Bugün videolar, içerik pazarlamanın yükselen yıldızı. ABD’de e-posta pazarlamacıların %44’ü video içeren mesajlar kullanıyor. Her geçen dakika, YouTube’a 100 dakikalık video içerik yükleniyor. 2017’e kadar video içeriğin, tüketicilerin gerçekleştirdiği tüm internet trafiğinin %69’unu oluşturacağı tahmin ediliyor.

Neden böyle bir dönüşüm oldu?

Kolaylık

Video içeriğin yükselişte olmasının nedeni, kolaylıkla kullanılabilmesi ve yarattığı etki. Bu anlamda eşsiz fırsatlar sunuyor. Örneğin, YouTube’un her ay çektiği tekil ziyaretçi sayısı 1 milyar ve Facebook haricinde buna ulaşan başka bir mecra yok.

Çekicilik

Video içerikler, tüketicilere ciddi oranda sevimli ve çekici geliyor. Markalara yönelik algıya da ciddi etkisi oluyor. Axonn Research’ün araştırmasına göre, her 10 tüketiciden 7’si, bir markanın ilginç bir videosunu seyrettikten sonra o markaya daha olumlu gözle bakmaya başlıyor. Nielsen, dünyada pazarlama uzmanlarının %64’ünün, video içeriğin çok yakın bir gelecekte stratejilerinin önemli bir bölümünü oluşturacağını tahmin ettiğini açıkladı.

Güven

Bir başka yönü, video içeriğin güven yaratması. Gönderilen video içerikler, özellikle gerçek insanlardan oluşan içeriğe sahipse, güven yaratarak markaların “insanî dokunuşu”na dönüşebiliyor.

Merak

Bir başka neden, video içeriğin merak uyandırması. Özellikle, işletmelerin yakalamak istediği hedef kitleye ulaşması için içeriği küçük parçalara ayırıp kısa videolar halinde dağıtması gerektiğini tavsiye eden uzmanlar çok fazla sayıda.

Fırsatlar

Ayrıca, video içerik, müşteri tanıklığına ihtiyaç duyulan noktalarda da çok iyi fırsatlar sunuyor. Bu tanıklıklar, şirketlerle iş yapmak isteyen olası müşterileri için de ikna edici bir içerik olabiliyor.

Bu nedenle, video içerik özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok önemli. Video içeriği internet pazarlama stratejisine dâhil etmeyen küçük ölçekli işletmelerin, yakın gelecekte pazarlama başarısı açısından ciddi risk altında olacağını düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here