HSBC Grubu’nun, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 163 ülkeden 22 binin üzerinde yabancı çalışanın görüşünü alarak gerçekleştirdiği ‘Expat Explorer’ anketi, iş-özel hayat dengesi, çalışma kültürü, iş güvenliği, yeni vasıflar edinme ve kariyerde ilerleme gibi konularda en iyi olanakları sunan ülkeleri ortaya koyuyor.

Kariyer hedeflerinin, bireylerin yurtdışında çalışma kararı almasında en önemli neden olduğunu gösteren anketin sonuçları; yurtdışında çalışmanın bireylerin kendine güvenini, yaratıcılığını ve farklı şartlara uyum sağlayabilirliğini artırdığına işaret ediyor.

Anketin sonuçlarına göre;kariyerlerinde ilerlemek isteyen yabancı çalışanlar için Almanya yeni yılda en iyi imkanları sunuyor. Almanya, komşuları İsveç ve İsviçre’yi geride bırakarak kariyerlerini yurt dışında ilerletmek isteyen yabancı çalışanlar için genel çalışma ortamı bakımından en iyi ülkeler sıralamasında ilk kez birinci oldu. Bununla birlikte iş-özel hayat dengesi ve iş güvenliği güçlü olması Bahreyn ve Birleşik Krallık’ı sıralamada iki ve üçüncü sıraya yükseltti.

En iyi çalışma koşullarını sunan ülkeler sıralamasında 2017 yılında 43’üncü sırada yer alan Türkiye ise 2018’de 14 basamak birden yükselerek 29’uncu sıraya geldi. Türkiye’deki yabancı çalışanların %83’ü istihdam paketleri kapsamında yan haklardan faydalandıklarını belirtirken, %39’u çalışma hayatının ülkelerinee göre daha tatmin edici olduğunu ifade ediyor. %37’si ise iş-özel yaşam dengesinin ülkelerine göre daha iyi olduğunu dile getiriyor.

Sıralama Başarılı bir yurt dışı kariyeri için en iyi 10 ülke Sıralamadaki değişiklik
1 Almanya +1
2 Bahreyn +10
3 Birleşik Krallık +6
4 Birleşik Arap Emirlikleri =
5 İsviçre -2
6 İsveç =
7 Singapur -2
8 ABD +3
9 Kanada +1
10 Hong Kong +3

Almanya – Çalışmak için yaşamayın, yaşamak için çalışın

Anketin sonuçlarına göre; yabancı çalışanlar Almanya’yı dünya genelindeki en verimli ülke olarak görüyor. Yabancı çalışanların %65’i Almanya’yı üretken olarak tanımlıyor. Bununla birlikte Almanya’da iş-özel hayat dengesinin güçlü olduğu görülüyor. Almanya’daki yabancı çalışanların %70’i iş-özel yaşam dengelerinde iyileşme olduğunu ifade ediyor. Hatta bazı tanınmış Alman markalarının çalışanlarına haftasonları e-postalarını okumayı yasakladığı belirtiliyor. Bunun bir sonucu olarak, katılımcılar Almanya’nın İsveç’ten sonra dünyanın en iyi ikinci çalışma kültürüne sahip olduğunu dile getiriyor.

Öte yandan Almanya’daki yabancı çalışanların yaklaşık dörtte üçü (%73) ülkeye taşınmalarının ardından iş güvenliklerinde iyileşme olduğunu ifade ediyor. Bu da, yüksek derecede regüle edilmiş işgücü piyasası ile Almanya’yı iş güvenliği bakımından dünya genelinde birinci sıraya yerleştiriyor.

Raporun tamamı için: www.expatexplorer.hsbc.com/survey

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here