200 milyon dolar ile çekildiği dönemde en büyük bütçeli film olan Titanic, gerek konusu gerekse yansıttığı derin duygusuyla unutulmaz filmler arasında yer almıştır. Epik- romantik bir film olmasıyla geniş kitleler tarafından sevilerek izlenen bu filmin yönetmenliğini James Cameron’dur. Cameron, filmin yalnız yönetmenliğini değil; ortak kurgu yönetmenliği, senaristlik ve ortak yapımcılığını da üstlenmiştir.

Titanic Filminin Yapım Hikayesi Nedir?

Filmin yönetmeni olan Cameron’un batık gemilere olan ilgisi ve 1995’de RMS Titanic gemisinin kalıntılarının görüntülenmesiyle filmin yapımı başlamıştır. Titanic gemisinin bir kopyası Meksika’nın Rosarito Beach şehrinde inşa edilmiştir. Geminin batışı, maketler ve bilgisayar programları ile canlandırılmıştır. Filmin 200 milyar dolarlık maliyetinin bir kısmını 20th Century Fox ve Paramount Pictures karşılamıştır. Filmin yapım aşamasında ‘Planet Ice’ kod adı kullanılmıştır.

Titanic Filminin Aldığı Ödüller 

19 Aralık 1997 tarihinde beyaz perdede gösterime giren film, hem ticari hem de eleştirel alanda başarılar elde etmiştir. Altın Küre Ödülleri ile ödül almaya başlayan film, bu ödülle En İyi Sinema Filmi- Drama, En İyi Müzik, En İyi Şarkı ve En İyi Yönetmen dallarında ödüle layık görülmüştür. Toplamda 14 dalda Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiş; En İyi Yönetmen ve En İyi Film dalları dahil aday gösterildiği 14 dalın 11’inde ödül almaya hak kazanmıştır. Ödül toplayışına devam eden film ACE Eddie Ödülü, Art Directors Guild Ödülü, ASC Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Producers Guild of America Ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü ve Directors Guild of America Ödülü almaya hak kazanmıştır. Dünya genelinde yaklaşık 2 milyar dolar gişe hasılatı yapan Titanic, o dönemin hasılatı 1 milyar doları geçen ilk filmi olmuştur. Gişe hasılat rekoru aynı yönetmenin 2009 yılı Avatar adlı filmi gösterime girene dek 12 yıl boyunca Titanic’de kalmıştır. Titanic’in üç boyutlu versiyonu yaşanan trajediyi anmak amacıyla olayın 100. Yılında 4 Nisan 2012 tarihinde gösterime girmiştir.

Titanic’de Kullanılan Şarkılar 

Titanic’in albümünü James Horner bestelemiştir. Titanic filminin başrolü Rose (Kate Winslet) ile adeta özdeşleşmiş olan “My Heart Will Go On” isimli şarkı Titanic’in unutulmaz şarkısı olarak akıllara kazınmıştır. Her ne kadar Kate Winslet’in filmin ardından bu şarkıdan nefret ettiği yönünde haberler yapılsa da filmi izleyenler uzun süre bu şarkının etkisinden çıkamamaktadır.

Titanic Filmi Hakkında Bilinmeyenler

  • Filmin başrollerinden Jack’in defterindeki resimler yönetmen Cameron’a aittir.
  • Büyük salonu su bastığı sahne eşyalar çok zarar gördüğü için tek seferde çekilmiştir.
  • Filmin yönetmeni filmde sözlü şarkı olmasını istememiş fakat bestecinin yaptığı kaydı beğenmiş ve filmde kullanmıştır.
  • Geminin kalıntılarını incelemek için denizaltı ile dalan yönetmen gemide o geminin gerçek yolcularından daha çok zaman geçirmiştir.
  • Gemi batarken keman çalanlar senaryoda yer alan bir kurgu değil; gerçekten gemi batarken de gemidekileri sakinleştirmek adına gemi batana kadar keman çalınmıştır.
  • Filmde aynı karakterin genç ve yaşlı halini canlandıran Kate Winslet ve Gloria Stuart Oscar’da adaylık almış ve bir ilki başarmışlardır.

Titanic Filmiyle Alakalı Videolar

Kaynak 1: Beyazperde

Kaynak 2: Wikipedia

Kaynak 3: Onedio

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here