İngiliz Uyku Konseyi, İngiliz halkının şaşırtıcı bir biçimde yüzde 70’inin yeterince uyumadığı gerçeğini ortaya koydu.  Belgesel, uyku yoksunluğu yaşayan kişilere yardım etmeye çalışırken, yaşanan yoksunluğun neden olabileceği problemlere dair gerçekleri de ortaya koyuyor. Bunlar arasında uyku eksikliğinin vücudumuzu ve beyinimizi nasıl etkilediğini göstermek amacıyla; uyku sorunu olmayan dört kişinin 48 saat boyunca uyanık tutularak gözlemlendiği bir uyku yoksunluğu deneyi yer alıyor. 

Uyku Yoksunluğu Sanıldığından Daha Tehlikeli Olabilir

Belgesel gösteriyor ki, kötü ya da problemli uyku sağlığımızı tehdit eden pek çok unsurun kaynağı olabilir.

Örneğin, boyun etrafındaki ağırlık artışı sadece horlamaya değil, aynı zamanda yüksek tansiyon, hafıza problemleri, iktidarsızlık ve baş ağrılarına yol açan uyku apnesine neden olabilir. Ayrıca program, uyku eksikliğinin riskli davranışta bulunma olasılığımızı iki katına çıkardığını ve ağrı eşiğimizi dörtte bir oranında azalttığını ortaya koyuyor. Masum olduğu düşünülen 10-15 saniyelik “micro uykular” ise telafisi olmayan hatalara yol açabiliyor. Yapılan araştırmalar, her yıl trafik kazalarının %20’sine sebebiyet verdiği düşünülen sürücü yorgunluğunun, alkollü araç kullanmak kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. 

Bu ufuk açıcı bu yapım uyku sorununa ışık tutarken, yorgun olduğumuzda yeme alışkanlıklarımızın kötüleşmesinde, hormonlarımızın nasıl etkili olduğunu da açıklıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here