24 Ocak Çarşamba günü Dome İstanbul’da E-Ticaret Sohbetleri’nin 4. buluşmasını gerçekleştirdik. Saat 19.00’da başlayan ve 21.30’da biten etkinliğimizde, ilk olarak 2018 yılının trendlerinden söz ettik. Ardından konuklarımız Volkan Temizkan ve Enes Usta sunumlarını gerçekleştirdi.

Wordapp’in İş Geliştirme Müdürü Volkan Temizkan, içerik pazarlamasının öneminden, neler yapılırsa başarılı olunacağından ve 2018 senesinde bizi bekleyen gelişmelerden, diğer konuğumuz online eğitim devi Udemy’nin eğitmenlerinden Enes Usta ise Facebook/Instagram reklamcılığında başarılı olmanın yollarından, e-ticaret firmalarının neden bu önemli mecrada reklam vermeleri gerektiğinden ve 2018 trendlerinden bahsetti.

Buluşmamızın sonunda ise yaptığımız çekiliş ile 3 talihli konuğumuza kitap hediye ettik. Bu güzel ve verimli buluşmada akılda kalanlar ise şu şekilde oldu: 

Mağazalar deneyim merkezleri haline gelecek

2018 yılında hem fiziki hem de online satış kanalları artış gösterecek. Bu alanlardaki gelişmeler ekseninde, online satışın önem kazanmasıyla beraber mağazalar sadece deneyim merkezleri haline gelecek.

Bakkallarda bile konuşuluyor

Yapay zeka konusu gündemi fazlasıyla meşgul ediyor. Bakkallarda dahi yapay zeka konuşulduğuna tanık oluyoruz. Bu derece hayatımıza nüfuz eden yapay zeka, 2018’in trendleri arasında üst sıralarda yer alacak. Yapay zeka ile birlikte iş dünyasının konumu da değişecek, bazı meslekler tarihe karışma riski söz konusu olacak. NY Times gibi gazetelerin nicel bazlı haberlerin çok kısa bir sürede yazılması için robotlar kullanmaya başladığı bir döneme girdiğimizi düşünürsek, gelecekte yapay zekanın gelişmesine paralel olarak yeni meslek dalları ortaya çıkacak.

2018, dönüşümü yoğun bir yıl olacak

Facebook Live ile birlikte video dünyası gelişecek, Kodak gibi ünlü bir markanın dahi alışveriş için Bitcoin sistemine geçtiğini düşünürsek, Bitcoin ve Altcoin’ler de gündemden düşmeyecek. Öte yandan Whatsapp ile sipariş ver uygulamasının yenilikçi yapısı ve Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) gözlüklerinin kullanımı ve önemi de artacak.

Sosyal medya reklamcılığının gerçekleri

Yeni medya üzerinden online eğitimler veren ve aynı zamanda Youtube’a içerik üreten Enes Usta, Facebook algoritmasının satış ve bilinirlik gibi iki temel kavram üzerine kurulu olduğunu belirterek, reklam ödemeleri için reklama göre doğru erişim ya da etkileşim oranlarının seçilmesi gerektiğini ifade etti. İçeriğine güvenen reklam verenlerin erişimi tercih etmesi gerektiğinin altını çizen Usta, hedef kitleyi olabildiğince daraltmanın yararlı olacağını aktardı. Sosyal medya reklamcılığında müşteri ile sosyal medya uzmanı arasında sıkça güven problemlerinin de yaşandığını dile getiren Usta, çok fazla anahtar kelimenin bazen yararsız olabildiğinin üstünde durdu. Sosyal medya reklamlarında hikayelerin ve influencer marketing uygulamalarının bu yıl trend olacağı da buluşmamızda öne çıkan noktalardan biri oldu.

İçerik her daim “kral”

Öte yandan diğer konuğumuz Wordapp.io uygulamasının kurucularından Volkan Temizkan, içeriklerin web sitelerine doğru bir şekilde uygulanmaları halinde geleneksel pazarlama yöntemlerine göre 3 kat daha fazla satışın yapıldığını belirterek, bu durumun %62 gibi bir oranda maliyet kazancı sağladığını ifade etti. Temizkan, WordPress uygulamasında günde 1.140 sitenin yayına girdiğini ancak yeterli içerik üretilmediğini de belirtti. Blog içerikleri, ürün açıklamaları, sosyal medya içerikleri ve kategori metinlerine de değinen Temizkan, içeriklerinin gönderim zamanlarının da önemine vurgu yaptı. İçerikleri oluşturulurken; neden ve niçin oluşturulduğunun ve ölçümlemelerin dikkate alınmasının önemli olduğunu belirten Temizkan, markanın hikayesi ile kişi arasındaki bağın önemine de değindi. Temizkan ayrıca, Siri ve Cortana gibi sesli arama (Voice Search) uygulamalarının bu yıl trendler arasında yerini alacağını belirtti.

1 YORUM

  1. Oldukça yararlı bir eğitim oldu benim için, iyi ki gelmişim dedim ve hemen Şubat ayı sohbetlerine kayıt oldum. Ayrıca o 3 talihli konuktan biri de bendim 😀

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here