Aranızda Hiç Sıkıntısı Olmayan Var mı?

0
348

Sevgili Dostlar,

Her ne kadar yaz ayları insana psikolojik olarak iyi gelse de mevcut sorunlarımızı %100 unutturmuyor. Bu hayatta herkesin kendisine göre sıkıntıları var, kimisi sağlık sorunlarıyla boğuşuyor, kimisi geçim derdiyle uğraşıyor, özellikle de Covid sonrası değişen dünya düzeninde belirsizlikler de insanı fazlasıyla yoruyor. Katıldığım veya kulak misafiri olduğum sohbetlerde çoğu kişinin antidepresan ilacı aldığını duyuyor ülke genelinde çok yaygın değildir diye düşünüyordum ama geçen sene Akan Abdula’yı ağırladığım bir programda Türkiye’de antidepresan kullanım rakamlarının çok arttığıyla alakalı istatistikler paylaşılmıştı.

Herkesin kendine göre bir takım yöntemleri var, bende zaman zaman herkes gibi inişler çıkışlar yaşıyor, ruh halim her gün aynı olmuyor, bu da gayet doğal ama okuduğum kitaplar, izlediklerim ve belki deneyimlerim sayesinde belli yöntemler deneyerek kafa olarak zinde kalabiliyorum.

Mesela birisiyle konuşurken nasılsınız dendiğinde “yuvarlanıp gidiyoruz işte” yerine “bomba gibiyim” diyorum, kulağa saçma gelebilir ama hem benim hem karşı tarafın enerjisini ciddi şekilde yükseltiyor. Her gün bir saat tempolu yürüyüş yapıyorum, ki ilk günler bir saat nasıl ayıracağım diyordum, şimdi ise bir saat bile yetmiyor aşıyorum, böylece üzerimdeki negatif enerjiyi atıyorum. Sosyal medyada komik videoları izliyorum, özellikle yurdum insanının yaşadığı absürt ötesi şeyler bazen gözümden yaş getirecek kadar kahkaha atmamı sağlıyor ve sanırım şartlar ne olursa olsun şükretmenin önemine inanıyorum. Ülkemizde şükretme konusu maalesef farklı yerlere çekiliyor ama sanırım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Bugünkü bültene bu konuyla alakalı başlamama sosyal medyada izlediğim bu video sebep oldu. Bir insanın bu derece pozitif olması, etrafına neşe saçması insanın hoşuna gidiyor, ne kadar mutlu diyorsun ama arkasında bambaşka hüzünlü hikayeler çıkıyor, kısacası derdi olmayan yok, Allah kimseye çözemeyeceği sorunlar vermesin, sağlık sorunu hariç herşey bir şekilde çözülüyor.

Absürt konu demişken aklıma A101’in tekne satacağını açıklaması ve yayınladığı ilan aklıma geldi. Konu sosyal medyada oldukça tartışıldı, hatta tekneyi test edenler bile oldu. Tam bu konu gündemdeyken Bim’in kataloğunda beyaz önlüklü psikolog resmi iliştirilerek seans başı 199,99 TL notu düşülen ilan çıktı. Herkes gibi ben de bunun gerçek olduğunu düşündüm, yoğunluktan haberin alt başlığına da bakmadım, meğerse bu mizah amaçlı yapılmış bir şeymiş, bu haber gerçekmiş gibi yorumlar yazan binlerce kişi oldu, kimin aklına geldi bilmem ama çok kişi bu habere inandı…

Teknoloji ve iş dünyası ile alakalı gelişmelere baktığımda öne çıkanlar şunlar oldu;

  • Turkcell, YouTube işbirliğiyle hem yeni hem de mevcut müşterilerine ayrıcalıklı fırsatlarla beraber sınırlı bir süre için ücretsiz YouTube Premium aboneliği fırsatı sunacağını açıkladı.
  • Trendyol, emlak sektörü yatırımımı olan Trendyol Emlak’ı süresiz olarak askıya aldığını açıkladı.
  • Türkiye pazarına da giriş yapan Disney Plus, büyük bir abone artışı yaşadı ve Netflix’i geçerek dünyanın en çok aboneye sahip dijital içerik platformu oldu.  Bu arada 2021 yılının sonlarında oyun dünyasına resmen giriş yapan Netflix, şu ana kadar istediği sonucu alamadı. Sadece  abonelere özel olan bu oyunlar, Netflix’in 221 milyon abonesinin sadece 1,7 milyonu, yani %1’den az kısmı tarafından oynanıyor.
  • Dünyadaki 2. Facebook Kafe Türkiye’de açılıyor, bilin bakalım hangi şehirde?

Bitirmeden sizlere güzel bir fırsatla alakalı bilgilendirmek istiyorum. Bir işletmenin en iyi şekilde nasıl yönetilebileceğini öğrenmek mümkün ama işletmelerin %80’i, beşinci yıllarını bile dolduramadan kapanıyor, peki neden? Çünkü işletmeciliği öğrenmek yetmiyor, uygulamak gerekiyor. İşte bununla alakalı Eylül ayında başlayacak “ActionCLUB İşini Büyüt, Ligini Değiştir” adlı program sayesinde işinizi sürdürülebilir kılabilir ve büyütebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için lütfen buraya tıklayın. Formu doldururken #MURATERDOR referans kodunu kullanarak %10 indirim alma fırsatını kaçırmayın.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

PS: Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız bu linkten e-bültenimize üye olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here