Bağımsız araştırma şirketi Curiocity’nin rehberliğinde bu yıl ikincisi online olarak gerçekleştirilen Türkiye Kullanıcı Deneyimi (UX) Pazarı Araştırması, SHERPA tarafından kullanıcı deneyimi hizmetlerinin daha verimli hale getirilebilmesine zemin oluşturacak farklı sektör ve alanlardaki verileri temin etmek ve bu sayede, kullanıcı deneyiminin Türkiye pazarındaki değerini ve konumunu belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. 2018 yılının üçüncü çeyreğinde bilgi teknolojilerinden perakendeye finans sektöründen sigorta, otomotiv ve turizme kadar 13 farklı sektörde, 303 kurumsal firma arasında, ağırlıklı olarak C Level ve Ürün & Servis birim yöneticileriyle gerçekleştirilen kullanıcı deneyimi araştırmasına göre kurum için UX ekipleri yaygınlaşıyor.

Kurum için UX ekipleri yaygınlaşıyor.

2017 yılına kıyasla, 2018 yılında kurumların dışarıdan hizmet alma oranları düşerken; UX süreçlerini kurum içindeki profesyonellerle yürütme oranları artmış durumda. Kurumların çoğu UX süreçlerini kurum içi UX ekibiyle (%33) yürütmekte. Kurumların, hizmetin tamamını dışarıdan alma oranları ise (%6) oldukça düşük.

UX’e dair farkındalık artıyor.

2017 yılında kurum içindeki UX ekipleri çoğunlukla tasarım uzmanlarından oluşurken, 2018 yılında kullanıcı deneyimi uzmanlarının ekiplerin çoğunluğunu oluşturduğu görülüyor. Bu değişim, UX’in kurumların kültürlerinde yer etmeye başladığının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Kurumların UX için ayırdığı bütçe artıyor.

Bir önceki yıla kıyasla, kurumların çoğunun (%64) UX tasarımı ve ölçümleme için ayırdığı bütçeyi arttırdığı görülmekte.

UX için ayrılan bütçenin yetersiz olduğu düşünülüyor.

Bir önceki seneye kıyasla UX için ayrılan bütçenin artmasına karşın, katılımcıların %50’si 2018 yılında bütçenin yeterli olmadığını düşünmekte.

Bütçe yetersizliğinin yerini, zaman ve alan bilgisi yetersizliği alıyor.

2017 yılında bütçe yetersizliği kurumlar için en fazla öne çıkan problem iken, 2018’de kurumlar daha çok zaman ve alan bilgisi yetersizliğinden ötürü UX süreçlerinde problem yaşamakta.

SHERPA, ilk akla gelen UX firması.

SHERPA, %36’lık toplam bilinirlik ve %19’luk ilk akla gelme oranı ile, Türkiye’de faaliyet gösteren global UX firmalarının da önüne geçti.

SHERPA Kurucu Başkanı Yakup Bayrak, araştırma sonuçlarıyla ilgili “2017 yılında UX’e ayrılan bütçeler yetersizdi ve önemi konusunda da farkındalık düşüktü. Ancak, bu araştırma sonuçlarının bize gösterdiği gibi bu yıl UX yatırımlarının önemine çok daha fazla anlaşılmış durumda.” dedi.

Şirketlerin artık UX’e yatırım yapalım mı yapmayalım mı noktasından çok, en iyi hizmeti kimden alabiliriz noktasına gelmeye başladığını dile getiren Bayrak, SHERPA’nın Türkiye’deki global firmaların da önüne geçerek bu alanda akla gelen ilk firma olmasının da kendilerini ne kadar gururlandırdığından bahsetti ve bu araştırma ne kadar doğru bir yolda ilerlediklerini gösterdiğini söyledi.

Detaylı rapora nasıl ulaşabilirsiniz?

SHERPA’nın kapsamını her yıl daha da genişleterek tekrar etmeyi planladığı ve kullanıcı deneyimi hizmetlerinin daha verimli hale getirilmesine zemin oluşturacak farklı sektör ve alanlardaki verilerin, pazarın Türkiye’deki durumuna ilişkin büyük resmi ortaya koyacak bir kurguyla analiz edildiği araştırmanın detaylı raporunu www.sherpa.blog adresinden ücretsiz elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here