Son zamanlarda oldukça popülerleşen YouTube’u ele alalım mı? Ve işleri biraz daha heyecanlandırıp bir karşılaştırma yapalım.

Bu haftaki anketimizde, Youtube’a TV’den daha fazla mı zaman ayırıyorsunuz? sorusu ile iki platformun ezeli çatışmasını ele aldık.

Yanıtlarda ise %63 Evet, %37 Hayır karşılığını aldık!

Son zamanlarda en çok vakit geçirdiğimiz platformlardan biri haline gelen YouTube’u kısaca tanıyalım;

YouTube’un Evrimi

2005 yılının şubat ayında faaliyete başlayan YouTube, neredeyse ilk kullanıma açıldığı günden itibaren oldukça ilgi gören bir sosyal medya platformu olmayı başardı.

İnsanlar ilk aşamada YouTube’u şarkı dinlemek için ziyaret etse de bu platform daha sonra “Kanalıma hoş geldiniz!” kalıbına evirildi ve ilk aşamada, oldukça az sayıda kişi artık bu mecrada makyaj, yemek tarifi, eğlence, oyun gibi kategorilerde içerik üretmeye başladı.

Günümüzde ise 2005 yılında kendilerine bir hobi edinmek için YouTube’a video yükleyen kesim, artık bu platformdan para kazanmaya başladı.

YouTube’un İlk Adımları

Üç eski Paypal çalışanı olan Chad HurleySteve Chen ve Jawed Karim tarafından 2005 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan YouTube’un ilk videosu da Jawed Karim’in San Diego Hayvanat Bahçesi’nden paylaştığı video oluyor.

Google, YouTube’un gelecekteki ışığını ve sosyal medya platformları arasındaki hacmini fark etmiş olacak ki yaklaşık 1,5 yıl sonra, 9 Ekim 2006’da, 1.65 milyar dolar karşılığında YouTube’u satın alıyor.

2005 yılındaki YouTube ile günümüzdeki YouTube arasında inanılmaz farklar bulunuyor!  İlk olarak; kullanıcılar tarafından yapılan yorumların silinebilmesi ve videoların şikâyet edilebilmesi gibi özellikler getiriliyor.

Dikkat! Ürün Yerleştirme

Yukarıda bahsetmiş oluğumuz “Kanalıma hoş geliniz!” konsepti ile birlikte aslında sponsorlu videoların temeli atılmış oluyor.

2009 yılı ile birlikte YouTube’da  ‘Sponsorlu Video’ özelliği kullanıma sunuluyor.

YouTube Kids ve YouTube Gaming

İlk başta sözü geçen şarkı, makyaj, yemek tarifi, eğlence ve oyun temalı yetişkin içerilerinin yanı sıra çocuklara da ayrı bir mecra sunan YouTube, Google Play ve APP Store üzerinden indirilebilen ayrı bir aplikasyon daha sunuyor.

Ayrıca, oyun severler de es geçilmiyor ve 2015 senesinde YouTube Gamig platformu da kullanıma açılıyor.

YouTube’u YouTube Yapan Nedir?

YouTube’un, pazarlama ve bilgi iletişim mecrası olarak kendini önemli bir noktaya taşıdığı yadsınamaz.

Arama motorları ile aynı mantalitede çalışan YouTube, bir nevi en büyük arama motorlarından biridir de diyebiliriz. Klasik arama motorlarından tek farkı ise bilgilere görüntülü olarak ulaşılabiliyor olması!

Neden %63 Evet?

Bir zamanlar evimizin başköşesinde yer alan televizyonlar neden tarihin tozlu sayfalarına gömülmeye başladı? YouTube’da bulunan içeriklerin daha kişiselleştirilmiş ve erişime daha kolay olmasından dolayı, artık daha çok gündemde diyebiliriz.

Kendimize en yakın içeriği arama bölümüne yazarak bulabilir, eğlenebilir, bilgi edinebilir ve bunu daha nokta atışı bir şekilde, tabiri yerindeyse kanallar arasında zaping yapmadan geçekleştirebiliriz.

Sanıyoruz ki YouTube’un büyümesinin en etkili nedenlerinden biri de bu…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here