna kadar onlarca şey değişecek, bakalım önümüzdeki günlerde bunun siyasi yansımaları nasıl olacak?

Günümüze gelirsek, tam 21 sene önce dünyanın bugünkü hale gelmesinde çok etkisi olan 11 Eylül’dü dün. Irak’a nükleer silah var diye girildi, bir ülke bitirildi, sonra farklı ülkelerde de operasyonlar yapıldı, şimdiki kaotik ortamın başlangıcı oldu, seneler sonrasında da “pardon burada silah yokmuş” dendi ama iş işten geçti. O günden bugüne sadece bu coğrafyada değil bütün dünyada çok büyük değişimler oldu. Bu arada onlarca yıl geçmesine rağmen o günle alakalı hala birçok söylenti ve komplo teorisi var, bunları özetlediğimiz yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bugünlerde en çok konuşulan spor müsakabası ise bütün dünyanın yakından izlediği Amerika Açık Tenis Turnuvasıydı. Bende son bir senedir üst düzey tenis müsabakalarını izlemeye çalışıyorum, tek başına ciddi efor gerektiren bu spor dalında insan psikolojisinin ne kadar önemli olduğunu gözlemleyebiliyorum. Oyunu bu gözle izleyince insan daha çok keyif alıyor, hayatta herşey insanlar için değil mi zaten, ister spor olsun ister başka bir şey günün sonunda herkes için geçerli kuralların burada da olduğunu görüyorsunuz.

Önceki yazılarımda da yazmıştım, eskinin en iyileri olan oyuncuların hala turnuvalara katılma istekleri bana saçma geliyor, kazanma hırsı, zirvede kalma isteği gibi şeyleri anlayabiliyorum ama kondisyonun çok ama çok önemli olduğu bu sporda deneyim bir yere kadar sizi götürebiliyor, belki futbol olsa, takım oyunu olduğundan sizin eksik tarafınızı bir takım arkadaşınız tamamlar ama teniste böyle olmuyor, daha doğrusu olmuyormuş, bende izleyerek öğrenmiş oldum. Rafael Nadal olsun Serena Williams olsun bir yere kadar götürdüler ama sonrasında elendiler. Zaten Nadal’ın kendi adını taşıyan bir okulu var, bence biraz da burayı da canlı tutabilmek adına turnuvalarda yer alıyordu, Serena Williams desen, ki artık emekli olacağını açıkladı, onun da birçok markayla reklam anlaşması olduğu gibi mücevher ve tekstil ürünler sattığı e-ticaret siteleri var. Kişisel marka olduktan sonra bunu güzel yönetip kurdukları işlerde belki kat ve kat daha fazla kazanacaklar, yolları açık olsun, ne diyeyim…

Dünyada artan enflasyon gerçeğini artık hepimiz biliyoruz, bununla alakalı Google geçtiğimiz günlerde çarpıcı bir rapor sundu. Dünyanın belli bölgelerinde yüksek artış gösteren milyonlarca arama terimini analiz eden firmanın raporundan çıkan sonuçlara göre enflasyon, benzin fiyatları, x ürünün fiyatının neden arttığı, kira artış oranı, eldeki paranın neye yetebileceği, ikinci el ürünler, enerji tasarrufu, en ucuz marka, elektrikli araç/güneş paneli teşvikleri gibi farklı konularda aramalar tavan yapmış. Google Trends bu anlamda çok değerli çünkü burada paylaşılan veriler sayesinde markalar yeni ürünlere yönebilir (ikinci el satış siteleri), daha ucuz ürünleri ön plana çıkartabilir, belli konularda bilgi arayışında olan insanlara danışmanlık verebilir, kısacası çok iş fikri çıkabilir, bu anlamda bu ve bunun gibi raporları izlemekte fayda olduğunu düşünüyorum.

Teknoloji, iş dünyası ve dünya gündemi ile alakalı gelişmelere baktığımızda ise öne çıkanlar şunlar oldu;

Bitirmeden sizlere güzel bir fırsatla alakalı bilgilendirmek istiyorum.

28-30 Eylül tarihleri arasında e-ticaret ekosisteminin önemli paydaşlarının bulunacağı, 250’den fazla stantta network olanaklarının olduğu, 35 ülkeden 10 binden fazla katılımcı, 200’den fazla konuşmacının yer alacağı WORLD ECOMMERCE FORUM adlı İSTANBUL etkinliğine ücretsiz giriş bileti sunuyoruz. Bu linke tıkladığınızda MURATERDÖR100 kupon kodunu kullanarak 199 Euro değerindeki basic bileti ücretsiz olarak alabilirsiniz, umarım sizin için çok fayda sağlayan bir etkinlik olur.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

PS: Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız bu linkten e-bültenimize üye olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here